یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
۰۹:۰۳ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۰۴۱
علمی

ناسا فیلم مربوط به لحظه فرود کاوشگر استقامت بر سطح مریخ را منتشر کرد

سازمان فضایی ناسا نخستین فیلم مربوط به لحظه حساس فرود کاوشگر استقامت که جمعه قبل بعد از هفت ماه پیمودن در فضا بر سطح مریخ نشسته بود را منتشر کرد.

سازمان فضایی ناسا دوشنبه چندین روز بعد از فرود کاوشگر استقامت بر روی سطح مریخ، لحظه تاریخی رسیدن این مریخ نورد بر روی سطح کره قرمز رنگ را به اشتراک گذاشت.

پیشتر ناسا ویدئو شبيه سازي شده روند فرود این کاوشگر را به همراه نخستین تصویر واقعی از سطح مریخ منتشر کرده بود.

کاوشگر استقامت که یک وسیله نقلیه رباتیک است، تقریباً بعد از هفت ماه پیمایش در فضا روز جمعه با سرعت ۱۹ هزار کیلومتر از جو مریخ عبور کرد و با کمک یک چتر و موشک های تقویت شده بر سطح مریخ فرود آمد.

استقامت بزرگترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تاکنون به سیاره مریخ ارسال شده و قرار است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ آغاز کند.

کاوشگر استقامت پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰( نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به سمت سیاره سرخ ترک کرده بود.

« استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح دهانه« جزرو» در نزدیکی خط استوای مریخ و جست و جوی علائمی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهد کرد.

این ربات ۶ چرخ همینطور چند نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین منتقل می شوند و محققان در آزمایشگاه های سراسر جهان آنها را با جزییات کامل و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می کنند.

  • 16
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر