چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۲۲:۳۲ - ۰۹ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۰۰۵۹
علمی

فیلم/ رونمایی ایلان ماسک از ربات انسان‌نمای تسلا

فناوری های شرکت" تسلا" که هوش مصنوعی و رباتیک را در بر دارند، آینده فناوری را به تصویر می کشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، "ایلان ماسک" (Elon Musk) پس از ماهها توئیت و طعنه زدن، سعی دارد تا انتظارات را برآورده کند. ماسک در توئیتی گفته بود که مردم میتوانند در رویداد" روز هوش مصنوعی تسلا" (Tesla AI Day)، انتظار جزئیات فنی زیاد و نمایش سخت افزاری جالبی را داشته باشند.

ربات انسان نمای موسوم به" اپتیموس" (Optimus) شرکت فناوری "تسلا" (Tesla)، ستاره نمایش است. تسلا صبح جمعه، یک کلیپ کوتاه از یک جفت دست رباتیک را به اشتراک گذاشت که به شکل قلب ساخته شده بود. در توئیت این شرکت آمده بود:دست های اپتیموس. این تصویر تولیدشده توسط رایانه نیست.

نمونه اولیه ربات که ماسک گفته است در نهایت قیمتی کمتر از یک خودرو دارد، پیامدهای گسترده ای را برای همه چیز از تولید گرفته تا زندگی خانگی، صنعت، مراقبت های بهداشتی و غیره به همراه خواهد داشت.

ماسک هفته گذشته در توییتی نوشت:توجه داشته باشید که این رویداد برای استخدام مهندسان هوش مصنوعی و رباتیک است؛ بنابراین بسیار فنی خواهد بود. همچنین مهندسان تراشه و ابررایانه پیشرفته برای آموزش نسل بعدی را شامل می شود.

ایلان ماسک روز جمعه، یک نمونه اولیه از ربات انسان نمای اپتیموس را به نمایش گذاشت و پیش بینی کرد که این سازنده خودروهای الکتریکی میتواند میلیون ها دستگاه از آنرا تولید کند و به قیمت کمتر از ۲۰ هزار دلار بفروشد.

ماسک در رویداد روز هوش مصنوعی تسلا که در دفتر آن در پالو آلتو، کالیفرنیا برگزار شد، گفت: هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن مانده اند تا اپتیموس اصلاح و اثبات شود.

یک نمونه اولیه که به گفته تسلا در ماه فوریه ساخته شده بود، روز جمعه برای دست تکان دادن به جمعیت بیرون رفت و تسلا ویدئویی از آنرا در حال انجام دادن کارهای ساده مانند آبیاری گیاهان، حمل جعبه ها و بلند کردن میله های فلزی در یک ایستگاه تولید کارخانه تسلا در کالیفرنیا نشان داد.

تسلا ربات کنونی را روی یک گاری عرضه کرد و ماسک گفت که امیدوار است ربات به زودی بتواند خودش راه برود. او ادامه داد: ربات های انسان نمای موجود، مغز و توانایی حل کردن مشکلات خود را از دست داده اند. در مقابل، اپتیموس یک ربات بسیار توانا خواهد بود که تسلا قصد دارد میلیون ها نمونه از آن را تولید کند.

نمایندگان ماسک و تسلا اذعان کردند که برای دستیابی به هدف تولید انبوه و ارزان قیمت ، با استفاده از فناوری طراحی شده توسط تسلا که میتواند جایگزین انسان در محل کار شود، کارهای زیادی باید انجام داد.

خودروسازان دیگر از جمله تویوتا موتور (Toyota Motor) و هوندا موتور (Honda Motor) نیز نمونه های اولیه ربات انسان نما را توسعه داده اند که قادر به انجام دادن کارهای پیچیده هستند اما تسلا در ایجاد بازار برای تولید انبوه یک ربات که میتواند در کار کارخانه نیز استفاده شود، تنها است.

این ربات انسان نما که برای مصارف صنعتی و خانگی در نظر گرفته شده است، نخستین بار در روز هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) در اوت سال ۲۰۲۱ معرفی شد.

ماسک در مقاله ای که در مجله" China Cyberspace" به چاپ رسید، نوشت: ربات های تسلا ابتدا برای جایگزینی افراد در کارهای تکراری، خسته کننده و خطرناک در نظر گرفته میشوند اما چشم انداز این است که خدماتی مانند پخت و پز، چمن زنی و مراقبت از سالمندان را به میلیون ها خانوار ارائه دهند.

تسلا که رباتی با قد و وزن نزدیک به یک فرد بزرگسال است، میتواند اشیای سنگین را حمل کند یا بردارد، با قدم های کوچک به سرعت راه برود و صفحه نمایش روی صورت آن، یک رابط تعاملی برای ارتباط با مردم است.

ماسک تایید کرد که قصد دارد روی بهبود هوش ربات و حل مشکل تولید در مقیاس بزرگ پس از رونمایی نمونه اولیه تمرکز کند. او ادامه داد: پس از آن، با افزایش مقیاس تولید و کاهش هزینه ها، سودمندی ربات های انسان نما سالانه افزایش می یابد. در آینده، یک ربات خانگی ممکن است ارزان تر از یک خودرو باشد. شاید در کم تر از یک دهه، مردم بتوانند یک ربات را برای والدین خود به عنوان هدیه تولد بخرند.

ربات تسلا قرار است شامل رایانه خودکار مورد استفاده در خودروهای الکتریکی این شرکت باشد که به آن امکان می دهد تا اجسام را در دنیای واقعی بشناسد؛ اگرچه ربات حسگرها و محرک های سفارشی سازی شده خود را خواهد داشت.

همچنین، این ربات میتواند تا وزن ۶۸ کیلوگرم را بلند کند، وزنی معادل ۲۰ کیلوگرم را حمل کند، با سرعت پنج مایل در ساعت راه برود و دست هایی شبیه به دست انسان همراه با حسگرهای بصری داشته باشد که به آن توانایی دیدن را می دهند.

سیستم کاملا خودران

ماسک اخیرا اعلام‌کرد که گروه هوش مصنوعی تسلا تا پایان ماه جاری، مهلتی برای سیستم احضار و پارک خودکار کاملاً هوشمند دارد که هر دو بخشی از سیستم خودران پیشرفته این شرکت فناوری هستند.

قابلیت احضار دقیقا همان چیزی است که به آن فکر می کنید؛ توانایی این که تسلا بیاید و شما را در هر کجا که هستید، بیابد. قابلیت پارک خودکار طبق وب سایت شرکت، به پارک خودکار خودروی شما با یک لمس کمک می کند.

این شرکت، به روزرسانی عرضه نرم افزار " FSD Beta" را در آمریکای شمالی ارائه خواهد کرد که با هزینه اضافی پس از کسب امتیاز ایمنی بالا در دسترس است. همچنین تسلا، توسعه کلی فناوری رانندگی خودران و آن چه در نسخه بعدی انتظار می رود ، در نظر خواهد داشت.

"دانیل ایوز" (Daniel Ives)، تحلیلگر شرکت" ودبوش" (Wedbush) طی یادداشتی در مورد پیش نمایش این رویداد گفت: نرم‌افزار FSD، بخش کلیدی داستان توسعه تسلا در دهه آینده است و یک رویداد محوری برای پیشرفت های فناوری در سال آینده به شمار می رود.

ابررایانه دوجو

در رویداد هوش مصنوعی سال گذشته ، ماسک از تراشه ی "ابررایانه دوجو" (Dojo Supercomputer) رونمایی کرد که عملکرد محاسباتی پیش رونده ای را برای تامین انرژی خودروهای تسلا ارائه می دهد.

یکی از مهندسان تسلا در آن زمان اظهار‌کرد: این تراشه بطور کامل توسط گروه تسلا طراحی شده است. این تراشه مانند محاسبات در سطح GPU با انعطاف پذیری در سطح CPU و دو برابر پهنای باند IO سطح تراشه شبکه است.

تسلا در روز هوش مصنوعی سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که ابررایانه دوجو از تراشه های D۱ قدرت می گیرد.

اکنون انتظار میرود که تسلا از سیستم دوجو برای آموزش شبکه های عصبی خود به منظور کامل کردن رانندگی خودکار استفاده کند و شاید حتی این فناوری را در آینده در دسترس سایر توسعه دهندگان قرار دهد.

سایبرتراک

ماسک روز پنج شنبه ادعا کرد که خودروی موسوم به" سایبرتراک"( Cybertruck) این شرکت که عرضه آن با تأخیر زیادی مواجه شده است، قابلیت هایی در آب و زمین خواهد داشت.

ماسک در توئیتی نوشت:سایبرتراک به اندازه کافی ضدآب خواهد بود که بتواند برای مدت کوتاهی به عنوان قایق عمل کند. بنابراین میتواند از رودخانه ها، دریاچه ها و حتی دریاهایی که خيلي متلاطم نیستند، عبور کند.

ماسک توضیح داد:سایبرتراک باید بتواند از پایگاه فضایی "استاربیس" (Starbase) به" جزیره پادره جنوبی" (South Padre Island) برود که نیاز به عبور از کانال دارد.

ماسک، ادعای مشابهی را نیز در مورد این خودرو در سال ۲۰۲۰ مطرح کرد.

در اوایل امسال فاش شد که تسلا بدون سر و صدا، وعده تولید سال ۲۰۲۲ را از وب سایت خود حذف کرده است زیرا در ابتدا عرضه خودرو را از سال ۲۰۲۱ به عقب انداخته بود. با وجود این، بنظر میرسد که ماسک به این وسیله نقلیه آینده نگر در زندگی واقعی متعهد است.

  • 9
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر