دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۷:۲۵ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۰۵۵۵
جامعه

فیلم/ جزئیات جدید از ماجرای کشتار سگ‌ها در تهران؛ تجمع مردم معترض مقابل شهرداری

روز گذشته انتشار فیلم‌هایی در خصوص کشتار سگ‌ها با تزریق سم و اسید به قلب این حیوانات موجی از ناراحتی را در میان شهروندان برانگیخت. پس از انتشار گزارش این ماجرا در رویداد۲۴ روابط عمومی شهرداری تهران این فیلم‌ها را متعلق به سال ۹۶ اعلام و عنوان کرد که با پیمانکار خاطی برخورد شده است.

پیروز حناچی شهردار تهران نیز پس از اعلام روابط عمومی، قاطعانه خبر داد که این اتفاق مربوط به گذشته بوده است و ربطی به امروز ندارد.

شهرداری تهران در حالی این اتفاقات را مربوط به سال‌های گذشته می‌داند که در اقدامی عجیب خبر رسیده پیمانکار کنونی و همچنین مدیر فعلی نظارت برکنار شده‌اند. بنابراین این سوال پیش می‌آید اگر ماجرا مربوط به دو سال پیش بوده، چه دلیلی دارد مدیر و پیمانکار کنونی برکنار شوند؟ مگر آنکه ماجرا مربوط به امسال باشد اما شهرداری نخواسته از آن چیزی بگوید.

حسین نقاشی مدیر روابط عمومی شورای شهر تهران در توئیتی نوشت که پیمانکار متخلف خلع ید و مدیر ناظر بر عملیات پیمانکاری نیز عزل شد. این اخبار در حالی  عنوان شد که براساس اطلاعاتی که خبرنگار رویداد۲۴ قرارداد کرمی به عنوان پیمانکار روز ۵ شهریور ماه به پایان می‌رسیده و در اتفاقی عجیب‌تر، او روز گذشته برنده مناقصه برای مرکز ساماندهی سگ‌های منطقه «حلقه دره» شده است؛ مناقصه‌ای  که این بار توسط  شهرداری کرج برگزار شده است.

رویداد۲۴ برای پیگیری بیشتر با روابط عمومی شرکت ساماندهی مشاغل گفت‌وگو کرده است. این مرکز که برگزار کننده اصلی این مناقصه بوده و نظارت بر سوابق پیمانکار داوطلب و نظارت بر اعمال وی پس از بردن مناقصه را برعهده داشته حاضر به صحبت در این‌باره نشد و علت این موضوع را بیماری مدیریت این شرکت عنوان کرد، این در حالی است، با توجه به عدم دسترسی به مدیرعامل این شرکت هنوز مشخص نیست پیمانکار مذکور که چند سال پیش نیز در مرکز حلقه دره بوده، به چه علت دوباره برای مدیریت مرکز مهدی‌آباد به کار گرفته شد.

پیمانکار شهرداری: فیلم‌ها ساختگی است!

خبرنگار رویداد۲۴ برای کسب اطلاعات بیشتر با کرمی پیمانکار مذکور تماس گرفت، وی ضمن رد ارتکاب تخلف در این مرکز می‌گوید: این فیلم‌ها ساختگی بوده و به سفارش گروهی به مقاصد خاص ساخته شده که در حال پیگیری موضوع از طریق قضایی هستیم.

او ادامه می‌دهد: اجازه مصاحبه در این زمینه را ندارم و تنها وظیفه ما عقیم سازی این سگ‌ها بوده است و نظارت کامل برعهده شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری تهران بوده است.

پیمانکار شهرداری در حالی می‌گوید فیلم‌های منتشر شده ساختگی است که رویداد۲۴به تصاویر و فیلم‌های جدیدی دست پیدا کرده که در آن وضعیت تکان دهنده نگهداری سگ‌ها را نشان می‌دهد.

عضو شورای شهر تهران: کشتار سگ‌ها حقیقت دارد

با توجه به اهمیت موضوع با رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفتگو کردیم. سید آرش حسینی میلانی با اشاره به اینکه فیلم منتشر شده درباره کشتار سگ‌ها در مرکز ساماندهی سگ‌های مهدی‌آباد توسط پیمانکار شهرداری صحت دارد، به رویداد۲۴ می‌گوید: عنوان شده که این فیلم مربوط به سال ۹۶ است، اما صرف نظر از تاریخ انتشار این فیلم متاسفانه اطلاعاتی به دست من رسیده که نشان می‌دهد سگ کشی همچنان ادامه دارد. شورای شهر چندین بار نسبت به مناقصاتی که برگزار شده و معیار‌هایی که باید در خصوص انتخاب پیمانکار وجود داشته باشد، به شرکت ساماندهی مشاغل تذکر داده و خواسته است که در زمان انتخاب پیمانکار به استاندارد‌های محیط زیستی، استاندارد‌های بهداشت محیط و رعایت حقوق حیوانات توجه کند.

او توضیح می‌دهد: به عنوان مثال برای عقیم سازی ممکن است انواع دارو‌ها مورد استفاده قرار بگیرد، اما اگر پیمانکاری با رقمی پایین‌تر مناقصه را برده و برای عقیم‌سازی از دارو‌های ارزان‌تری استفاده کند که موجب آزار شدید حیوان شود، این مسئله مورد قبول نیست و این پیمانکار باید جریمه شده یا اساسا در لیست سیاه قرار بگیرد.

عضو شورای شهر تهران با تاکید براینکه رقم مناقصات باید در اختیار افکار عمومی قرار گرفته و معیار‌های حرفه‌ای موضوع نیز باید رعایت شود، اظهار داشت: مدتی پیش جلسه‌ای با انجمن دامپزشکی حیوانات خانگی داشتم تا از نظر تعیین معیار‌ها و ضوابط به ما کمک کنند. بر این اساس قرار است پیشنهادهایی را در این خصوص ارائه دهند و امیدواریم با برقراری این ارتباط، معیار‌های تعیین پیمانکار در حوزه برخورد با این حیوانات ارتقا یابد.

میلانی با اشاره به لزوم دریافت مستندات دقیق‌تر عنوان کرد: واقعیت مطلب آن است که شما یک شرایط کیفی برای انتخاب پیمانکار دارید و یک شرایط مالی. در بعد شرایط کیفی حتما باید سوابق قبلی پیمانکار لحاظ شود و من حتما این موضوع را پیگیری و تذکر می‌دهم و در صورت لزوم قرارداد پیمانکار را لغو خواهیم کرد.

او با بیان اینکه از نظر فرهنگ ایرانی و از نظر شرعی حقوق حیوانات مورد تاکید بوده و حیوان‌آزاری امری ناپسند است، خاطرنشان می‌کند: با توجه به آگاه‌سازی افکارعمومی و نقشی که رسانه‌ها ایفا می‌کنند، این موضوع تبیین شده است که حقوق حیوانات اعم از اهلی و وحشی باید رعایت شود و اینگونه نیست که حیوانات فاقد ارزش باشند. آن‌ها بخشی از طبیعت بوده و دارای حرمت هستند، اما نهادینه شدن فرهنگ محیط زیست در سطوح عملیاتی کمی زمان می‌برد و ما در شورای پنجم این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا مشکل رفع شود.

فقدان قوانین بالادستی در حوزه حیوانت خانگی

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران درباره امکان پیگیری قضایی پیمانکار ابراز داشت: از نظر پیگیری قضایی و حقوقی باید قرارداد این پیمانکار را از منظر حرفه‌ای بررسی کنم و بعد اقدامات بعدی را اعلام خواهیم کرد، اما فعلا آنچه مد نظر است، این است که پیمانکاری که قبلا هم ضوابط حرفه‌ای را در این زمینه رعایت نکرده، به هیچ عنوان نباید دوباره انتخاب می‌شده است. این اقدام خلاف بوده و شورا با موضوع برخورد خواهد کرد.

میلانی با تاکید بر اینکه در انتظار رسیدن مستندات قانونی بوده و در صورت لزوم جلسه‌ای ویژه برای این موضوع در کمیسیون سلامت و محیط زیست برگزار خواهیم کرد، عنوان کرد: خشونتی که علیه جانداران اعمال می‌شود، در هر شکل و سطحی باید محکوم شود به‌ویژه آنکه این خشونت علیه جاندارانی است که به دلیل گسترش محیط شهری پس زده و مغضوب شده‌اند.

وی افزود: از سوی مدیریت شهری باید برای این حیوانات سیستم ساماندهی مناسبی تدارک دیده شود و شهرداری نیز در این راستا مامور شده که این موضوع را پیگیری کند.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اقداماتی انجام خواهیم داد که دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم، یادآور شد: قوانین بالادستی ما تنها مربوط به حوزه حیوانات حیات وحش است به عنوان مثال اگر خرس را آزار دهید، اداره محیط زیست می‌تواند شکایت و برخورد قضایی کند، اما درباره حقوق حیوانات خانگی و شهری دچار عقب‌ماندگی در حوزه قوانین و مقررات هستیم.

تجمع مردم معترض به کشتار سگ‌های کهریزک مقابل شهرداری تهران

انتشار فیلم‌هایی در خصوص کشتار سگ‌ها با تزریق سم و اسید به قلب این حیوانات موجی از ناراحتی را در میان شهروندان برانگیخت.

صبح امروز در اعتراض به این جنایت تعدادی از حامیان حقوق حیوانات در مقابل شهرداری تهران تجمع کرده و خواستار پایان دادن به چنین جنایاتی در زیرمجموعه‌های مرتبط با شهرداری تهران شدند. 

تجمع مقابل شهرداری تهران به درگیری انجامید

فردی که از سوی شهرداری برای صحبت در جمع معترضان حاضر شده بود ابتدای سخنانش گفت که پیمانکار متخلف به نام آقای کریمی را خلع ید (لغو قرارداد) کرده‌اند که صدای معترضان بلند شد و شعار دادند: خلع ید کافی نیست،‌ باید مجازات شوند.

در این بین تجمع‌کنندگان اجازه ادامه صحبت به وی ندادند و در حالی که نماینده شهرداری قصد ورود به داخل ساختمان شهرداری را داشت، عده‌ای از تجمع‌کنندگان به نشانه اعتراض به سمت وی حرکت کردند و عوامل انتظامی مستقر در صحنه نیز تلاش برای متفرق کردن افراد را شروع کردند.

پس از آن نیروهای پلیس در محل حضور یافتند و متفرق کردن تجمع‌کنندگان شروع شد؛ خبرنگار ایرنا مشاهده کرد که برخی تجمع‌کنندگان توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.

بعدازظهر امروز به دنبال حضور نیروهای انتظامی و متفرق شدن معترضان، تجمع نیز پایان یافت.

واکنش به درگیری امروز

به درگیری کشیده شدن تجمع این افراد امروز واکنش‌هایی نیز از سوی برخی اعضای شورای اسلامی شهر تهران داشته است؛ مجید فراهانی در این زمینه توئیت کرد:‌ به خشونت کشیدن اعتراض مدنی شهروندان مدافع حقوق حیوانات محکوم است.

وی با هشتگ «مدارا و تحمل» تاکید کرد:‌ اعتراض مدنی شهروندانی که در برابر تخلفات ولو قدیمی پیمانکاران با تجمع در برابر شهرداری تهران اعلام موضع کردند حداقل اقدامی بود که در مسیر تهران شهری برای همه باید رعایت می‌شد.

این اعتراض‌ها در حالی است که شهرداری تهران اعلام کرده بود فیلم منتشر شده مربوط به سال ۹۶ است اما با این حال پیمانکار متولی که عملکردش مورد اعتراض بوده مرداد امسال خلع ید شده است.

سید آرش میلانی عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز امروز با تایید موضوع سگ‌کُشی در پایتخت گفت: با مقصران این فاجعه برخورد سازمانی و قضایی می‌شود.

وی نوشت: «خبر تزریق اسید و کشتار غیرانسانی سگ‌های خیابان‌گرد تهران متاسفانه صحت دارد و توسط یکی از پیمانکاران شهرداری تهران صورت گرفته است». 

دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگ‌ها در تهران

یک منبع آگاه در پلیس گفت: افرادی با هدف آسیب رساندن به اموال عمومی ساعتی بعد باعث ایجاد درگیری در این اجتماع شدند و پلیس ناچار شد به‌منظور مدیریت صحنه، افرادی را که به قصد سوء‌استفاده، فضا را متشنج کرده بودند، دستگیر کند.

وی ادامه داد: برای این افراد پرونده قضایی تشکیل و تحویل مقامات قضایی شدند.

  • 13
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
احتمالا کارخونه سوسیس کالباس داره
کرمی دروغ میگوید سالها قبل در حلقه دره کرج مناقصه عقیمسازی بست و کشتار کرد وقتی لو رفت همه را تقصیر شهرداری انداخت گفت فردی به اسم محمدی از شهرداری با اسلحه تهدیدم کردن که باید سم تزریق کنم ا سه سال قبل در نود وپنج هم دوباره قرار داد بست با ساماندهی تهران که تحت فشار حامیها مجبور شدن قرار داد کرمی رافسخ کنند مجددا سال نود وهفت باایشون قرار داد بستند معلوم نیست چرا فقط ایشون تنها پیمانکارمورد علاقه شهرداری است چون هر سری کشتار میکنند به جای عقیمسازی
مشاهده کامنت های بیشتر