صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
sarpoosh
نبض اقتصاد > قرارداد FATF

قرارداد FATF

قرارداد FATF

قرارداد FATF

FATF  یک قرارداد نیست، یک سازمان بین دولتی است. « گروه ویژه اقدام مالی» (Financial Action Task Force  – FATF) در سال ۱۹۸۹ به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی ۷» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

 

در این زمان، گروه ویژه اقدام مالی، تنها ۱۶ عضو رسمی داشت و وظیفه‌ای که برایش در نظر گرفته شده بود این بود که روند پول‌شویی در دنیا را بررسی کند، در سطح ملی و بین‌المللی بر نحوه اجرای قوانین و فعالیت‌های مالی کشورها نظارت و استانداردهایی برای مبارزه با پولشویی طراحی کند.

 

مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع، مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری رو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.

 

در سال ۲۰۰۱ بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک، یک وظیفه دیگر هم به عهده کارشناسان سازمان گذاشته شد و آن این‌که «بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تامین مالی تروریسم» بررسی کنند.

 

کارشناسان FATF بر اساس گزارش‌های رسمی کشورهای مختلف از جمله در مورد شفافیت مالی، قوانین مالیاتی و مانند آن نظرات مشورتی خودشان را در مورد میزان ریسک سرمایه‌گذاری در آن کشورها اعلام می‌کنند که مورد استناد سرمایه‌گذاران بین‌المللی قرار می‌گیرد.

 

FATF  در مورد پولشویی ۴۰ توصیه و  در مورد تامین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا دربیاید و زمینه‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم را کاهش دهد.

 

لیست سیاه

بعد از چند سالی و بالا و پایین، سرانجام اولین بار در کتاب مرجع سال ۲۰۰۹ FATF برای کشورها و ارزیابان، معیارهای نهایی بررسی‌های FATF  معرفی شد، اما از ۹ سال قبل از آن، یعنی از سال ۲۰۰۰ میلادی، گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌اش، یک «لیست سیاه» از کشور هایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرارد داده بود. این لیست سیاه همان لیستی بود که از طرف « سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌ای» یا OECD نیز منتشر می‌شد و عنوان آن هنوز هم «کشورها و قدرت‌های نامناسب برای همکاری» است.

 

این لیست شامل کشورهایی است که از نظر کارشناسان این سازمان، در مبارزه جهانی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم همکاری نمی‌کنند. البته با وجود تمام انتقادهایی که به این لیست وارد بود است، بعد از اجلاس « جی ۲۰» در سال ۲۰۰۸ این نهاد تصمیم گرفت بررسی‌هایش را دقیق‌تر و معیارهایش را سخت‌گیرانه‌تر بررسی کند.

 

در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار، نام ایران در کنار نام پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان وارد لیست سیاه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری FATF شد. در سال‌های بعدی نیز گزارش‌ها ادامه پیدا کرد و نام ایران در راس لیست سیاه به چشم می‌خورد، در حالی که FATF این حق را برای خودش محفوظ می‌دانست که در بررسی‌های تازه نام بعضی کشورها را از لیست حذف و نام کشورهای دیگری را به آن اضافه کند، اما ایران در کنار کره شمالی، در جایگاهی حتی بدتر از «لیست سیاه» و در فهرست کشورهایی قرار می‌گرفت که توصیه می‌شد علیه آنها «اقدامات مقابله‌ای» انجام شود.

 

FATF دقیقا درباره ایران به دنیا چه می‌گفت؟

در آخرین گزارش FATF درباره ایران در فوریه سال ۲۰۱۶ ( بهمن ۱۳۹۴)، آمده است:

« FATF نگرانی‌های ویژه و فوق‌العاده‌ای درباره شکست ایران در رسیدگی به کاهش ریسک تامین مالی تروریسم و در نتیجه تهدید جدی علیه یکپاچگی سیستم مالی بین‌المللی دارد. ما به همه اعضاء و نهادهای تصمیم‌گیری مجددا تاکید می‌کنیم که به همه موسسه‌های مالی‌شان توصیه کنند که توجه ویژه‌ای به روابط تجاری و معامله با ایران و شرکت‌های تجاری و موسسه‌های مالی ایرانی داشته باشند. علاوه بر گسترش اقدامات امنیتی، FATF بیانیه سال ۲۰۰۹ را مورد تاکید مجدد قرار می‌دهد که بر اساس آن از اعضاء و نهادهای تصمیم‌گیری خواسته شده بود که اقدامات مقابله‌ای موثری را در پیش بگیرند تا بخش‌های مالی خود را از ریسک پولشویی و تامین مالی ترورسیم در ایران حفظ کنند.

 

FATF» نهادهای تصمیم‌گیری را به محافظت از خود در برابر روابط نمایندگی‌ها که برای دور زدن یا فرار از این اقدامات مقابله‌ای صورت می‌گیرد، همچنین اقدامات درخصوص شیوه‌های کاهش ریسک فرامی‌خواند و می‌خواهد هنگامی که نهادهای مالی ایران خواستار ایجاد شعبه در کشورهای دیگر هستند احتمال وجود تامین مالی تروریسم مورد توجه قرار گیرد.

 

با توجه به ادامه خطر تامین مالی تروریسم در ایران، نهادهای تصمیم‌گیری باید علاوه بر گام‌هایی که پیش از این برداشته شده، تدابیر اضافی و تشدید اقدامات موجود را در نظر بگیرند.

 

FATF از ایران درخواست می‌کند تا نقص‌های قوانین خود در زمینه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را به شکل فوری و معنی‌دار برطرف کند و به طور خاص، تامین مالی تروریسم و انجام معامله‌های مشکوک را در قوانین خود به عنوان جرم تلقی کند.

 

اگر ایران نتواند گام‌های معنی داری در سیستم مبارزه با تامین مالی تروریسم خود بردارد، FATF بار دیگر در جولای ۲۰۱۶ از اعضای خود خواهد خواست تا اقدامات پیشگرانه موثر و سخت تری را در دستور کار قرار دهند.»

 

اقدامات ایران چه بود؟

ایران، در سال‌های گذشته تلاش کرده است با تصویب قوانین جدید، هم نظارت بر پرداخت مالیات‌ها را بیشتر کند، هم فضای کسب و کار را بهبود بخشد و هم شبهه‌ها در مورد تامین مالی تروریسم از طریق بازارهای غیرشفاف مالی را کاهش دهد، یکی از اقداماتی که برای این منظور انجام شده، تصویب « قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» بود که لایحه آن توسط دولت حسن روحانی در سال ۹۴ به مجلس فرستاده شد، در بهمن سال گذشته تصویب و در اسفند سال گذشته به دولت ابلاغ شد.

 

این قانون تلاش کرده است فعالیت‌های تروریستی را رده‌بندی کند و البته به صراحت اعلام کرده است که « اعمالی که افراد، ملت‌ها، یا گروه‌ها و یا سازمان‌های آزادی‌بخش برای مقابله با اموری از قبیل سلطه ، اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی انجام می‌دهند، از مصادیق اقدام تروریستی موضوع این قانون نیست و تعیین مصداق گروه‌های تروریستی و سازمان‌های مشمول این تبصره بر عهده شورای عالی امنیت ملی است.»

 

سرانجام در پی اقدامات دولت روحانی، گروه اقدام مالی (FATF) در تاریخ چهارم تیر ۱۳۹۵ با انتشار بیانیه‌ جدید خود، درخواست خود از کشورها برای انجام اقدامات مقابله‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را به مدت یک سال به حالت تعلیق درآورد و حالا اعلام شده که این تعلیق نتیجه اقدامات متعدد دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در سالهای اخیر، از جمله تصویب قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و التزام ایران به اجرای برنامه اقدام برای رفع کاستی‌های چارچوب مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم منطبق با قانون اساسی بوده است. البته تعاملات با گروه اقدام مالی، منحصر به ماه‌های گذشته و این دولت نبود و در دولت‌های سابق نیز تلاش‌های گسترده‌ای در جهت تعامل با گروه اقدام مالی صورت می‌گرفت که به دلیل فضای منفی بین‌المللی ایجاد شده علیه کشور، منتهی به نتیجه مطلوب نمی‌شد.

 

دولت که پس از برجام همواره بر ضرورت برقراری روابط ساختارمند با نهادهای موثر بین‌المللی تاکید کرده است، یکی از قفل‌های باز نشده ورود سرمایه به کشور را همین حضور نام ایران در لیست سیاه FATF  می‌دانست و معتقد بود همکاری و تعامل با گروه اقدام مالی از آن رو ضرورت دارد که امروزه کلیه بانکها، موسسات مالی، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در سراسر جهان موظف هستند که استانداردهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم  را اجرا نمایند و براین اساس در مواردی که کشوری توسط گروه اقدام مالی در فهرست کشورها و مناطق پرخطر و غیر همکار قرار گرفته باشد، موسسات مالی و  سایر بنگاه‌های اقتصادی یا به طور کلی از تعامل با بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی آن کشور صرف نظر یا همکاری خود را منوط به بررسی‌های به شدت سخت‌گیرانه‌ای می‌کنند که در نهایت هزینه‌های معامله را به طور جدی افزایش می‌دهد و نهایتا بر همین اساس، کلیه کشورها تلاش می‌کنند در فهرست یادشده قرار نگیرند.

 

سایر مطالب درباره قرارداد FATF

 • خروج ایران از پروتکل الحاقی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

  تبعات خروج از پروتکل الحاقی؛ خروج از پروتكل اشتباهی ديگر مانند FATF!

  یکی از بحث برانگیزترین بحث های مجلس یازدهم در عرصه سیاست خارجی در این روزها پروتکل الحاقی است. ایران از سالها قبل پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کرده است. بر اساس این پروتکل هر کشوری که آنرا می پذیرد باید در پارلمان خود آن را به تصویب رسانده تا وجهه قانونی پیدا کند و از...

 • نرخ دلار روز گذشته در بازار آزاد

  دلار ۱۸هزار تومانی؛ هزينه انتخاب انزوای بين‌المللی!

  به گزارش آرمان ملی، نرخ دلار روز گذشته در بازار آزاد از ۱۸ هزار تومان عبور کرد؛ همزمان عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، از بدعهدی‌های کره‌جنوبی در بازگرداندن منابع ایران و بلوکه‌شدن میلیاردها دلار از ارزهای نفتی ایران در این کشور خبر داد. همتی همچنین کره را تهدید به...

 • علی مطهری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  مطهری: شورای نگهبان به من گفت بنویس اشتباه گفته ام/ مجمع عمدا لوایح FATF را تصویب نکرد

  نماینده سابق مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بعد از مسائل بنزین برای مردم مسجل شد مجلس کاره‌ای نیست. یا درباره FATF مجلس لوایح را تصویب کرد اما به راحتی مجمع آنقدر نگه داشت تا مهلت ما تمام شد و وارد لیست سیاه شدیم. نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در نشست دفتر سیاسی حزب...

 • اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

  تاریخ قضاوت می‌کند که عدم تصویب FATF اشتباه بود/ قالیبافی‌ها مجبور به انشقاق خواهند شد

  رییس فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: به زودی مشخص می‌شود که قالیبافی‌ها نمی‌توانند کاری انجام دهند و از سوی مردم مورد نقد قرار خواهند گرفت. پایان  سال گذشته با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همراه بود، انتخاباتی که به تغییر چهره‌ی پارلمان ایران منجر شد، در این...

 • اکبر ترکان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  ترکان: تصویب نشدن FATF فشار تحریم را تشدید می‌کند

  مشاور رییس‌جمهوری گفت: عدم تصویب FATF ما را از ظرفیت‌های بانکداری بین‌المللی محروم می‌کند، پس باید در سال جدید به دنبال حوزه‌هایی برویم که کمترین وابستگی را به تحریم‌ها دارد. به گزارش ایلنا، «بحران‌ها و حوادث مختلف از جمله تشدید تحریم‌ها در سال ۹۸ موجب بروز مشکلات اقتصادی...

 • صندوق بین المللی پول,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  ماجرای دریافت وام ایران از صندوق بین المللی پول به کجا رسید؟

  مواضع احتمالی آمریکا و مساله FATF دو مانع اصلی برای دریافت وام ایران از صندوق بین المللی پول هستند. به گزارش ایسنا، ویروس کرونا که تقریبا تمامی کشورهای جهان را درگیر کرده است در اسفندماه وارد ایران شد و به دنبال این اتفاق و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا، ایران پس از...

 • علی مطهری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

  علی مطهری: مجمع تشخیص در جایگاه مجلس سنا نشسته است/حالا ۲ شورای نگهبان داریم

  نماینده تهران در مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد روند قانون‌گذاری شده و در جایگاه مجلس سنا نشسته است، خصوصاً که گاهی مصوبه مجلس را تغییر می‌دهد. این روند دست مجلس را بسته و موجب محدود شدن این نهاد شده است. اگر این روند ضرورت داشته باشد، نیاز است قانون اساسی تغییر...

 • لایحه FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  در محاصره جهانی شدن

  مدیران نظام جمهوری اسلامی در همه چهار دهه سپری شده با قدرت تمام در برابر سازمان‌های جهانی و منطقه‌ای ایستاده و هرگز قبول نداشته و ندارند که ماهیت و دستورهای سازمان‌های جهانی در حوزه‌های گوناگون را به مثابه دستور بپذیرند. با این همه اما به نظر می‌رسد مقوله «جهانی شدن»...

 • تاثیر کرونا و FATF بر اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  تأثیر منفی کرونا و قرار گرفتن در فهرست سیاه FATF بر اقتصاد ایران

  مسئله‌ای مثل کرونا تأثیری بسیار منفی در روحیه آحاد مردم دارد؛ زیرا این موضوع تهدیدکننده سلامت و جان مردم است و بر اقتصاد تأثیر دارد به‌طور مثال به خاطر کرونا چیزی در حدود سه میلیون بشکه نفت از سرانه چین کم شده است. بسیاری از شاخص‌های بورس در جهان پایین آمده است و...

 • لایحه FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  یک کارشناس: با تصویب نکردن FATF دست به خود تحریمی زدیم

  یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: با نپذیرفتن پالرمو و CFT و قرار گرفتن در لیست کشورهایی که اقدامات مقابله‌ای برای آن‌ها فعال می‌شود عملا دست به خود تحریمی زدیم. حسن بهشتی پور در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قرار گرفتن نام ایران در لیست اقدامات مقابله‌ای FATF با بیان...

 • اردشیر نوریان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

  قرار گرفتن ایران در لیست سیاه «FATF» باعث رشد مافیای اقتصادی زیرزمینی می‌شود/ نمی‌توانیم در کشور رو به قبله بخوابیم

  یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قرار گرفتن ایران در لیست باعث می‌شود سازمان زیر زمینی اقتصادی رشد کنند و مافیا به وجود بیاید. اردشیر نوریان در گفت‌وگو با ایلنا، درباره قرار گرفتن ایران در لیست سیاه و این که چه عواقبی را برجای خواهد...

 • لایحه FATF,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  لیست سیاه FATF با اقتصاد ایران چه می کند؟

  یک عضو اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران می گوید در شرایط فعلی و باتوجه به تحریم های گسترده ای که آمریکا علیه اقتصاد کشور وضع کرده، ورود به لیست سیاه FATF، تاثیر منفی ناگهانی یا جدّي بر کشور نخواهد داشت اما در بلندمدت نحوه حفظ ارتباط با این نهاد اهمیت فراوانی...

 • تاثیر FATF بر بازار داخلی طلا

  تاثیر FATF بر بازار داخلی طلا

  حدود دو ماه است که غول کرونا پای خود را روی گلوی اقتصاد جهان گذاشته است و انگار خیال ندارد به این زودی‌ها سایه شوم خود را از سر همه بردارد. در پی شیوع این بیماری بازارهای زیادی تحت تاثیر آن قرار گرفته و به شدت دچار رکود شده‌اند و در این بین طلا به سرمایه امنی در...

 • جلسه هیات دولت در 4 اسفند 98,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت

  روحانی دستورات لازم را برای مقابله همه‌جانبه با «کرونا» صادر کرد/ کنایه رئیس جمهور به مجمع تشخیص در مورد FATF

  رئیس جمهور گفت: دولت پس از شیوع ویروس کرونا ستاد پیشگیری و مقابله را تشکیل داده و همه امکانات خود را بسیج کرده است. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر یکشنبه(۴ اسفند) در جلسه هیات دولت به موضوع بیماری کرونا اشاره و ضمن اعلام همدلی و همبستگی با...

 • مصطفی کواکبیان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

  مخالفین FATF حاضرند پاسخگوی افزایش نرخ دلار و سکه باشند؟

  عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت:حال از اعضای مخالف ( به ویژه آقایانی که این روزها در غیبت اکثریت مردم خود را پیروز انتخابات دانسته و مدعی ریاست خانه ملت هستند!!) باید پرسید آیا حاضرند پاسخگوی وضعیت کنونی افزایش نرخ دلار و سکه باشند؟! به گزارش برنا، «مصطفی...

 • جان بولتون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

  خوشحالی بولتون از تصمیم FATF درباره ایران ‎/ FATF نام پاکستان را در 'فهرست خاکستری' خود نگه داشت

  جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در توئیتی از قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف FATF) ابراز خرسندی کرد. مشاور پیشین امنیت ملی دولت ترامپ روز جمعه(دوم اسفندماه) در صفحه توئیترش نوشت: خبر خوشحال‌کننده از سوی FATF، اضافه شدن...

 • ایران در لیست سیاه FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

  ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت

  کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه خبر داد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، دیده‌بان کارگروه ویژه اقدام مالی روز جمعه از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه این گروه در پی عدم تصویب لایحه "تامین مالی تروریسم"  در این کشور خبر داد. این...

 • روابط ایران و ارمنستان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

  عدم عضویت در FATF عامل اصلی نداشتن ارتباط بانکی با ارمنستان

  رئیس اتاق بازرگانی ایران و ارمنستان گفت: دلیل اصلی پایین بودن رابطه تجاری، نبود ارتباط بانکی بین دو کشور است. به خصوص در بحث FATF و مبارزه با پولشویی و قاچاق، دولت ارمنستان بسیار سخت‌گیر و حساس است. هرویک یاریجانیان در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص مبادلات تجاری ایران و...

 • لایحه FATF,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

  FATF چه تصمیمی برای ایران می گیرد؟/ آغاز نشست گروه ویژه اقدام مالی در پاریس

  جلسه گروه ویژه اقدام مالی( FATF) روز قبل در پاریس شروع بکار کرد. یکی از مباحث مورد بررسی در نشست فوریه، روند ارتقا ایران در عمل به رهنمودهای این گروه است. طبق بیانیه قبلی FATF، در صورت عدم پیوستن ایران به دو کنوانسیون CFT و پالرمو، اقدامات تقابلی علیه ایران باز خواهد گشت...

 • لایحه FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  سیاه، سفید، خاکستری؛ گروه ویژه اقدام مالی FATF

  نتیجه شکاف سیاسی در داخل، این هفته در عرصه بین المللی پدیدار می شود. دوقطبی غیرضروری به وجود آمده بر سر تصویب لوایح مرتبط با FATF، اقتصاد و شبکه بانکی ایران را در آستانه تحریم های مالی گسترده بین المللی قرار داده؛ بن بستی که بر تحریم های گذشته آوار خواهد شد؛ موقعیتی...

 • لعیا جنیدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت

  نپذیرفتن FATF یعنی تقریبا تمامی روابط پولی و مالی بین المللی ایران با خطر مواجه می شود

  معاون حقوقی رئیس جمهور با اعلام این که دولت خواهان تداوم همکاری با نظام مالی و پولی دنیا است، گفت: نپذیرفتن FATF اقتصاد ایران را در مقابل نظام مالی و پولی بین‌المللی قرار خواهد داد. به گزارش ایرنا، دکتر لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور در ساری افزود: با توجه به تحریم های...

 • مایک پومپئو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

  درخواست آمریکا از ایران برای الحاق به FATF

  وزیر امور خارجه آمریکا خواستار پیروی ایران از استانداردهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم کارگروه ویژه اقدام مالی شد. به گزارش ایسنا به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد: واشنگتن از تهران میخواهد تا...

 • لایحه FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  آخرين مهلت FATF؛بهمن ماه

  زمان زیادی باقی نمانده تا وضعیت خاصی که برای کشور ایجاد شده، دامن اقتصاد و امرار معاش مردم را بگیرد ولی کماکان سرنوشت دو لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم( CFT) و پیوستن به کنوانسیون مبارزه با جرایم فراملی( پالرمو) بلاتکلیف است. این در حالیست که در...

 • لایحه FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  پایان بهمن آخرین فرصت حضور ایران در FATF

  کمتر از دو هفته دیگر به پایان مهلت پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی باقی مانده است و گویا مسئولان، دستیابی به تصمیم نهایی برای پیوستن کشور به آن را به مانند بسیاری دیگر از ضرب‌الاجل‌های مشابه، به روزهای پایانی موکول کرده‌اند. در صورتی که ایران بهFATF نپیوندد، عملا...

 • لایحه FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  هزینه رد پالرمو و سی اف تی را مردم محروم خواهند داد

  وقتی مجمع تشخیص مصحلت نظام که سالانه میلیاردها تومان خرج آن می شود تا در بزنگاه هایی که نظام دچار بحران شده است با تدابیر خود کشور را از بحران خارج کند، نمی تواند در مساله ای به این درجه از اهمیت تصمیم گیری کند دیگر چه کارایی مفیدی می تواند برای نظام اسلامی داشته باشد...

 • لایحه FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  تیر خلاص به FATF

  بالاخره فشارها تاثير خود را گذاشت و مجمع تشخيص مصلحت نظام لوايح باقي مانده از FATF را کنار گذاشت تا زين پس شاهد اتفاقات ديگري در اين حوزه باشيم. محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام دراين خصوص مي‌گويد: «مدت زمان بررسي لوايح پالرمو و CFT در مجمع تشخيص مصلحت نظام سپري شده...

 • لعیا جنیدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت

  معاون حقوقی روحانی: با عدم تصويب اف‌ ای‌ تی‌ اف، ۲۰۰ کشور را مقابل خودمان قرار ندهیم

  معاون حقوقی رئیس جمهوری شامگاه دیروز در شبکه خبر سیما بر لزوم پیوستن ایران به FATF تأکید کرد لعیا جنیدی گفت: اگر ما در لیست سیاه ۲۰۰ کشور عضو FATF قرار گیریم، حتی با بانک‌های معمولی هم نمی‌توانیم مراوده داشته باشیم. لعیا جنیدی با اشاره به اینکه تحریم‌های سال‌های گذشته...

 • مجمع تشخیص مصلحت نظام,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  مهلت مجمع تشخیص برای بررسی CFT به پایان رسید/ مجید انصاری: بسته شدن این پرونده در مجمع صحت ندارد

  امروز دوم بهمن‌ماه مهلت یک‌ساله مجمع تشخیص برای پیوستن به لایحه cft به پایان رسید و نظر شورای نگهبان درباره نپیوستن به این لایحه به تایید رسید. به گزارش باشگاه خبرنگاران، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی با بیان اینکه مهلت مجمع تشخیص مصلحت نظام برای...

 • لوایح مرتبط با FATF,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  خبرگزاری فارس: پرونده لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام بسته شد/ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تکیذب کرد

  با توجه به پایان مهلت قانونی یک ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی مصوبه مجلس درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT، پرونده بررسی این لایحه مشابه پرونده بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع بسته شد. به گزارش فارس، امروز ۲ بهمن ماه، با توجه به...

 • آیت‌الله مجتهد شبستری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  موضوع جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت چه بود؟

  آیت‌الله مجتهد شبستری گفت: در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیچ بحثی درباره لوایح مرتبط با FATF انجام نشد. به گزارش فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین محسن مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جلسه امروز(چهارشنبه ۲۵ دی‌ماه) مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در جلسه...