جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
۱۷:۱۱ - ۳۰ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۳۳۳
علمی

فیلم/ پرتاب کاوشگر «امید» امارات به سوی مریخ

امارات متحده عربی روز دوشنبه نخستین ماموریت پرتاب فضا پیما (Spacecraft) به مریخ (Mars) را آغاز کزد. این کشور در کوشش برای کاهش وابستگی به نفت می کوشد تا توان مندی های علمی و فناوری خود را گسترش دهد.

فضاپیمای« کاوشگر امید» راس ساعت ۶:۵۸ به وقت محلی، از مرکز فضایی تانگاشیما در ژاپن پرتاب شد تا در یک ماموریت هفت ماهه در مدار سیاره سرخ، اطلاعاتی را درباره اتمسفر به زمین مخابره کند.

نخستین ماموریت فضایی جهان عرب به مریخ (Mars) ابتدا قرار بود در روز ۱۴ جولای انجام بگیرد اما به علت بدی هوا دو بار به تعویق افتاد.

در حال حاضر، هشت مأموریت برای اکتشاف مریخ در جریان هستند، که برخی حول مدار سیاره می گردند و برخی دیگر روی سطح مریخ فرود آمده اند. کشور چین و آمريکا هر یک قصد دارند امسال فضاپیمای دیگری را به مریخ (Mars) پرتاب کنند.

به گفته سارا امیری، وزیر علوم پیشرفته، مأموریت فضایی امارات متحده عربی ۲۰۰ میلیون دلار برای این کشور هزینه داشته است. این مأموریت با هدف رسیدن به تصویری کامل از جو مریخ به منظور مطالعه تغییرات جوی روزانه و فصلی این سیاره انجام می شود.

امارات متحده عربی اولین بار در سال ۲۰۱۴ از طرح خود برای انجام این ماموریت خبرداد و در سال ۲۰۱۷ با اجرای یک برنامه فضایی ملی به تربیت و توسعه کارشناسان محلی پرداخت. این کشور با جمعیت حدود ۹.۴ میلیون نفر و عمده نیروی کار خارجی فاقد پایگاه علمی و صنعتی لازم برای انجام مأموریت های فضایی بزرگ است.

امارات متحده عربی طرح بلندپروازانه ای برای زندگی روی مریخ تا سال ۲۱۱۷ دارد. هزاع المنصوری اولین شهروند اماراتی بود که با پرواز به ایستگاه فضایی بین المللی در ماه سپتامبر به فضا سفر کرد.

مرکز فضایی محمد بن رشید دوبی و امارات با همکاری مؤسسات آموزشی آمریکا اقدام به ساخت و توسعه فضاپیمای کاوشگر امید کردند.

حدود یک ساعت بعد از پرتاب، صفحات خورشیدی فضا پیما آغاز به راه اندازی سیستم مخابراتی و سایر سیستم ها کردند. مرکز فضایی دبی مأمور نظارت بر عملکرد فضا پیما (Spacecraft) در این سفر ۴۹۴ میلیون کیلومتری است که با میانگین سرعت ۱۲۱ هزار کیلومتر در ساعت در جریان است.

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر