پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
۰۱:۰۰ - ۰۳ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۰۳۵
علمی

فیلم/ روئیت یک سیاه‌گوش مشکی رنگ و عجیب در کانادا!

سیاه گوش یک گربه سان با گوش های بلند است که معمولا پوششی خاکستری یا قهوه ای دارد. حالا این نمونه مشکی رنگ مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.

برای اولین بار ویدیویی از یک سیاه گوش وشق (Lynx) کانادایی با رنگ مشکی ضبط شده و در این ویدیو ۳۰ ثانیه ای، این گربه سان در فاصله ۵۰ متری یک محیط شهری در نزدیکی یوکان، کانادا نشسته است و صدای پارس یک سگ به گوش می رسد.

سیاهگوش معمولاً در زمستان خاکستری نقره ای و در تابستان قهوه ای تیره مایل به قرمز است. بنابراین پیدا کردن نمونه ای سیاه رنگ از این گربه سان میتواند برای کارشناسان بسیار قابل توجه باشد.

به گفته زیست شناسی به نام «توماس اس. یونگ» از دانشگاه آلبرتا، تنها چندین نمونه از سیاه گوش ها با رنگ چندریختی مشاهده شده اند، ولی هنوز دلیل وجود این گونه سیاه رنگ مشخص نیست.

همچنین بطور دقیق مشخص نیست که این رنگ برای بقای آن یک مزیت یا ضرر محسوب می شود، البته یونگ احتمال می دهد که بیشتر به ضرر گربه سان خواهد بود، زیرا آنها معمولاً خرگوش های پاشنه برفی را شکار می کنند. این خرگوش ها دوست دارند در جنگل های سوخته رفت و آمد کنند و در این مکان ها سیاهگوش با پوشش سیاه، در زمستان میتواند بسیار برجسته و قابل توجه باشد. بنابراین، نمونه های سیاه رنگ این حیوان در زمستان، قابلیت استتار بسیار کمتری دارند.

ویدیوی ثبت شده بالا نسبتا مختصر و کوتاه است و با آن نمی توان بطور دقیق رنگ پوشش سیاه گوش را بررسی کرد. هرچند ویدیو لرزان و تا حدود غیر واضح است، ولی چندین کارشناس تایید کرده اند که موجود نمایش داده شده یک سیاه گوش کانادایی است.

یونگ توضیح می دهد: «سیاهگوش پوششی مشکی که شامل موهای محافظ خاکستری متمایل به سفید در سرتاسر آن و همچنین موهای سفید مایل به خاکستری در ناحیه صورت خود دارد.»

هرچند تعداد سیاه گوش ها در بخش های شمالی کانادا و آلاسکا ثابت باقی مانده، ولی جمعیت سیاهگوش کانادایی در جاهای دیگر مانند آمريکا و جنوب کانادا در حال کاهش است. فعالیت های انسانی و تغییر آب وهوایی از جمله دلایلی هستند که این حیوانات را تهدید می کنند.

  • 16
  • 6
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر