پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۱۹ - ۰۹ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۱۳۵
علمی

فیلم/ 'یاسمین مقبلی' فضانورد ایرانی یکی از مسافران ماه در ماموریت آرتمیس

یاسمین مقبلی یکی از مسافران ماه در ماموریت آرتمیس است.

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) قصد دارد با پرتاب نخستین موشک مأموریت آرتمیس، خود را برای سفر دوباره به کره ماه و دور تازه ای از اکتشاف های فضایی آماده کند. از دسامبر ۱۹۷۲ که انسان نخستین بار با« آپولو» سفری ۱۲روزه به کره ماه داشت، حدود ۵۰ سال می گذرد و حالا مقدمات دومین سفر انسان به ماه در حالی مهیا می شود که یاسمین مقبلی، فضانورد (Astronaut) ایرانی، نیز یکی از نامزدهای سفر به کره ماه است.

نخستین موشک سامانه پرتاب فضایی برای سفر به ماه قرار بود روز دوشنبه، ۲۹ اوت، با حضور شمار زیادی از علاقه مندان پرتاب شود. سازمان ناسا می گوید این موشک قدرتمند ترین پیشرانه ای است که تاکنون ساخته است.

با این حال، پرتاب روز دوشنبه به دلیل نقص فنی در موتور به تعویق افتاد. اکنون قرار است پرتاب موشک بدون سرنشین آرتمیس شنبه، ۳ سپتامبر، انجام شود. در نهایت نیز طبق پیش بینی ها، انتظار می رود که مأموریت سفر انسان به ماه در سال ۲۰۲۵ انجام شود.

سازمان ناسا می گوید فهرست نامزدهای سفر به ماه را پس از مدت ها بررسی و حذف بسياري از نام ها، اعلام کرده است. سفر شگفت انگیز انسان به کره ماه  (Moon) این بار در حالی انجام خواهد شد که یکی از مسافران اصلی آن یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی، است. وی نخستین زنی خواهد بود که روی کره ماه قدم می گذارد.

پدر و مادر یاسمین مقبلی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ از ایران خارج شدند و به آلمان رفتند. یاسمین در سال ۱۳۶۲ (۱۹۸۳) در آلمان به دنیا آمد. او سپس همراه خانواده اش عازم نیویورک شد. یاسمین مقبلی در دانشگاه ام آی تی در رشته مهندسی هوافضا تحصیل کرد. او اکنون سرهنگ دوم خلبان بل ای اچ- ۱ سوپرکبرا ارتش تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و فضانورد ایرانی تبار ناسا است و تاکنون بیش از دو هزار ساعت با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف پرواز کرده است. مقبلی در سال ۲۰۱۷ به عنوان نامزد فضانوردی ناسا انتخاب شد.

یاسمین مقبلی از کودکی و پس از آنکه داستانی درباره یک فضانورد زن خواند، دانست که می خواهد فضانورد شود و این رویا را تا تحقق کامل دنبال کرد. او در یکی از مصاحبه های ویدیویی خود گفت که دوست دارد خوردن استیک در فضا را امتحان کند.

در صورتی که اولین مرحله مأموریت آرتمیس با ارسال فضاپیمای بدون سرنشین در روز شنبه، ۳ سپتامبر، با موفقیت انجام شود، در ادامه این پروژه، فضاپیمای آرتمیس۲ ماموریت قرارگرفتن در مدار ماه به همراه فضانوردان بدون انجام مرحله فرود را انجام می دهد و پس از آن آرتمیس ۳ بهمراه فضانوردان در سال ۲۰۲۵ بر کره ماه فرود خواهد آمد.

independentpersian.com
  • 18
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر