دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲
۱۷:۲۸ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۱۳۵
جامعه

فیلم/ تخریب میراث دویست ساله کرمانشاه توسط مدیر اوقاف

بنای خاتقای قدیم کرمانشاه در میدان انقلاب (شهرداری سابق) حدود سال۱۲۰۰ هجری شمسی ساخته شده میدان شهرداری که بنا دران واقع شده کلا به عنوان اثر ملی امسال ثبت شده است و اوقاف به جای احیا و مرمت این اثر انرا رو ۱۴ اسفند ۹۹ تخریب و بار اجتماعی ناگواری را برای مردم کرمانشاه فراهم نموده است.

در پی انتشار ویدیویی در فضای مجازی مبنی بر تخریب بنای تاریخی موسوم به خانقاه در شهر کرمانشاه، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان در این ارتباط توضیحاتی ارایه کرد.

محمد صالحی به ایرنا گفت که این ملک مخروبه ثبت میراث فرهنگی هم نشده بود و این اداره هم ادعای ثبت آن را نداشت و ما برای حفظ جان شهروندان و رهگذران اندک بنای باقی‌مانده آن را تخریب کردیم.

او با بیان اینکه این ملک به اوقاف واگذار شده بود و اسناد آن هم موجود است، افزود: صاحبان ملک در سالیان گذشته آن را به اوقاف واگذار کرده بودند و اسناد این واگذاری هم موجود است.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه فرسودگی بنا و تخریب شدن آن در سال‌های گذشته جان یک شهروند جوان را گرفت، گفت: برای حفظ امنیت جان شهروندان تصمیم گرفتیم اندک بنای باقی‌مانده را نیز تخریب کنیم تا مبادا جان مردم را تهدید کند.

حجت الاسلام صالحی افزود: پس از فوت این جوان اوقاف به عنوان متولی ملک به چالش کشیده شد و اهالی محل هم بار‌ها به استانداری و اداره اوقاف نامه نوشتند که این ملک هر آن احتمال ریزش دارد و جان افراد را تهدید می‌کند.

وی با بیان این‌که این ملک، چون ثبت تاریخی نشده بود و میراث فرهنگی امکان هزینه کردن در آن را نداشت و ما از ترس ریزش و تهدید جان شهروندان مجبور شدیم چند آجر باقی‌مانده آن را فرو بریزیم.

این در حالی ست که شهروندان گزارش داده اند که این بنا در روز تعطیل تخریب شده است.

این ملک در خیابان شریعتی شهر کرمانشاه واقع شده است.

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر