یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲
۱۰:۴۹ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۰۵۸
علمی

فیلم | لحظه سقوط شهاب سنگ در آسمان کانادا

گذر یک شهاب سنگ (Meteorite) با دنباله ی آبی رنگ از آسمان آلبرتا در کانادا سیلی از گزارشات را به طرف مراکز رصد نجوم روانه کرد زیرا بعضی از کانادایی ها نگران بودند که مورد حمله ی اتمی قرار گرفته باشند!

به گزارش ایسنا و به نقل از اکسپرس، شب قبل یک شهاب سنگ جو آلبرتا در غرب کشور کانادا را شکافت. نور این شهاب سنگ به قدری زیاد بود که از مرز آمريکا تا مدار قطب شمال قابل رویت بود. تعدادی از دوربین ها امنیتی این پدیده را ثبت کردند.

در یک ویدئو دیده می شود که این انفجار به قدری بزرگ و نورانی است که باعث ایجاد سایه در دل شب می شود و کل منطقه برای لحظاتی روشن می شود.

بیش از ۳۰۰ نفر به مرکز بین المللی نجوم هجوم بردند تا آنچه دیدند را گزارش کنند.

یکی از افرادی که این لحظه را دیده به نام رزماری می گوید:با توجه به بزرگی و روشنایی آن تصور کردم یک هواپیما در آسمان منفجر شده است.

دکتر کریس هرد( Chris Herd) از دانشگاه آلبرتا به ایستگاه رادیویی۶۳۰ CHED Mornings گفت:نوعی جرم آسمانی به جو زمین نزدیک شده و به حدی گرم شده که به یک توپ آتشین نورانی تبدیل شده است. توپ های آتشین سنگ های فضایی هستند که وقتی وارد جو می شوند با ورود هوا به منافذشان منفجر می شوند.

مرکز بین المللی نجوم می گوید:توپ های آتشین، شهاب سنگ هایی هستند که از حد معمول نورانی ترند و سرعت زیادی در موقع اصابت با جو زمین دارند. این سرعت زیاد سبب می شود قطعات بزرگ تر از یک میلی متر بتوانند نور شدیدی در آسمان ایجاد کنند. یکی از معروف ترین توپ های آتشین در سال ۲۰۱۳ در آسمان چیلیابینسک( Chelyabinsk) روسیه منفجر شد. اندازه ی این شهاب سنگ ۲۰ متر بود و انفجار ناشی از آن باعث خسارت ۲۵.۳ میلیون پوندی برای این شهر کوچک در روسیه شد.

  • 19
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر