صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
sarpoosh
همگام با علم > وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از ۱۸ وزارتخانهٔ دولت ایران و مسؤول برنامه‌ریزی، پشتیبانی و توسعه زیرساختار و توانایی‌های ملی مخابراتی و اطلاعاتی ایران است.

 

سازمانها و نهادهایی که زیر نظر وزارت ارتباطات هست عبارتند از:
۱-پست
۲-تلگراف
۳-تلفن
۴-موبایل
۵-زیرساخت
۶-تنظیم مقررات
۷-امور فضایی کشور
۸-داده و اینترنت
۹-فناوری اطلاعات
۱۰-شرکت‌ها
۱۱-ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانها
۱۲-اپراتورهای تحت فعالیت


اولین وزیر : علیقلی‏خان مخبرالدوله
علیقلی‏خان مخبرالدوله پسر بزرگ رضاقلی‏خان ملقب به امیرالشعرا و متخلص به هدایت و معروف به الله‏ باشی در سال ۱۲۴۵ قمری در شیراز متولدشد.

 
در سال ۱۲۳۷ ه.ش مخبرالدوله اولین خط تلگراف  را در ایران احداث نمود . در سال ۱۲۳۸ ه.ش به منصب رئیس کل تلگراف خانه های ایران و نایب دوم وزیر علوم منصوب گردید و در سال ۱۲۴۸ ه.ش ملقب به مخبرالدوله گردید . 
در سفر اول ناصرالدین شاه به اروپا جز ملتزمین رکاب بود و پسر خود مرتضی قلی خان صنیع الدوله را به همراه خود برای تحصیل به اروپا برد . 


در سال ۱۲۵۵ ه.ش مستقیما" امور تلگراف خانه را به مدت کمی بطور امانی و بعد به طور مقاطعه به علی قلی خان که در این تاریخ به سرتیپ تلگراف خانه معروف بود واگذار می گردد.


در سال ۱۲۶۰ ه.ش پس از درگذشت علی قلی میرزا اعتضادالسلطنه وزیر علوم و رئیس دارالفنون به جای او مخبرالدوله با داشتن سمت وزارت تلگراف وزیر علوم نیز شد و وزارت فرهنگ و تلگراف سالها در این خانواده دوام پیدا کرد . 


چهارراهی در تهران، در تقاطع خیابان‌های سعدی و جمهوری، که خویشاوندان او عمدتاً در حوالی آن بودوباش دارند، به نام او «چهارراه مخبرالدوله» نام‌گذاری شده‌است.

 


محمدجواد آذری جهرمی 

محمدجواد آذری جهرمی در دولت دوم حسن روحانی تصدی این وزارت را بر عهده دارد.

محمدجواد آذری جهرمی در سال ۱۳۶۰ در جهرم استان فارس به دنیا آمد. در برنامه پیشنهادی وی برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران که توسط پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر شد از او به عنوان پرورش یافته در «خانواده‌ای مذهبی و وفادار به آرمانهای اسلام، ایران و انقلاب با تقدیم یک شهید و یک جانباز» یاد شده‌است. وی دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت دانشگاه صنعت آب و برق است.

 

حسن روحانی در مرداد ماه ۱۳۹۶ آذری جهرمی را به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم به مجلس پیشنهاد کرد. وی در ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ با کسب ۱۵۲ رأی موافق (پایین‌ترین میزان رأی اعتماد مأخوذه در میان وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم)، ۱۲۰ رای مخالف و ۷ رای ممتنع و ۹ رای باطله از مجموع ۲۸۸ رای ماخوذه از سوی نمایندگان مجلس دهم رأی اعتماد گرفت و به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات انتخاب شد.

 

 

سایر مطالب درباره وزیر ارتباطات