شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۱۷:۲۷ - ۰۱ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۰۰۸
فوتبال ایران

فیلم/ لو رفتن صدای جادوگر بازی استقلال و فولاد از تلویزیون!

شیوع کرونا و غیبت اجباری هواداران در ورزشگاه مزید بر علت شده تا ببینندگان تلویزیونی در جریان مکالمات مربیان و بازیکنان و بعضا صحبت های خصوصی اشخاص داخل زمین هم قرار گیرند. این اتفاق در جریان بازی استقلال و فولاد چندین مرتبه رخ داد.

در نخستین دقایق از نیمه دوم این دیدار، صدایی از گیرنده های تلویزونی پخش می شود که فردی نزدیک به میکروفن های کنار زمان در حال بیان جمله ای است که حداقل پیش از این در انیمیشن ها و کارتون های کودکان به خصوص در دهه شصت و هفتاد رایج بود. در صدای منتشر شده جمله« اَجی مَجی لاتَرَجی» شنیده می شود که در دوران کودکی هر کسی این جمله را در هنگام نمایش های مربوط به جادوگران فیلم ها شنیده است.

اگر چه نگاهی به ریشه این کلمه، نشان می دهد که از چندین هزار سال قبل به این سمت، از این وِرد بعنوان کلمه جادویی استفاده می شود چرا که در گذشته بر این باور بودند که این واژه ویژگی های شفادهنده دارد.

در فرهنگ غرب معادل اجی مجی لاترجی کلمه "آبراکادابرا" (Abracadabra) ‏ است کتاب "نماد گمشده" به قلم "دن براون" به معنی "می گویم و می آفرینم" ترجمه شده ولی حسین شهرابی مترجم کتاب، از معادل "اجی مجی لاترجی" استفاده کرده است.

* حضور جادوگر در بازی استقلال و فولاد

تکرار این جمله عجیب در خلال بازی استقلال و فولاد تاییدی بر وجود جادوگردر فوتبال ایران است. اگر چه چندین سال پیش خیلی از مربیان فوتبال این مطلب را تائید کرده بودند ولی به جز چند مدرک که حاکی از نفوذ جادوگران در فوتبال ایران بود، هرگز اطلاعات به درد بخوری ارائه نشده و همه مربیان منکر این قضیه بودند.

اما حالا این اتفاق در جریان دیدار تیم استقلال و فولاد که هر دو تیم جزو مدعیان لیگ برتر هستند و حداقل انتظار نمی رفت این قبیل مسائل در این دیدار رخ دهد که به لطف کرونا و غیبت هواداران، به سمع و نظر مخاطبان زیادی رسیده است.

نکته تاریک این ماجرا، حضور جادوگر در دیداری است که مربیان هر دو تیم از نسل جوان و به اصطلاح متعلق به موج نو مربیگری در ایران هستند و تایید ارتباط هر کدام با این به اصطلاح جادوگر، به نگرانی هایی درباره آینده فوتبال ایران با این روند دامن می زند.

این که در هزاره سوم و در عصری که علم و دانش در هر عرصه ای حرف نخست را می زند، عده ای برای موفقیت به سراغ راه هایی از این دست رفته اند و توانسته اند خودشان را تا جایگاه دو تیم استقلال و فولاد بالا بیاورند، در نوع تاسف برانگیز است.

* وعده های پوچ با دریافت مبالغ هنگفت از بازیکنان و مربیان

جادوگری در این فوتبال، عمری در حدود دو دهه دارد و متاسفانه هنوز هستند مربیانی که مطیع چشم و گوش بسته رمال ها و جادوگران هستند. هنوز باورهایی سنتی وجود دارد که اجازه نمی دهد روزنه های فوتبال علمی به روی این فوتبال باز شود. باورهایی که فوتبال ما را عقب مانده و بی سواد می خواهد و با هر تلاشی برای مدرن شدن این فوتبال مقابله می کند.

واقعیت این است که جادوگرها با تمام تبلیغات خود، هیچ نفوذی روی واقعیت ماجرا ندارند و نتایج روی تلاش دو تیم رقم می خورد اما در این سال ها افراد زيادي برای فرار از مشکلات خود، به سراغ کسانی رفته اند که با دریافت مبالغ هنگفت از مربیان و بازیکنان، آنها را با وعده های پوچ امیدوار نگه می دارند و موفقیت ها را به نام خود سند می زنند.

حال که چنین مدرکی گواه بر وجود جادوگران و رمال ها در فوتبال ایران است، کمیته انضباطی و اخلاق فدراسیون فوتبال می توانند با بررسی اتفاقات کنار زمین از طریق وجود دوربین‌های مداربسته و همین طور ناظران خود در ورزشگاه به این قضیه ورود کنند و ته و توی آنرا در بیاورند که این فرد از طرف چه کسانی اجیر شده و چه اتفاقاتی در پشت پرده فوتبال ایران رخ می دهد که افراد به جای روی آوردن به راه های علمی، به سراغ روش های سنتی و عوام فریبانه رفته اند.

isna.ir
fararu.com
  • 15
  • 7
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر