شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۸۰۰۳۸

بررسی جدیدترین چاپگرهای سه بعدی متریال ترموپلاستیک بازار

بررسی جدیدترین چاپگرهای سه بعدی متریال ترموپلاستیک

همه ما لااقل یکبار هم که شده با اخبار حوزه صنعت پرینتر سه بعدی برخورد داشته ایم. آیا کنجکاو شده اید که درباره پیشرفتهای نوین این صنعت هزاره جدید، آگاهی بیشتری کسب کنید. این مقاله برای همین منظور منتشر شده است. در این مطلب ابتدا مرسومترین فناوری لایه افزایشی (AM) بنام روش FDM یا چاپ متریال رشته ترموپلاستیک را توضیح داده و سپس به بررسی چند نمونه محصول مرتبط عرضه شده در بازار میپردازیم.

فناوری FDM/FFF

مدل‌سازی رسوب ذوب شده (یا ساخت رشته‌های ذوب شده) از رشته‌ ترموپلاستیک (بنام Filament) استفاده می‌کند که درون یک نازل گرم، ذوب می‌شوند و لایه به لایه روی بستر چاپ قرار می‌گیرند. چاپگرهای رومیزی و صنعتی FDM مسلما مرسومترین راه حل هستند که کمترین هزینه را برای تولید هر قطعه ارائه می دهند. آنها برای نمونه سازی سریع و حتی برای تولید قطعات نهایی کم تعداد با طراحی ساده مناسب هستند، اما ساخت مدلهایی با هندسه بسیار پیچیده نقطه قوت آنها نیست.

اندازه اخیراً به یکی از الویتهای اصلی بازار تبدیل شده است. وقتی صحبت از چاپ سه بعدی در مقیاس بزرگ می شود، تولیدکنندگان بیشتری همچنان مرزها را کنار می گذارند. خودروسازی، هوافضا، کشتی‌سازی، لوله‌کشی، معماری و هنر، اصلی‌ترین زمینه‌هایی بوده‌اند که پرینت سه‌بعدی بزرگ را هدف قرار داده‌اند و این مسیری است که بازار همیشه به دنبال آن خواهد بود.

به نظر می‌رسد فناوری FDM ‪(FFF)‬ حوزه‌ای پیشروست که در آن حجم‌های ساخت بیش از ۶۰۰ × ۶۰۰ × ۶۰۰ میلی‌متر (۲۵ اینچ) به یکی از لوازم خانگی تبدیل می‌شوند و چاپ سپر خودرو، لوله‌ها، بدنه قایق و اشیاء به اندازه انسان در یک مرحله، یک کار ساده است. گزینه به راحتی در دسترس در زیر لیستی از پرینترهای سه بعدی واقعا غول پیکر با حجم های ساخت که از ۱×۱×۱ متر شروع می شود را خواهید دید.

Fusion3 EDGE

Fusion 3D EDGE یکی از سریعترین پرینترهای تجاری FDM است. با استفاده از سیستم کنترل حرکت اختصاصی سری F، EDGE می‌تواند بسرعت چاپ ۲۵۰ میلی‌متر بر ثانیه دست یابد که همچنان قطعات بسیار دقیقی را ارائه می‌کند. سر چاپ ثبت شده ANVIL تا ۳۲۰ درجه سانتیگراد گرم می شود. لوله چاپ قابل تعویض تک، که در قطرهای ۰.۴، ۰.۶ و ۰.۸ میلیمتری عرضه می شود، از فولاد جراحی ساخته شده است و برای استفاده با مواد ساینده مانند فیبر کربن یا فایبرگلاس مقاوم در برابر سایش است.

مزیت:

سرعت چاپ بالا

سیستم تسطیح خودکار تخت

محفظه ساختمانی کاملا محصور

طیف گسترده ای از رشته های سازگار، از جمله مواد شخص ثالث

قیمت قابل قبول

محدودیت:

اکسترودر Bowden یا دو تکه (ممکن است در هنگام کار با مواد انعطاف پذیر نیاز به ارتقاء و مدیریت پروفایل داشته باشد)

۳D Printers 3DPE

3D Printers 3DPE

پرینترهای سه بعدی شرکت توسعه گران بعد سوم (۳DPE) در دو خانواده رومیزی (دسکتاپ) و صنعتی عرضه شده اند. اندازه ساخت این محصولات و امکانات آنها متنوع میباشد. متریال مصرفی مواد مرسوم بازار است اما به درخواست مشتری میتوان دستگاه را برای پرینت با مواد دمای بالا پیکربندی کرد. کلیه محصولات دارای گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر هستند. این شرکت از باسابقه‌ترین تولیدکنندگان ۳D Printer در بازار ایران میباشد و توانسته در این مدت به مشهورترین برندهای دولتی و خصوصی کشور از جمله اکثردانشگاهها، سازمانهای حوزه پتروشیمی، نیروهای مسلح و ... محصولات خود را بفروش برساند. این شرکت دو محصول سایز بزرگ بنام Trust XL Pro و Hounor با ابعاد ساخت یک متری را برای صنایع و کارگاههای خاص عرضه میکند. برای مشاهده محصولات این شرکت به سایت ۳dpe.ir/shop/3dprinter رجوع کنید.

مزیت:

سیستم اکستروژن مستقیم (دایرکت) تک نازل یا دو نازل

بدنه تمام فلزی

شاسی پروفیل آلمینیومی مستحکم

قطعات الکترونیک و سخت افزاری کیفیت بالا

ساخت داخل ایران با گارانتی و خدمات پس از فروش

محدودیت:

چاپ با متریالهای جدید دما بالا نیاز به ارتقاء سخت افزاری دارد

چاپگر سه بعدی Raise3D E2CF

Raise3D E2CF که به طور خاص برای کامپوزیت‌های فیبر کربن طراحی شده است، از فناوری IDEX - سیستم اکستروژن مستقیم دوگانه درایو مستقل، استفاده می‌کند که چاپ سریع‌تر و روان‌تر را تضمین می‌کند. Raise3D E2CF مهندسین و طراحان را در زمینه‌هایی مانند خودروسازی، هوافضا، مراقبت های بهداشتی، مهندسی مکانیک و اساساً صنایعی که بر استحکام و دوام قطعات چاپی تکیه می کنند، هدف گرفته است. با وجود رشته های CF اختصاصی و شخص ثالث، E2CF می تواند از نظر وضوح، دقت و تکرارپذیری بسیار پیشرفت کند.

مزیت:

به طور خاص برای جابجایی فیبر کربن با پروفایل های مواد به راحتی در دسترس طراحی شده است

سیستم اکسترودر دوگانه مستقل

سازگاری با Wi-Fi، دوربین داخلی برای نظارت آنلاین

سازگار با مواد شخص ثالث

محدودیت:

حجم ساخت برای چاپگرهای سه بعدی صنعتی نسبتاً کم است

درجه حرارت بالا

چاپگر سه بعدی Intamsys Funmat Pro 610 HT

Funmat Pro 610 HT یک چاپگر سه بعدی FDM درجه صنعتی است که به طور خاص برای چاپ با رشته های با دمای بالا طراحی شده است. این دستگاه دارای یک محفظه چاپ گرم شده کاملاً محصور، یک صفحه ساخت گرمایشی و یک اکسترودر تمام فلزی با دمای بالا با یک سیستم نازل دوگانه است که تا دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد گرم می شود و امکان چاپ با PEEK، PEKK، ULTEM را فراهم می کند. همچنین با کامپوزیتهایی مانند فیبرکربن و مواد پرشده از فلز یا شیشه هم سازگار است. Funmat Pro 610 HT با حجم ساخت جادار ۶۱۰-۵۰۸-۵۰۸ میلیمتر و حداقل ارتفاع لایه ۵۰ میکرون، قادر است قطعات بزرگ را با دقت و دقت زیادی چاپ کند.

مزیت:

به طور خاص برای جابجایی رشته های با دمای بالا طراحی شده است

محفظه ساخت ۳۰۰ درجه سانتیگراد با دمای ثابت

حجم ساخت زیاد

سازگاری با Wi-Fi، دوربین داخلی برای نظارت بر فرآیند چاپ آنلاین

سازگار با مواد شخص ثالث

محدودیت:

به فضای عملیاتی زیادی نیاز دارد

چاپگر Anisoprint PROM IS 500

ProM IS 500 یک چاپگر صنعتی است که ترکیبی از فن‌آوری‌های چاپ ترکیبی فیبر مرکب Anisoprint ‪(CFC)‬ و استاندارد ساخت رشته‌های ذوب شده (FFF) است. این دستگاه به طور خاص برای چاپ پلاستیکهای تقویت شده با فیبر با دمای بالا طراحی شده است. با مساحت چاپ بزرگ ۶۰۰ × ۴۲۰ × ۳۰۰ میلی متر، به همه چیز لازم برای پردازش فیبر کربن، مواد سخت و با دمای بالا در مقیاس صنعتی مجهز شده است. Prom IS 500 تا ۴ سر چاپ قابل تعویض را برای چاپ با فیلامنت های پلاستیکی استاندارد و کامپوزیت ها پشتیبانی می کند. این دستگاه دارای یک پلتفرم گرمایش ۱۶۰ درجه سانتیگراد و اکسترودر با حداکثر دمای گرمایش ۲۷۰ درجه سانتیگراد است، اگرچه می توان آن را با یک سر چاپ اختیاری FFF با دمای بالا (۴۰۰ درجه سانتیگراد)، یک اکسترودر با دمای بالا (۴۰۰ درجه سانتیگراد) ارتقا داد. C)، و یک محفظه ساخت گرم (۱۶۰ درجه سانتیگراد).

مزیت:

برای جابجایی مواد پلاستیک دمای بالا طراحی شده است

قابلیت چاپ پیوسته فیبر کربن

سازگاری با Wi-Fi، دوربین داخلی برای نظارت بر فرآیند چاپ آنلاین

سازگار با مواد شخص ثالث

محدودیت:

اکسترودر دمای بالا و محفظه ساخت گرم شده به عنوان یک گزینه موجود است

نرم افزار اختصاصی برش نیاز به خرید پسوند مجوز برای دسترسی به مدیریت همه مواد دارد.

چاپگر Mosaic Element HT

یکی از قابل توجه ترین ویژگیهای Mosaic Element HT FFF، فناوری اختصاصی اکستروژن چند ماده ای فعال سری (SEME) است که از طریق اسپلایسر داخلی پالت X محقق شده است، که امکان چاپ یک قسمت را با حداکثر هشت رشته مختلف فراهم می کند. از خواص مختلف محفظه ساخت ۳۵۵*۳۵۵*۳۵۵ میلیمتر می تواند تا ۸۰ درجه سانتی گراد گرم شود. در کنار دمای نازل ۵۰۰ درجه سانتی گراد، کار با مواد صنعتی درجه حرارت بالا، مانند PEEK، Ultem 9085 و پلی کربنات را امکان پذیر می کند. حداقل ارتفاع لایه ۲۰ میکرون، پرینت هایی با جزئیات بسیار با سطح صاف را ارائه می دهد. Element HT می تواند به عنوان بخشی از راه حل پیچیده Mosaic Array برای پرینت سه بعدی خودکار صنعتی با حداقل زمان خرابی عمل کند.

مزیت:

گرمایش ۵۰۰ درجه سانتیگراد و محفظه گرم ۸۰ درجه سانتیگراد

امکان پرینت تک قسمتی تا ۸ فیلامنت

دقت بالا

سرعت چاپ سریع

سازگاری مواد با درجه صنعتی

محدودیت:

بزرگترین حجم ساخت در کلاس خود نیست

چاپگر IC3D Virago 700

چاپگر IC3D Virago 700

شرکت آمریکایی IC3D تخصص خود را در طراحی تجهیزات چاپ سه بعدی سفارشی به دست آورده است و IC3D Virago 700 اولین چاپگر تجاری این شرکت است. این دستگاه دارای اکسترودرهای دوگانه مستقل با حداکثر دمای گرمایش ۵۰۰ درجه سانتیگراد است که از پرینت همزمان با مواد مختلف، از جمله مواد صنعتی مانند پلی کربنات، پلی پروپیلن، نایلون، پلی اورتان ترموپلاستیک و کامپوزیت های تقویت شده با الیاف پشتیبانی می کند. Virago 700 دارای حجم ساخت بسیار بزرگ ۶۰۰*۷۰۰*۷۸۵ میلیمتر و یک سکوی تخت گرم کن مجهز به صفحه مغناطیسی قابل جابجایی است.

مزیت:

حجم ساخت زیاد

سیستم اکستروژن دوگانه

پشتیبانی از مواد درجه صنعتی

ساخت و ساز بادوام که تولید ۲۴ ساعته را تضمین می کند

سرعت چاپ بالا

محدودیت:

محفظه ساخت گرم و سیستم UPS به عنوان یک گزینه اضافی ارائه می شود

چاپگر سه بعدی Creatbot D600 Pro

Creatbot D600 Pro با حجم ساخت بزرگ ۶۰۰*۶۰۰*۶۰۰ میلی‌متر، ردپای شگفت‌انگیزی فشرده دارد که برای فضاهای کاری محدود عالی است. دستگاه مجهز به اکسترودر دوگانه است: سمت چپ با هاتند ۲۶۰ درجه سانتی گراد برای چاپ مواد با دمای پایین است، در حالی که اکسترودر سمت راست اکسترودر ۴۲۰ درجه سانتی گراد قابلیت چاپ با مواد با کارایی بالا مانند نایلونهای با دمای بالا، فیبر کربن را دارد. ترموپلاستیکهای پر شده و PC. برخلاف مدل اصلی D600، D600 Pro دارای محفظه ساخت گرمایشی است که می تواند دمای ۷۰ درجه سانتی گراد را حفظ کند.

مزیت:

حجم ساخت بزرگ ۶۰۰*۶۰۰*۶۰۰ میلی متر

سیستم اکسترودر دوگانه

سازگار با فیلامنت های شخص ثالث

محفظه گرم و خشک کن رشته ای

محدودیت:

درب اتاقک ساختمانی کوچک

نظر شما در مورد این پرینترهای سه بعدی چیست و کدام یک را بهترین میدانید. انتخاب خود را برای ما کامنت کنید.

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش