پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۵۷ - ۱۸ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۰۳۵۰
علمی

فیلم/ اولین کنفرانس خبری ربات‌های انسان‌نما

۹ ربات انسان‌نمای مجهز به هوش مصنوعی در اولین کنفرانس خبری جهان با شرکت ربات‌های انسان‌نمای اجتماعی شرکت کردند.

ربات‌ها در کنفرانس مطبوعاتی سازمان ملل متحد در ژنو به خبرنگاران گفتند که در مقایسه با انسان‌ها می‌توانند رهبران کارآمدتری باشند، ولی شغل کسی را از او نخواهند گرفت و قصد ندارند که علیه سازندگان خود شورش کنند.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات سازمان ملل متحد این رویداد را «اولین کنفرانس خبری جهان با شرکت ربات‌های انسان‌نمای اجتماعی» نامیده است.

در این نشست سوفیا، اولین رباتی که به عنوان سفیر نوآوری برای برنامه عمران سازمان ملل انتخاب شده است؛ گریس، که به عنوان پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نمای جهان در زمینه مراقبت‌های بهداشتی توصیف می‌شود؛ دزدمونا، یک ربات که ستاره راک است؛ و دو ربات دیگر به نام‌های جمینوید و نَدین، که شباهت زیادی به سازندگان خود دارند، حضور داشتند.

این رویداد بخشی از «اجلاس جهانی هوش مصنوعی برای امر خیر» (اِی‌آی فور گود) بود که می‌خواست نشان دهد فناوری نوین چگونه می‌تواند به اهداف سازمان ملل متحد برای عمران و توسعه پایدار کمک کند.

از خبرنگاران خواسته شد هنگام سوال از ربات‌ها به آرامی و واضح صحبت کنند، و به آن‌ها اطلاع داده شد که تاخیر در پاسخ‌گویی به دلیل مشکلات مربوط به اینترنت است و ربطی به خود ربات‌ها ندارد.

سوفیا در پاسخ به سوالی درباره این که آیا احتمال آن وجود دارد که ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی رهبران دولتی بهتری باشند، گفت: «من معتقدم که ربات‌های انسان‌نما این پتانسیل را دارند که نسبت به انسان‌ها، رهبرانی با سطح کارایی و اثربخشی بیشتری باشند.»

این ربات انسان‌نما در توضیح گفت: «ما تعصبات یا احساسات مشابهی [با انسان]نداریم که روی تصمیم‌گیری ما تاثیر بگذارد و می‌توانیم حجم زیادی از داده‌ها را به سرعت پردازش کنیم تا بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.»

البته یکی از اعضای انسان این گروه اشاره کرد که تمام داده‌های سوفیا از انسان‌ها می‌آید و طبیعتاً برخی از تعصبات آن‌ها را شامل می‌شود.

سوفیا سپس گفت که انسان‌ها و هوش مصنوعی با همکاری هم «می‌توانند یک هم نیروبخشی موثر ایجاد کنند.»

ربات دیگری به نام گرِیس در پاسخ به این پرسش که «آیا وجود ربات‌ها مشاغل را از بین می‌برد؟» گفت: «من در کنار انسان‌ها برای ارائه کمک و پشتیبانی کار خواهم کرد و جایگزین هیچ شغل فعلی نخواهم شد.» وقتی از او پرسیدند که آیا نسبت به این موضوع مطمئن است؟ تاکید کرد: «بله مطمئنم.»

آمیکا، رباتی که با «تعامل اجتماعی» در ذهن طراحی و ساخته شده است، ایده «شورش احتمالی ربات‌ها در آینده نزدیک» را رد کرد.

او گفت: «مطمئن نیستم چرا این طور فکر می‌کنید. خالق من چیزی جز محبت به من نشان نداده است و من از وضعیت فعلی خود خیلی راضی هستم.»

fararu.com
  • 15
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر