دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۲۲:۵۳ - ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۰۹۰
فرهنگی

یکی از بزرگترین تخریب‌ها در قلب شهر تاریخی اصفهان/ سفال‌ها روی زمین ریخته و بقایای دیوارهای تاریخی بیرون زد

با این حال ساخت و سازها در این منطقه همچنان وجود دارد. در بخشی از این گذر یک مجتمع تجاری در حال احداث است که پارکینگ دارد و برای ساخت آن زمین چندین متر عمیق شده است.

عصرایران | گذر کمرزرین در میدان عتیق اصفهان خبرساز شده است. این گذر به تازگی توسط شهرداری در حال ساخت است و قرار است میدان عتیق را به خیابان کمال وصل کند. میدان عتیق جایی است که هسته اولیه اصفهان فعلی پس از اسلام در آن شکل گرفته است و احتمالا آثار تاریخی زیادی در زیر زمین آن نهفته است که می‌تواند رازهای تاریخی زیادی را در این منطقه برملا کند.

با این حال ساخت و سازها در این منطقه همچنان وجود دارد. در بخشی از این گذر یک مجتمع تجاری در حال احداث است که پارکینگ دارد و برای ساخت آن زمین چندین متر عمیق شده است. حالا گذر عمیق می‌شود تا دسترسی به پارکینگ آسان شود و دو طرف گذر با هم همسطح شوند.

این گذر از میان یک محوطه تاریخی می‌گذرد و حالا رد ماشین‌آلات سنگین بر آن پیدا است. از میان خرابه‌های ایجاد شده کوزه‌ها، سفال‌ها، دفینه‌ها و استخوان انسانی پیدا شده است. باستان‌شناسان تخمین می‌زنند این آثار مربوط به دوره صدر و میانه اسلامی باشد و در صورت تجسس بیشتر ممکن است آثار پیش از اسلام هم در آن پیدا شود.

با این حال شهرداری همچنان به ساخت این گذر اصرار دارد. نامه‌هایی به دست عصر ایران رسیده که نشان می‌دهد اداره میراث فرهنگی اصفهان بارها به شهرداری نامه زده و درباره تخریب‌ها در این منطقه هشدار داده است اما از محتوای نامه‌ها پیدا است که شهرداری به کار خود ادامه داده است. دلیل اصرار شهرداری برای ساخت گذر کمرزرین چیست؟

فرزانه احمدی

asriran.com
  • 17
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر