شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
۱۷:۲۴ - ۲۹ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۰۳۸۸
علمی

فیلم/ حرکت دوقلوی مریخ‌نورد روزالیند فرانکلین

آژانس فضایی اروپا با انتشار فیلمی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اولین مدل شبیه سازی شده مریخ نورد "اگزومارس" از فرودگر خود پایین آمد و یک سال آماده سازی باورنکردنی را به پایان رساند.

به دنبال فرود پر تنش فرودگر کازاچوک (Kazachok) روی سطح مریخ، لحظه ای که مدت ها منتظرش بودیم در مأموریت اگزومارس (ExoMars) فرا می رسد و آن زمانی است که مریخ نورد "روزالیند فرانکلین" (Rosalind Franklin)، پلتفرم فرودگر "کازاچوک" را ترک می کند و برای نخستین بار روی خاک مریخ به حرکت در می آید.

خروج از "کازاچوک" حرکتی است که به دقت طراحی شده و مهندسان در حال تمرین آن روی زمین هستند.

مریخ نورد دوقلوی "روزالیند فرانکلین" با موفقیت پلتفرم فرودگر خود را در طول آزمایشی که اخیرا در منطقه شبیه ساز مریخ در محوطه شرکت "ALTEC" در تورین انجام گرفت، ترک کرد.

اگرچه که حرکت آن در طول این تمرین حدود ۱۵ دقیقه به طول انجامید اما کل این فرآیند چندین روز مریخی طول خواهد کشید. پس از فرود، این مریخ نورد بیش از یک هفته مشغول باز کردن چرخ ها و راه اندازی دکل خود خواهد بود و وارسی های دیگری انجام خواهد داد.

دوقلوی همسان این مریخ نورد که تا به امروز "مدل آزمایش زمینی" نامیده می شد اکنون نام جدیدی پیدا کرده است : "آمالیا" (Amalia) نامی است که به افتخار پروفسور "آمالیا ارکولی فینزی" (Amalia Ercoli Finzi)، یک اخترفیزیکدان مشهور با تجربه بالا در دینامیک پرواز برای این مدل شبیه سازی شده انتخاب شده است.

مهندسان از مریخ نورد آمالیا برای بازسازی سناریوهای مختلف استفاده می کنند که به آنها در تصمیم گیری برای ایمن ماندن روزالیند فرانکلین در محیط چالش برانگیز مریخ (Mars) کمک می کند. این مدل بطور کامل نمایانگر کارهایی است که این مریخ نورد می تواند روی سطح سیاره سرخ به انجام برساند.

روزالیند فرانکلین یکی از سه مریخ نوردی است که دانشمندان برای سفر به مریخ طراحی کرده اند. دو مریخ نورد دیگر، مریخ نورد "استقامت" (Perseverance) ناسا و مریخ نورد "تیان ون ۱" (Tianwen- ۱) چین هستند که هر دو آنها تابستان سال ۲۰۲۱ میلادی پرتاب شدند.

مریخ نورد "روزالیند فرانکلین" در چه مرحله ای است؟

در صورت پرتاب این مریخ نورد در سپتامبر ۲۰۲۲، روزالیند فرانکلین در ماه مارس ۲۰۲۳ به سیاره ی سرخ میرسد و در یک عملیات شش دقیقه ای یک ماژول فرود آن دو چترنجات را باز می کند تا سرعت آنرا قبل از فرود کاهش دهد.

این مریخ نورد به گونه ای طراحی شده که میتواند به مواد عالی مریخ متعلق به چهار میلیارد سال قبل دست پیدا کند.

روزالیند فرانکلین یکی از بخش های اصلی ماموریت اگزومارس است که توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی روسیه انجام می شود.

isna.ir
  • 18
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر