صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
sarpoosh
کافه سیاست > سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد سازمانی بین‌المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین مدیرخانه جهان شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌است. اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می‌شود که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند. فقط واتیکان، که عضویت در سازمان را نپذیرفته‌است و چین ملی (تایوان) که عضویتش بعد از عضویت جمهوری خلق چین لغو شد، در سازمان ملل متحد عضو نیستند.

 

مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در طول هر سال با تشکیل جلسات منظم در مورد امور بین‌الملل و امور اجرایی مربوط به آنها تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

سازمان ملل در پایان جنگ جهانی دوم و از سوی کشورهای پیروز در آن جنگ شکل گرفت و سازمان و روال حاکم بر فعالیت آن نشان از شرایط جهانی بعد از جنگ دوم دارد. شورای امنیت قوی‌ترین نهاد سازمان ملل پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند.

 

اصطلاح «ملل متحد» را نخستین بار فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم برای اشاره به متفقین بکار برد. اولین کاربرد رسمی این اصطلاح در بیانیه اول ژانویه ۱۹۴۲ ملل متحد بود که در آن متفقین از مفاد منشور آتلانتیک پشتیبانی و اعلام کرده ‌بودند که از صلح جداگانه با نیروهای محور خودداری خواهند کرد.

 

اندیشه ایجاد سازمان ملل متحد در کنفرانس‌های مسکو، قاهره و تهران در سال ۱۹۴۳ دقیق‌تر شد. از اوت تا اکتبر ۱۹۴۴ نمایندگان آمریکا، شوروی، بریتانیا، فرانسه و جمهوری چین در کنفرانس دامبارتن اوکس در واشینگتن دی. سی، بر روی برنامه‌های تشکیل سازمان ملل کار کردند. بیشتر بحث‌های این کنفرانس در مورد نقش اعضای سازمان و شرایط دعوت از آن‌ها بود. سپس در آوریل ۱۹۴۵ در کنفرانس سان فرانسیسکو تکلیف حق وتو برای پنج عضو شورای امنیت تعیین شد. در نهایت در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ منشور ملل متحد به امضای ۵۰ کشور رسید و سازمان ملل متحد رسماً تشکیل شد. لهستان در کنفرانس شرکت نداشت ولی جایی برای آن در نظر گرفته شد و بعداً منشور را امضا کرد.

 

در سال ۲۰۰۶، ۱۹۳(آخرین کشور عضو سودان جنوبی می‌باشد) کشور عضو سازمان ملل بوده‌اند که تقریباً همه کشورها را دربر می‌گیرد. از جمله کشورهای مهم غیرعضو می‌توان به جمهوری چین(تایوان) اشاره کرد که کرسی آن در سال ۱۹۷۱ به کشور جمهوری خلق چین داده شد. سریر مقدس (اسقف‌نشین شهر رم) نیز فقط عضو ناظر این سازمان است. از عضویت‌های پر سر و صدا نیز می‌توان به عضویت فلسطین که با سخنرانی یاسر عرفات در محل مجمع عمومی انجام گرفت اشاره کرد.

 

 

سایر مطالب درباره سازمان ملل متحد

شاید از دست داده باشید
مظاهری:خودم از مجيدی خواستم حسينی فيكس شود!/دوست دارم سپاهان قهرمان شود
شلیک افراد مسلح به ۴ مامور پلیس در شادگان/ خبرگزاری فارس: اسلحه معترضین اخیر تولید «ترکیه» بود
مگر اعلام جرم علیه روحانی به این راحتی است؟ / دولت رئیسی راهی جز ادامه برجام ندارد
مصر کانال‌های ارتباطی محرمانه با حزب‌الله لبنان را فعال کرده است
زرینچه: پشیمانم پیشنهاد اتلتیکومادرید را قبول نکردم / اگر فرهاد هم به تیم نرسد تیم از هم می‌پاشد
روحانی: ماجراهای سال ۹۷ به دولت دوازدهم مربوط نیست /مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت
عکس | تصویری از کیمیا علیزاده در المپیک ۲۰۲۰ توکیو
پیروزی آنجلینا جولی علیه برد پیت در دادگاه!
«رضاشاه روحت شاد»؛ دلایل طرح این شعار‌های ساختارشکنانه از سوی معترضان چیست؟
دستور محسنی اژه ای به مراجع قضایی برای بررسی مجدد پرونده تمامی محکومان آبان ۹۸
بازگشت اسکوچیچ به تهران
بیانیه جبهه اصلاحات ایران درباره اعتراضات خوزستان
از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم! | ۷۰ درصد بازار سیمان در اختیار ۱۵ نفر!
نازنین ملایی پس از درخشش در المپیک: رقبایم جلیقه یخ داشتند من حوله خیس!
اوضاع خراب کرونا در تهران | زالی: تعطیلی تهران بی‌اثر بود