دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
۱۹:۴۱ - ۰۶ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۰۵۷
فوتبال ایران

فیلم/ اولین VAR فوتبال ایران بدون زیرساخت لازم!

در شرایطی که داور بازی برای پیکان پنالتی گرفته بود پس از اعتراض شدید بازیکنان و کادر ذوب آهن به این تصمیم و پیشنهاد رحمان رضایی برای دیدن مجدد صحنه در دوربین پخش زنده، داور تصمیم خود را برگرداند که اینبار منجر به اعتراض شدید بازیکنان و کادرفنی پیکان شد.

VAR جنجالی با استفاده از گوشی موبایل

جنجال داوری در بازی دو تیم ذوب آهن و پیکان با اعلام خطای پنالتی برای شاگردان تارتار در نهایت به شکلی عجیبی دنبال شد.

ذوب آهن که زخم خورده از دو بازی قبلی خود و اشتباهات داوری در این دیدارها بود، اینبار در فولادشهر برابر پیکان قرار گرفت. در شرایطی که این دیدار با تساوی یک - یک تا دقیقه ۸۲ دنبال می‌شد، اعلام یک ضربه به سود پیکان تشنج بزرگی در زمین و حتی منطقه فنی دو تیم شکل داد.

این بازی که با دو گلی که ابراهیم صالحی در دقیقه ۳۳ و میلاد جهانی در دقیقه ۳۵ برای دو تیم به ثمر رسانده بودند، دنبال می‌شد در ادامه در صحنه مشکوکی که در محوطه جریمه شکل گرفت داور بازی به علامت پنالتی در سوت خود دمید.

سیدرضا مهدوی، داور این بازی که سوتی جنجالی به صدا در آورده بود، باعث خشم بازیکنان ذوبی و کادرفنی ذوب آهن شد. در ادامه تنش شکل گرفته به منطقه فنی روی نیمکت ذوب آهن رفت و رحمان رضایی که پیش از این اعتراض تندی را متوجه داوری بعد از پشت سر گذاشتن دو هفته و اشتباهات داوری دنبال کرده بود، این بار هم اعتراض خود را به این موضوع و اعلام پنالتی علیه تیمش نشان داد. او از داور چهارم و ناظر بازی درخواست داشت که با حضور در کنار دوربین تلویزیونی کنار زمین، صحنه مربوطه را مورد بازبینی قرار داده و اشتباه خود را جبران کند!

این در حالی بود که از دو سال قبل زمزمه شکل دادن زیرساخت VAR در فوتبال ایران داغ شده، در نهایت مشخص نشد که به چه دلیل داور بار دیگر با بازگشت به محوطه جریمه ذوب آهن، توپ را در اختیار ذوب آهن قرار داد و از تصمیم خود برای اعلام پنالتی برگشت. تصمیمی که اینبار نیمکت و بازیکنان پیکان را به مرز انفجار رساند و امیر روستایی اولین بازیکنی بود که با اعتراض تند خود، از مهدوی کارت زرد دریافت کرد. مهدی تارتار و دستیارانش روی نیمکت پیکان نیز به اعتراض مشغول بودند و این در حالی بود که اینبار البته داور قصد نداشت تصمیم خود را تغییر دهد و با سوت بازی را به سود ذوب آهن به جریان در آورد.

گفته می‌شود داور چهارم و ناظر بازی سهم زیادی در تغییر نظر داور بازی داشته اند و با تماشای تکرار صحنه مربوط به اعلام پنالتی و مشخص شدن اشتباه مهدوی، او را در جریان این اتفاق قرار دادند تا تصمیمش را تغییر دهد. VAR عجیب در فوتبال ایران با استفاده از گوشی موبایل و تماشای صحنه مشکوک در فولادشهر که البته باید دید نظر کارشناسان درباره تصمیم مهدوی چه خواهد بود.

VAR ایرانی نه، داور چهارم به اجرای عدالت کمک کرد

مدیر رسانه‌ای تیم فوتبال ذوب آهن توضیحاتی را در خصوص پنالتی بحث برانگیز پیکان ارائه داد.

در جریان دیدار دو تیم ذوب‌آهن و پیکان داور مسابقه در دقایق پایانی بازی یک پنالتی اشتباه به سود پیکان اعرام کرد اما پس از اعتراض بازیکنان ذوب‌آهن و صحبت‌های داور با کمک‌هایش این پنالتی لغو شد و در واقع تصمیم داور برگشت.

با توجه به اظهارات گزارشگر بازی این تصور به وجود آمد که داور با دیدن فیلم تکرار صحنه روی دوربین‌های فیلمبرداری تصمیم به برگرداندن پنالتی گرفته اما در واقع اینطور نبوده و کمک داور چهارم باعث شد تا قاضی مدارن تصمیم درست را بگیرد.

علی دادفر مدیر رسانه‌ای تیم ذوب‌آهن اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در این خصوص اظهار داشت:‌در این صحنه داور چهارم به داور وسط کمک و اعلام کرد که برخوردی صورت نگرفته است. در تمام سال‌هایی که در فوتبال حضور دارم این اولین بار است که داور چهارم به تصمیم گیری صحیح داور وسط کمک می‌کند. ضمن اینکه بازیکن حریف هم خودش اذعان داشت که برخوردی صورت نگرفته است. مهدی تارتار سرمربی پیکان نیز به همین خاطر از شجاعت داور و کمک او تشکر کرد.

ناظر بازی ذوب‌آهن و پیکان: نه تلفن همراه در کار بود نه مانیتور/ کارگروهی داوران باعث اصلاح تصمیم شد

ناظر مسابقه دو تیم ذوب‌آهن و پیکان در هفته سوم لیگ برتر، توضیحاتی را در خصوص برگشت پنالتی تیم مهمان ارائه داد.

علیرضا یزدانی در گفت و گو با فارس، در مورد اینکه گفته می‌شود داور مسابقه ذوب آهن و پیکان پس از بررسی صحنه بحث برانگیز پنالتی روی دوربین تلویزیونی، تصمیم خودش را اصلاح کرد، اظهار داشت: اصلا چنین اتفاقی نیفتاد. داور وسط به کنار زمین آمد و با داور چهارم صحبت کرد. اصل قضیه این است که داور چهارم در اصلاح این تصمیم به او کمک کرد. در قضاوت کار گروهی یک اصل مهم است که شاید در فوتبال ایران کمتر به آن توجه شود.

ناظر مسابقه ذوب‌آهن و پیکان تصریح کرد: داور وسط از طریق سیستم رادیویی مطلع شد که برخوردی صورت نگرفته، داور چهارم به درستی این مساله را به او اطلاع داد و اصلا مانیتوری وجود نداشت که بخواهند از آن استفاده کنند.

یزدانی در مورد اینکه برخی عنوان کردند از طریق تلفن همراه، صحنه پنالتی بررسی شده، گفت: نه، اصلا چنین چیزی نبوده است. من خودم به اتفاقات مشرف بودم. همانطور که اشاره کردم قاضی میدان فقط به کمک داور چهارم تصمیم خودش را اصلاح کرد. در ابتدا تیم ذوب آهن اصرار داشت که صحنه را روی دوربین تلویزیونی ببینند اما این کار خلاف و خارج از قوانین فیفا است. حتی بازیکن تیم پیکان هم به سرمربی خودش اعلام کرد که در این صحنه اصلا برخوردی به وجود نیامد.  خداراشکر بعد از بازی هم همه چیز به خوبی و خوشی تمام شد.

varzesh3.com
  • 19
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر