چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۴۲ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۰۳۹۰
حوادث

فیلم/ خودروهای گرفتار در برف (جاده سراوان به فومن)

خودروهایی که از شب قبل در جاده سراوان به فومن در نزدیکی رشت در برف بیش از ۸۰ سانتیمتری گرفتار شده اند.

آخرین جزئیات گرفتاری خودروها در منطقه سراوان رشت/ ۹۰ درصد خودروها دیشب زنجیرچرخ نداشتند

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در گفت‌وگو با فارس، در خصوص آخرین وضعیت ترافیکی آزادراه قزوین-رشت در ۳۰ کیلومتری رشت و ماندن خودروها در برف، اظهار داشت: از ۲ روز پیش در محورهای منتهی به شمال برف و کولاک سنگین داشتیم که از روز گذشته شدت یافت؛ ‌در این چند روز ما بارها به مردم اعلام کردیم که حتی‌الامکان به شمال کشور سفر نکنند و یا اگر ضرورت‌ برای سفر دارند، حتما زنجیر چرخ، تجهیزات زمستانی و آذوقه به همراه داشته باشند، ضمن آنکه مخزن سوخت خودروی آنها هم تکمیل باشد.

وی ادامه داد: از روز گذشته همه محورهای مواصلاتی منتهی به شمال کشور با همکاری پلیس راه کشور رصد می‌شد، ‌راهداران در آماده‌باش بودند و برف‌روبی و نمک‌پاشی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام می‌دادند.

مطاعی افزود: در این مدت در محورهای فیروزکوه، هراز و کندوان با وجود برف و کولاک شدید و کوهستانی بودن، مشکلی ترافیکی خاصی پیش نیامد، اما در آزادراه قزوین ـ رشت صبح امروز به دلیل برف و کولاک شدید مشکلاتی رخ داد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: در آزادراه قزوین-رشت ‌تا حدود ساعت ۵ صبح امروز با وجود برف و کولاک سنگین، مشکل خاصی نداشتیم و تنها مشکل ما عدم استفاده مردم از زنجیر چرخ بود‌، تا حدود ساعت ۵:۳۰ صبح امروز ترافیک در آزادراه قزوین ـ رشت روان بود و خودروها عبور می‌کردند، اما پس از ‌عوارضی امامزاده هاشم‌ و در ۳۰ کیلومتری رشت، نزدیک به منطقه سراوان، حدود ساعت ۵:۳۰ رگبار شدید برف، باریدن گرفت و به مدت ۴۰ دقیقه بارش‌ها به قدری قوی بود که همه خودروها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زمین‌گیر کرد، حتی ادوات برف‌روبی و نمک‌پاشی ما و گریدرها هم در این برف شدید با مشکلاتی مواجه شدند.

وی اضافه کرد: از شب قبل ‌بارش‌ها در استان گیلان آغاز شده بود و تا حدود ۷۰ سانت در آن منطقه برف نشسته بود، اما خودروها با سرعت حدود ۶۰ کیلومتر بر ساعت امکان تردد داشتند اما این برف آنی و ۴۰ دقیقه‌ای، موجب شد خودروها زمین‌گیر شوند و از منطقه سراوان تا ابتدای آزادراه از طرف رشت  و همچنین از ‌عوارضی امامزاده هاشم‌ ‌تا سراوان‌ خودروها در برف ماندند، چند دستگاه کامیون‌‌ و تریلر هم آنجا زمین‌گیر شده بودند و بدین ترتیب خودروها در برف و کولاک گرفتار شدند.

مطاعی افزود: در این راستا با همکاری ستاد بحران استان گیلان، اداره کل راهداری قزوین و اداره کل راهداری گیلان، ‌ادوات و ماشین‌آلات راهداری اضافه بر سازمان از استان قزوین به آن منطقه برای کمک به مردم اعزام شد، البته در حال حاضر هم بارش برف در آن منطقه ادامه دارد ولی طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی تا ظهر بارش‌ها کاهش می‌یابد و متوقف می‌شود.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: همچنین در لاین مقابل هم خودروها در برف مانده‌اند و نصف بدنه خودروها زیر برف ‌است که همکاران ما در سازمان راهداری‌ها، ‌نیوجرسی‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باز کرده وخودروها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به لاین مقابل هل می‌دهند تا مسیر باز شود.

مطاعی افزود: امیدواریم کولاک‌ در این منطقه کاهش یابد تا بتوان به سرعت خودروهای گرفتار در برف را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جابه‌جا کرد و از تجهیزات و ماشین‌آلات راهداری برای کارهای تخصصی نظیر برف‌روبی و نمک‌پاشی استفاده شود تا اینکه تنها برای جابه‌جا کردند خوردوها استفاده کنیم و کار اصلی راهداری روی زمین بماند.

وی ادامه داد: راهداری قزوین نیز حدود ۷ دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری به محل اعزام کرد تا به کمک ادوات راهداری استان گیلان بیاید، با وجود آنکه منطقه دشت است و شیب و پیچ تند ندارد ‌به دلیل ماندن خودروها در برف، جا برای فعالیت خودروهای راهداری وجود ندارد اما امیدواریم بتوانیم به سرعت عملیات راهداری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در منطقه پیاده کنیم.

* محور هراز صبح امروز حدود یک ساعت‌ مسدود شد 

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در مورد محور هراز توضیح داد: محور هراز باز بود اما در منطقه گالری امامزاده هاشم(ع) حدود ساعت ۵ صبح امروز برف و کولاک شدت گرفت و نزدیک به منظریه، ریزش بهمن محدودی هم داشتیم که حدود یک ساعت محور مسدود شد.

* دیشب فقط ۱۰ درصد خودروها زنجیرچرخ داشتند

مطاعی ادامه داد: ما اجازه ندادیم در محورهایی نظیر چالوس، هراز و فیروزکوه که کوهستانی هستند و گردنه‌های سنگین دارند‌ خودروها در برف گرفتار شوند و حجم عظیمی از ترافیک عبور داده شد، اما در انتهای آزادراه قزوین ـ رشت به دلیل بی‌توجهی مردم به توصیه‌های سازمان راهداری با چنین مشکلی مواجه شدیم.

وی تأکید کرد: در سه روز اخیر بارها تأکید کردیم که مردم سفر خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تا ظهر سه‌شنبه به تعویق بیندازند، حتما زنجیر چرخ به همراه داشته باشند، در حالی که از روز گذشته تاکنون از ۱۰۰ درصد ترافیکی که به سمت شمال اعزام می‌شد، ۹۰ درصد خودروها زنجیر چرخ نداشتند و این نشان از بی‌توجهی مردم عزیز، به تذکر مسؤولان دارد.

  • 12
  • 6
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر