صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
sarpoosh
کافه سیاست > امانوئل ماکرون

امانوئل ماکرون (امانوئل مکرون)

امانوئل ماکرون (امانوئل مکرون)

بیوگرافی امانوئل مکرون

او متولد آمیان است، در دانشگاه پاریس غربی نانتر فلسفه خواند و در سال ۲۰۰۴ از مدرسه ملی اداری فارغ‌التحصیل شد. او بازرس مالیه، سربازرس مالی فرانسه و سپس در بانک روتشیلد و شرکا، بانکدار سرمایه‌گذاری شد. او که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ عضو حزب سوسیالیست بود در سال ۲۰۱۴ در کابینه دوم والس به عنوان وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال فرانسه منصوب شد. او در ۳۰ اوت ۲۰۱۶،به منظور رقابت به عنوان یک لیبرال اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ استعفا داد.مکرون در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ رقابت خود را به عنوان نامزد حزب مستقل آن مارش!برای انتخابات اعلام کرد. پس از برگزاری دور اول انتخابات، او به دور دوم رسید که در نهایت با کسب بیش از شصت و شش درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور جدید فرانسه برگزیده شد.

 

انتخابات رئیس جمهور فرانسه
مکرون پس از برگزاری دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ۲۳ آوریل ۲۰۱۷ به دور دوم رسید. او دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه (۲۰۱۷) در ۷ مه را با یک نتیجهٔ قاطع برنده شدو بر نامزد جبهه ملی، مارین لو پن، غلبه کرد. او در ۳۹ سالگی جوانترین رئیس‌جمهور تاریخ فرانسه و جوانترین رئیس کشور فرانسه از زمان ناپلئون بناپارت است.او همچنین نخستین رئیس‌جمهور فرانسه است که بعد از تأسیس جمهوری پنجم فرانسه در

 

۱۹۵۸ متولد شده‌است.

 

 

حزب مکرون در انتخابات مجلس فرانسه (۲۰۱۷), با کسب ۳۵۰ کرسی از مجموع ۵۷۷ کرسی به یک اکثریت دست یافتند.

 

مواضع سیاسی امانوئل مکرون
برخی ناظران مکرون را لیبرالیسم اجتماعی و برخی دیگر او را یک سوسیال دموکرات توصیف کرده‌اند. او هنگام حضور در حزب سوسیالیست، (سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹) از جناح راست حزب حمایت می‌کرد،[۲۸] که گرایش سیاسیشان با سیاست‌های "راه سوم " که بیل کلینتون، تونی بلر و گرهارد شرودر آن را به پیش می‌بردند مرتبط بود، و سخنگوی کلیدیشان نخست‌وزیر مانوئل والس بود. وی از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ نیز در دولت اول فرانسوا اولاند معاون دبیرکل کاخ الیزه بود.


سیاست خارجی
مکرون به طرز مجادله برانگیزی استعمار فرانسه بر الجزایر را به عنوان «جنایت علیه بشریت» محکوم کرد.[۳۹] او گفت این بخشی از گذشته ایست که باید بابت آن از کسانی که ما این اعمال را علیه‌شان انجام دادیم عذر بخواهیم.این مخالفت باعث پایین رفتن مکرون در نظرسنجی‌ها شد.

 

او می‌گوید فرانسه در قبال سوریه به سیاست متوازن تری از جمله گفتگو با بشار اسد نیاز دارد. به هر روی او در آوریل ۲۰۱۷ از سیاست‌های مداخله جویانه همچون اقدام نظامی حمایت کرد.

 

او از ادامه یافتن سیاست‌های رئیس‌جمهور اولاند در خصوص اسرائیل حمایت می‌کند، با جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل مخالف است، و از بیان موضع در قبال دولت فلسطین خودداری کرده‌است.


اقتصاد
مکرون از بازار آزاد و کاستن از کسری بودجه مالیه عمومی دفاع کرده‌است. او علناً در گفتگویی با لوموند در سال ۲۰۱۵ خود را لیبرال توصیف کرد. او افزود که «نه راست و نه چپی» است و از «یک همبستگی دسته جمعی» حمایت می‌کند.او در بازدیدی از وانده در اوت ۲۰۱۶ گفت: «راستگویی مجبورم می‌کند بگویم سوسیالیست نیستم.» او گفت به این دلیل بخشی از دولت چپ بوده که می‌خواسته «به منافع عمومی کمک کند».او در کتابش در ۲۰۱۶ خود را هم چپگرا و هم لیبرال توصیف می‌کند.

 

زندگی شخصی امانوئل ماکرون
مکرون با بریژیت تروینو که ۲۴ سال از او بزرگتر است و در دبیرستان لا پروویدانس در آمیان معلم او بوده ازدواج کرده‌است.این زوج نخستین بار وقتی مکرون ۱۵ ساله و شاگرد او بود همدیگر را دیدند، ولی وقتی مکرون ۱۷ ساله شد رسماً زوج شدند.

 

والدین او ابتدا سعی کردند با فرستادن او به پاریس برای اتمام سال آخر مدرسه این زوج را از هم جدا کنند چرا که فکر می‌کردند جوانی او این رابطه را نامناسب کرده،ولی این زوج پس از فارغ‌التحصیلی او با هم ماندند و در سال ۲۰۰۷ ازدواج کردند.

 

این زوج هم‌اکنون با سه فرزند تروینو از ازدواج قبلیش زندگی می‌کنند.

 

 

 

 

سایر مطالب درباره امانوئل ماکرون (امانوئل مکرون)

شاید از دست داده باشید
تغییر ساعت وعده غذایی چه نقشی در پیشگیری از دیابت دارد؟
درمان نابینایی با استفاده از سلول‌های بنیادی جسد
چه ارتباطی میان پیاده روی با کاهش استرس ناشی از کار وجود دارد؟
شناسایی علامت هشدار دهنده اولیه در پیش بینی بیماری قلبی
سخنگوی ستاد کرونا: دوشنبه درباره محدودیت های شدیدتر تصمیم گیری خواهد شد
فرانسه: ایران در حال کار برای تقویت توانمندی‌های هسته‌ای خود است/ خواستار گفت‌وگو درباره برنامه موشکی این کشور هستیم
واکنش ایران به شایعاتی در مورد احتمال آزادی کشتی کره ای
برنامه بایدن در روز تحلیف؛ از لغو منع مسافرتی مسلمانان تا بازگشت به توافق پاریس
زلزله بخش‌هایی از هرمزگان و آذربايجان شرقی را لرزاند
واعظ آشتیانی: باندها کریمی را حذف می‌کنند/ میزبانی ایران شوخی است
جلیقه‌ای برای خنک کردن کادر درمان ساخته شد
پیروزی سخت چلسی مقابل فولام ۱۰ نفره/ توقف دورتمند مقابل ماینتس
تماس یکی از مدیران ذوب آهن با فرهاد مجیدی
جباری: فوتبال ایران میراثی ندارد/ مدیران کنونی بمانند، اوضاع بدتر می‌شود
نتایج مسابقات فوتبال در حضور لژیونرهای ایرانی (۹۹/۱۰/۲۷)