دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
۲۰:۱۶ - ۲۹ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۰۳۹۴
علمی

فیلم/ ثبت یک شاهکار دیگر توسط تلسکوپ هابل

بیش از ۳۰ سال است که به ما برای مشاهده و کاوش فضا و همچنین ثبت برخی از دیدنی ترین تصاویر از آن کمک کرده است. انتظار میرود این تلسکوپ طی دهه میلادی فعلی عملیاتی باقی بماند، در شرایطی که تلسکوپ فضایی جدید جیمز وب قرار است به آن ملحق شود.

"صخره کیهانی" نام مستعاریست که برای دو سحابی واقع در اعماق ابر ماژلانی بزرگ در نظر گرفته شده و یک تصویر دیدنی از آن ها توسط تلسکوپ هابل ثبت شده است. سحابی بزرگتر یک منطقه ستاره زایی به نام ان جی سی ۲۰۱۴ است که به رنگ نارنجی- قرمز دیده می شود و سحابی کوچک تر به رنگ آبی روشن منطقه ان جی سی ۲۰۲۰ نام دارد.

این دو سحابی در فاصله حدود ۱۶۰ هزار سال نوری از ما در ابر ماژلانی بزرگ، بزرگ ترین قمر کهکشانی راه شیری قرار دارند. به رغم ظاهر آرام خود، این مناطق زادگاه برخی از پر انرژی ترین و بزرگترین ستارگان در همسایه کیهانی ما هستند.

ان جی سی ۲۰۲۰ خانه یک ستاره ولف- رایه است که از نظر اندازه ۱۵ برابر بزرگ تر و از نظر روشنایی ۲۰۰ هزار برابر درخشان تر از خورشید ماست.

از سوی دیگر، گروهی از ستاره ها در قلب ان جی سی ۲۰۱۴ قرار گرفته که از میان ابرهای گازی می درخشند. هر ستاره درون این سحابی ۱۰ تا ۲۰ برابر بزرگتر از خورشید ماست و بادهایی چنان قوی را رها می کنند که موجب انفجار گازهای با چگالی کمتر شده و ساختارهای شبه مرجانی را ایجاد می کند.

asriran.com
  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی