سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۳۳

رابطه آبسه مقعدی با فیستول چیست؟

علت ابتلا به فیستول چیست,علت به وجود آمدن فیستول مقعدی چیست,پیشگیری از فیستول مقعدیفیستول مقعدی و آبسه

عکس فیستول مقعدی و آبسه

آبسه مقعدی یک حفره عفونی پر از چرک در نزدیکی مقعد یا راست روده است. فیستول مقعدی (همچنین فیستول آنورکتال نامیده می‌شود) یک کانال کوچک است که از یک دهانه داخل کانال مقعد به یک سوراخ بیرونی در پوست نزدیک مقعد متصل می شود. فیستول مقعدی اغلب از یک آبسه قبلی یا فعلی ناشی می شود. حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به آبسه دچار فیستول می شوند. با این حال، فیستول می تواند بدون آبسه نیز رخ دهد.

فیستول چیست ؟

فیستول پری آنال، همانطور که گفتیم، در نتیجه یک آبسه ایجاد می شود، همچنین یک گذرگاه کوچک است که یک عضو مجاور از آن ناحیه را که از آن آبسه به پوستی که آبسه تخلیه شده، متصل می کند.

علت به وجود آمدن فیستول مقعدی چیست؟

همانطور که گفته شد، فیستول در ۵۰% مواقع به دلیل عدم درمان آبسه مقعدی به وجود می آید. گاهی اوقات این آبسه مسدود شده و چرک آن زیر پوست می ماند. زمانی که این اتفاق می افتد، تجمع باکتری ها می تواند یک بافت متورم از آلودگی و میکروب به وجود بیاورد. پزشکان این توده چرکی جمع شده زیر پوست را آبسه می نامند.

اگر آبسه را درمان نکنید ، رشد کرده و در نهایت سر آن به بیرون باز می شود و جایی در نزدیکی مقعد را سوراخ می کند تا بتواند چرک داخل خود را تخلیه کند. این مسیر چرکی از آبسه تا سطح پوست فیستول نام دارد.

در شرایط نادر مانند سل ، بیماری های مقاربتی یا بیماری های مزمن که روده را تحت تاثیر قرار میدهند، مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو در پیش آمدن فیستول مقعدی نقش بسیاری دارند.

علت ابتلا به فیستول چیست |

https://hpvdarman.com/%D9%81%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%84-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF%DB%8C/‎

رابطه آبسه مقعدی با فیستول چیست,بعد از عمل جراحی فیستول,آیا آبسه یا فیستول عود می کندخونریزی بعد از فیستول

آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی پری آنال عفونتی در غده ترشح کننده مخاطی در کانال رکتوم یا اطراف مقعد است. این بیماری به شکل یک توده متورم قرمز که از خود ترشح دارد ایجاد می شود. محل تشکیل این توده قسمت های مختلفی از مقعد بوده و محل خاصی ندارد. از این رو ممکن است با بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود که در ادامه به بررسی آنها و تفاوتشان با آبسه مقعدی می پردازیم.

علت تشکیل آبسه پری آنال چیست؟

آبسه زمانی ایجاد می شود که غده کوچکی در داخل مقعد از باکتری یا مدفوع گیر افتاده در غده عفونی شود. لازم است بدانید که در اکثر موارد شما هیچ کاری برای ایجاد این عفونت انجام ندادید. برخی از شرایط نامطلوب یا بیماری ها برای مثال یبوست، اسهال، کولیت یا سایر التهابات روده ممکن است این عفونت ها را بیشتر کنند.

علائم آبسه یا فیستول چیست؟

آبسه های پری آنال عموماً با درد و تورم شدید در مقعد ظاهر می شوند. پس از ایجاد این عوارض داشتن تب امکان پذیر است. تخلیه آبسه به تنهایی یا با یک برش، درد و فشار را تسکین می دهد. فیستول با تخلیه خون، چرک یا مخاط همراه است، اما معمولاً دردناک نیستند.

از دیگر علائم این دو عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– درد

– سرخی

– تورم و التهاب اطراف مقعد

– سوزش و خارش

– ایجاد شدن سوراخی دردناک همراه با ترشحات بین باسن

آیا وجود آبسه همیشه منجر به فیستول می شود؟

خیر. فیستول در ۵۰ درصد موارد بر اثر آبسه ایجاد می شود. هیچ راهی برای پیش بینی این اتفاق وجود ندارد. اگر درناژ به مدت دو تا سه ماه ادامه یابد، تشخیص فیستول پری آنال داده می شود.

آبسه چگونه درمان می شود؟

آبسه با تخلیه کامل چرک از طریق سوراخ ایجاد شده در پوست نزدیک مقعد درمان می شود. اغلب این کار را می توان در مطب پزشک با استفاده از یک بی حس کننده موضعی انجام داد. یک آبسه ای که بزرگ یا عمیق شده ممکن است نیاز به تخلیه در اتاق عمل داشته باشد. بستری شدن در بیمارستان برای بیمارانی که مستعد ابتلا به عفونت های جدی تر هستند، مانند دیابتی ها یا افرادی که ایمنی آنها کاهش یافته است، ممکن است ضروری باشد.

فیستول چگونه درمان می شود؟

جراحی برای درمان فیستول پری آنال به طور کلی ضروری است. این روش معمولاً شامل بریدن بخش کوچکی از عضله اسفنکتر مقعد برای باز کردن مسیر، پیوستن دهانه خارجی و داخلی و تبدیل مسیر به شیار باریکی است که به مرور زمان از داخل به بیرون بهبود می‌یابد. اکثرا جراحی فیستول را می توان با لیزر به صورت سرپایی انجام داد. اگر فیستول بیش از حد عضله اسفنکتر را درگیر کند، ممکن است یک روش دو مرحله ای یا روش درمانی پیچیده تر لازم باشد.

بعد از عمل جراحی فیستول چه انتظاری باید داشت؟

ناراحتی بعد از جراحی فیستول می تواند در هفته اول خفیف تا متوسط باشد که با داروهای مسکن قابل کنترل است. مقدار زمان از دست رفته از محل کار یا مدرسه بعد از عمل معمولاً حداقل است. هیچ محدودیتی برای فعالیت کسی که عمل می کند وجود نخواهد داشت. ناحیه آسیب دیده را سه یا چهار بار در روز در آب گرم خیس کنید. نرم کننده های مدفوع نیز ممکن است توصیه شود. برای جلوگیری از کثیف شدن زهکشی لباس‌هایتان، ممکن است لازم باشد از یک پد گاز یا مینی پد استفاده کنید. چگونگی حرکات روده تاثیری بر بهبودی نخواهد داشت.

آبسه چگونه درمان می شود,علت تشکیل آبسه پری آنال چیست,علائم آبسه یا فیستول چیستفیستول بعد از جراحی

آیا آبسه یا فیستول عود می کند؟

اگر روش درمانی که انتخاب کردید به طور مناسب انجام شود، بیماری فیستول معمولاً باز نخواهد گشت. اگر روده شما در غیر این صورت طبیعی است، احتمالاً در معرض خطر بیشتری برای ایجاد آبسه دیگری نیستید.

فیستول آنال چگونه تشخیص داده می شود؟

برخی از فیستول های مقعدی را می توان از طریق یک معاینه ساده مقعدی تشخیص داد. با این حال، همیشه اینطور نیست. در این صورت، متخصص گوارش شما ممکن است آزمایش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا کولونوسکوپی را توصیه کند. کولونوسکوپی یک روش تشخیصی است که به پزشک اجازه می دهد تا پوشش رکتوم و روده بزرگ را برای تشخیص خونریزی، زخم و سایر مشکلات بررسی کند.

پیشگیری

معمولا افراد در پیش آمدن فیستول نقشی ندارند اما با دنبال کردن مراحل خاصی می توان از فیستول مقعدی جلوگیری کرد ، مانند:

– نوشیدن مایعات فراوان

– رژیم غذایی غنی از فیبر

– خشک نگه داشتن ناحیه مقعدی

– خودداری از زور زدن هنگام دفع مدفوع

– ورزش منظم

لازم به ذکر است که یکی از دلایل اصلی ابتلا به فیستول مقعدی بیماریهای مقاربتی-جنسی می باشند. در نتیجه هر فردی می تواند با رعایت مواردی مانند استفاده از عوامل محافظت کننده هنگام رابطه از به وجود آمدن این تونل چرکی هم جلوگیری کنند.

  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
ویژه سرپوش