چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
۱۶:۵۳ - ۱۲ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۲۰۴
جهان ورزش

فیلم | 'کیان رشیدی' قوی‌ترین کودک جهان شد

کیان رشیدی کودک ۶ ساله لرستانی با لیفت وزنه ۹۵ کیلوگرمی موفق به ثبت رکورد قوی‌ترین کودک جهان شد.

کیان موفق شده در حضور بنیان‌گذار و رئیس سازمان جهانی ثبت رکوردهای ورزشی جهان (ایمارو) در شهرستان الشتر، لیفت وزنه ۹۵ کیلویی را ثبت کند.

هرکول نوظهور ایران و جهان؛ کیان رشیدی: من رکورد رضازاده را می‌زنم

کیان رشیدی پسربچه لرستانی با استعداد خدایی است که به واسطه قدرتی که دارد بعنوان قوی ترین کودک دنیا شناخته می شود. او از رویاهایش برای درخشش در دنیا می گوید و می خواهد روزی رکورد حسین رضازاده را بشکند.

به گزارش فارس، دنیای کودکی بسیاری از بچه های کم سن و سال خلاصه می شود در بازی کردن، دختر که باشی به سراغ عروسک می روی و با نوازش و در آغوش گرفتنش رسم مادری کردن می آموزی، پسر هم که باشی بیشتر به سراغ تانک و تفنگ و هواپیما می روی و از همان کودکی رویای خلبانی و پلیس شدن در سر می پرورانی.

کیان رشیدی اما سه سالش که می شود، ناخودآگاه سمت ۲ کیسه ۱۰ کیلویی برنج گوشه خانه شان می رود و در یک ضرب بلندشان می کند، اهل خانه انگشت در دهان از این توانایی، اسپند دود کرده و همان جا پی به استعدادی ذاتی در کودکشان می برند.

آغاز طی کردن ره صد ساله در یک شب از همان روز برای کیان شروع می شود، آوازه قدرت بدنی کودکی سه ساله از بیرانشهر در شهر می پیچد و به محض اینکه به گوش استاد میرسد برای دیدن این کودک راهی منزلشان می شود.

پدر کیان می گوید: آقای سپهوند از قهرمانان پاورلیفتینگ همین که به خانه مان آمد، فقط به دست های کیان نگاه کرد و رفت، آن وقت چیزی از استعداد علی به ما نگفت و بعدها که کیان ۶ ساله شد و از فرزندمان برای شرکت در مسابقات دعوت کرد، به ما گفت:ترسیدم از قدرت پسرتان مطلع شوید و به انجام کارهای سنگین وادارش کنید، در حالیکه سنش برای شروع ورزش سنگینی چون پاورلیفتینگ کم بود و منتظر شدم ۶ ساله شود.

این تعریف های ابتدایی از توانایی و استعداد ذاتی کودکی ۶ ساله که لقب قوی ترین کودک جهان را بخود گرفته، ترغیبمان کرد بیشتر با کیان رشیدی و پدرش که همه جوره حامی و هوادارش است گفت وگویی را ترتیب دهیم که شما را نیز به خواندن آن دعوت می کنیم.

چند سال دارید و شغل شما چیست؟ به غیر کیان چند فرزند دیگر هم دارید؟

متولد سال ۵۶ در شهرستان خرم آباد هستم، کشاورزی می کنم و دو فرزند دارم، کیان متولد هشتم آذرماه سال ۹۴ است و دخترم یک سال و نیم از کیان بزرگ تر است، در حال حاضر هم کیان پیش دبستانی را تمام کرده و مهرماه کلاس اولی می شود.

نخستین بار چگونه متوجه توانایی کیان در بلند کردن اجسام شدید؟

یک روز پدرم ۲ کیسه ۱۰ کیلویی برنج برایمان آورد و گوشه اتاق گذاشت، چند ساعتی که گذشت کیان که سه سال و نیم داشت، ناخودآگاه به سمت کیسه ها رفت و بلندشان کرد.

این حرکت کیان برایمان تازگی داشت، از همان سنین کم قد و وزن خوبی داشت، ولی فکرش را هم نمی کردیم کودک خردسالمان دست به چنین کاری بزند و کیسه های برنج را بدون کوچکترین فشاری بلند و جابه جا کند.

یکی از اقوام آن روز در خانه مان بود و همین که کار کیان را دید، بلند شد و رفت، چند روز بعد با یک نفر که بعدها خودش را محمدرضا سپهوند رییس ورزش های دانشگاهی لرستان معرفی کرد به دیدن کیان آمدند و پس از چند لحظه تماشای فرزندمان خداحافظی کردند.

در خانواده کیان، فردی سابقه ورزش هایی مثل وزنه برداری و پاورلیفتینگ (وزنه‌برداری قدرتی) را دارد؟

پدر کیان:جوان که بودم والیبال بازي می کردم، به شکل حرفه ای نبود، ولی اصولی بازی والیبال و کلا ورزش کردن را یاد گرفتم، ولی اینکه در رشته وزنه برداری و امثال آن سابقه ای داشته باشیم، خیر. البته عموهای کیان هم قبلا سنگ نوردی می کردند.

بعد از این که متوجه استعداد کیان شدید، اقدام خاصی مثل شرکت در مسابقات انجام دادید؟

آن روزها گذشت و ما بارها می دیدیم که کیان اجسام سنگینی را بدون زحمت بلند می کند، اگرچه بیشتر مادرش نگران این کار کیان بود که مبادا به خودش صدمه بزند و مراقبش بود، اما این حرکات ذاتی بود و ناخودآگاه در طی چند توسط فرزندمان انجام می شد.

پنج ساله که شد، در بروجرد مسابقه مچ اندازی داشتم که آقای سپهوند اصرار کرد کیان را همراه خودم به این مسابقات ببرم، مسابقه خودم که تمام شد ، در مسابقه بلند کردن اجسام سنگین به کیان مدال طلا دادند.

همان جا بود که راز سکوت آن روز دیدن کیان را برایم فاش کرد، آقای سپهوند گفت که همان روز در سن سه سال و نیمی که کیان را دیدم از روی پنجه و پاهایش متوجه شدم که با یک اعجوبه طرف هستم، منتها ترسیدم که اگر به شما بگویم، ممکن است بچه را واردار به انجام کارهای سنگین و بلندکردن وزنه کنید و به کیان آسیب برسانید، صبر کردم تا سنش بیشتر شود و تمرینات را به شکل جدّي شروع کند.

بیشتر هم سن و سال های تو در کوچه با هم بازی های خودشون مشغول شیطنت هستند، این کودکی کردن در وجودت بود یا این که فقط دوست داشتی جسم سنگین بلند کنی؟

کیان: شاید بیشتر از بچه ها، من رو در کوچه و مشغول بازي کردن ببینید، اتفاقا کوچکتر که بودم خیلی ها بهم می گفتند که روی زمین بند نمی شوی و مدام در حال فعالیت هستی.

با بیشتر هم سن و سال هام دوست هستم و بازی می کنیم، گاهی هم با پدرم سر زمین می روم و کمکش می کنم، این که همه روز در خانه باشم و فقط در حال استراحت و یا بلند کردن جسمی باشم، اینجوری نیست.

پدر کیان: من و مادرش همان روز که متوجه استعداد کیان شدیم به خودمان قول دادیم که کیان را وارد دنیای بزرگترها نکنیم و بگذاریم بچگی کند، گاهی وقت ها که پیش می آمد و نزدیکان از کیان می خواستند که بازی را رها کند و برایشان مثلا جسمی را بلند کند، مانع میشدیم و اجازه چنین کاری را نمی دادیم.

کیان مثل هم سن و سال هایش فرصت بازی و شیطنت داشته و دارد، چه در خانه هم بازی خواهرش میشد و چه در کوچه و مهمانی با دوست و فامیل.

کیان:روزهایی که کوچکتر بودم، پدرم خیلی مواظب بود که کسی مجبورم نکند کار سنگینی انجام بدم، اتفاقا هر وقت مهمانی می رفتیم خودش بچه های فامیل را صدا میزد که بیایید با کیان بروید بازی.

شروع رسمی مسابقات کیان در چه سنی بود؟

۶ ساله که شد، آقای سپهوند باز از کیان دعوت کرد که به دانشگاه آزاد خرم آباد رفته و در مسابقات پاورلیفتینگ شرکت کند.

چند روز قبل این که در مسابقات شرکت کند، ۴ جلسه ای تمرین کرد و راهی مسابقات شد، برای اولین بار همان جا وزنه ۸۲ کیلویی را لیفت کشید.

مهراب فاطمی که خود از قوی ترین مردان ایران است، تصاویر لیفت کشیدن کیان را می بیند، به تهران دعوتش کرد و در آنجا وزنه ۹۰ کیلویی را لیفت کشید.

چند روز بعد آقای حمید قلی زاده؛ موسس و رییس سازمان جهانی ثبت رکوردهای ورزشی جهان (ایمارو) با حضور در شهرستان الشتر لیفت وزنه ۹۵ کیلویی را توسط علی مشاهده و ثبت کرد و از آن جا لقب قوی ترین کودک جهان به کیان رشیدی تعلق گرفت.

تا قبل از کیان، کسی چنین رکوردی را ثبت نکرده بود؟

خیر، کودک هفت ساله ایلامی پیش از این قرار بود که وزنه ۷۰ کیلویی را لیفت بکشد، پرچم قرمز گرفت و تاکنون در جهان کسی نتوانسته رکوردی مشابه و یا کم تر و بیشتر از کیان را بزند.

با توجه به این که کیان ورزش سنگینی را دنبال می کند، نگران سلامتی فرزندتان نبودید؟

ترس از آسیب دیدن را که داشتیم، منتها وقتی با کارشناسان و ورزشکاران این جوزه صحبت کردم، همگی بیان کردند که اگر ورزش اصولی انجام شود و تکنیک ها رعایت شود، هیچگونه مشکلی پیش نمی آید.

برای اطمینان از وضعیت سلامتی کیان، تست های زیادی برای چک کردن بدنش گرفته شد و خوشبختانه مشکلی برای ادامه دادن پر قدرت ورزش نداشته و ندارد.

برای تقویت و پرورش استعداد کیان چه کارهایی را انجام دادید؟ شرایط باشگاهی و ورزشی برای تمرینات کیان فراهم است؟

کیان: پدرم تا جایی که توانسته حمایتم کرده، با این که کشاورز است و خیلی درآمد ندارد، ولی چند وزنه برایم خریده که در خانه تمرین کنم، وقت هایی که در خانه هستیم خودش مربی ام می شود و حرکات کششی و گرم کردن بدن را نشانم می دهد و سعی می کند اصولی همه چی را یاد بگیرم.

پدر کیان: هر ورزشی که اصول و تکنیک آن رعایت نشود، آسیب زا و خطر جسمانی بیشتری دارد، برای همین بیشتر سعی می کنم با مشاوره گرفتن از اساتید ورزشی، خودم یکسری تکنیک ها را به کیان بیاموزم.

باشگاه بزرگسالان برای سن کیان مناسب نیستند، در این فضاها اغلب مکمل های ورزشی مصرف می شود و تمرینات مختص بزرگسالان هستند، کیان نیاز به یک باشگاه خصوصی دارد که بتواند هم تغذیه درست داشته باشد و هم اصولی تمرین کند.

مهرماه امسال هم قصد دارم برای ثبت رکوردزنی تازه کیان را به تهران ببرم.

اشاره کردید که چند ماه دیگر کیان را برای رکوردزنی جدید هفت سالگی راهی تهران می کنید، با توجه به اینکه امسال فرزندتان کلاس اولی هم می شود، نگران تداخل ورزش و درس نیستید؟

قصد نداریم استعداد کیان را نادیده بگیریم، با این حال به خودمان هم اجازه نمی دهیم مانع پیشرفت فرزندمان در حوزه های دیگر شویم.

کیان:من الان دوچرخه سواری می کنم و شنا، وقت هایی که پدرم سر زمین میرود، همراهش میرم، کودکی خودم را دارم و این رو مدیون پدر و مادرم هستم، مطمئنم مدرسه هم که بروم، با حمایت هاشون کمک می کنند که بتونم هم درس بخونم و هم ورزش و ادامه بدم.

برای روزهای پیشرو چه برنامه ای دارید و اینکه رویای ورزشی کیان قهرمانی در کدام رقابت ورزشی است؟

قصد دارم هشت ساله که شد، تمرینات وزنه برداری را شروع کند و به شکل حرفه ای این ورزش را ادامه دهد.

من کشاورزم و پولی ندارم که باشگاه خصوصی برای بچه ام بزنم، در حال حاضر مستاجرم و هزینه زندگی را به زور می دهم، تاکنون هر هزینه ای هم که برای کیان شده، از جیب خودم بوده است.

کیان یک اعجوبه است و به نظر کارشناسان آینده درخشانی دارد و با همه این شایستگی باید باشگاه اختصاصی داشته باشد و امیدوارم حامی خوب و شایسته ای برایش پیدا شود.

کیان: دوست دارم روزی قهرمان المپیک بشم و رکورد رضازاده رو بشکنم.  

اسپانسری تا کنون برای حمایت از کیان اعلام آمادگی کرده است؟

سال گذشته شرکتی از مشهد برای تبلیغات قصد حمایت از کیان را داشت که قبول نکردم، توانایی فرزندم بیشتر از این است که صرفا در راستای تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرد.

الگوی ورزشی کیان کیست؟

مهدی و مهراب فاطمی را خیلی دوست دارم و الگویم مهدی فاطمی است.

و حرف آخر خانواده رشیدی.

اشتهای کیان برای وزنه زدن خیلی بالاست و پدیده ای در عصر خودش محسوب می شود ، با این وجود قوی ترین کودک جهان از نبود حامی مالی برای پرورش استعداد و ادامه تمرینات تخصصی محروم بوده و نیازمند حمایت است.

varzesh3.com
  • 10
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر