چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۱۵ - ۱۴ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۲۱۱
فوتبال جهان

گزارش بازی ژاپن و کرواسی ۱۴۰۱/۰۹/۱۴

فیلم/ خلاصه دیدار ژاپن (۱) ۱-۱ (۳)؛ لیواکوویچ مانع تکمیل رویای سامورایی‌ها

در مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر، کرواسی با شکست ژاپن در ضربات‌پنالتی به مرحله بعد رسید.

گزارش بازی ژاپن و کرواسی ۱۴۰۱/۰۹/۱۴

دیدار ژاپن و کرواسی در جام جهانی ۲۰۲۲ با تساوی یک بر یک به پایان رسید و کار به ضربات پنالتی کشیده شد. در این مرحله دروازه‌بان کروات‌ها خوش درخشید و با مهار ۳ پنالتی حریف زمینه‌ساز صعود تیمش به یک‌چهارم نهایی شد.

گل: مائدا برای ژاپن، پریشیچ برای کرواسی

بعداز ۹۰ دقیقه تلاش کرواسی و ژاپن به تساوی یک بر یک رضایت دادند و تقابل آن ها نخستین دیدار مرحله حذفی لقب گرفت که به وقت های اضافه کشیده می شود. کرواسی در نیمه دوم از همان ابتدا روی دروازه ژاپن فشار آورد و با ضربه سر دقیق و پرقدرت پریشیچ بازی را به تساوی کشاند. آن ها در ادامه موقعیت پیش افتادن را هم داشتند اما ژاپن به خوبی از دروازه دفاع کرد تا دو تیم با تساوی یک بر یک به سراغ وقت های اضافه بروند

در قرن حاضر ژاپن از میزبانی ۲۰۰۲، یک دوره در میان به جمع شانزده تیم صعود کرده بود اما این دوره با شکست آن طلسم و پیروزی مقابل اسپانیا، شروع به شگفتی کرده. آن ها در این جام اسپانیا و آلمان را در مرحله گروهی با نتیجه مشابه ۲ بر ۱ شکست دادند تا عملکردی کم نظیر را به نمایش بگذارند. شاگردان هاجیمه موریاسو در خط دفاعی هماهنگی خوبی دارند و در حمله و اکثرا ضدحملات، کشنده ظاهر می شوند. آبی ها تا اینجا هم دو تا از غولهای جام را شکست دادند تا خود را از گروه مرگ بالا بکشند. در بازی مقابل اسپانیا پایین ترین درصد مالکیت توپ در تاریخ برای آبی ها ثبت شد ولی موقعیت خطرناک آن ها در پایان تفاوتی با لاروخا نداشت و در عین حال ژاپن در ضدحملات بدون اشتباه بود. ژاپن در تبدیل و انتقال بازی از وضعیت دفاعی به حمله نمایشی تحسین برانگیز داشته است و این توانایی های تاکتیکی در کنار شخصیت سختکوش بازیکنان و کادر، از آنها تیمی خطرناک مقابل هر رقیبی می سازد.

در سمت مقابل و در ورزشگاه الجنوب بازی سازان مشهور بالکانی صف آرایی می کنند. کروات ها سومین حضور در مرحله حذفی را تجربه می کنند و با صعود در جام قبلی و این جام آنها برای نخستین بار در دو جام پیاپی از گروه خود صعود کرده اند. جالب این که آن ها تا بحال سه دیدار را در جام جهانی مقابل سامورایی ها برگزار کردند و در هیچ کدام از این تقابل ها بازنده نبودند. طبق پیش بینی ها کرواسی دست بالاتر را دارد اما دالیچ به خوبی به رقابت سخت مقابل نماینده آسیا آگاه است.

"ما واقعا به ژاپن احترام می گذاریم. تیمی که توانسته دو قهرمان جهان یعنی آلمان و اسپانیا را شکست دهد، قطعا تیم خوب و قابل احترامی است." البته سرمربی کرواسی و رختکن او هم امید زيادي برای خلق شگفتی دارند و آماده شدند خودشان را دوباره در فینال ببینند. باید دید ژاپنی ها به آنها اجازه عبور می دهند یا اینکه رویای مودریچ و دوستان پیش از انتظار به پایان می رسد.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - یک هشتم نهایی

ورزشگاه: الجنوب (دوحه) - ساعت ۱۸:۳۰ - تماشاگر: ۴۲۵۲۳ 

داور: اسماعیل الفتح (آمریکا) / کمک‌ها:  کایل اتکینز و کوری پارکر (آمریکا) / داور چهارم: مصطفی غربال (الجزایر)/ داور ویدیویی: نیکلاس گالو (کلمبیا)

تیم ملی کرواسی

دومینیک لیواکوویچ، دژان لوورن، ژوسکو گواردیول، جوزپ یورانوویچ، برنا باریسیچ، مارسلو بروزوویچ، لوکا مودریچ (۹۷ لاورو ماجر)، متئو کواچیچ (۹۸ نیکولا ولاشیچ)، برونو پتکوویچ (۶۲ آنته بودیمیر) آنته بودیمیر (۱۰۶ مارکو لیوایا)، آندری کراماریچ (۶۸ ماریو پاسالیچ) و ایوان پریشیچ (۱۰۶ میسلاو اورشیچ)

سرمربی: زلاتکو دالیچ

تیم ملی ژاپن:

شویچی گوندا، تاکهیرو تومیاسو، شوگو تانیگوچی، مایا یوشیدا، جونیا ایتو، واتارو اندو، هیدماسا موریتا (۱۰۶ آئو تاناکا)، یوتو ناگاتومو (۶۴ کائورو میتوما)، ریتسو دوآن (۸۷ تاکومی مینامینو)، دایزن مائدا (۶۴ تاکوما آسانو) و دایچی کامادا 

سرمربی: هاجیمه موریاسو

اخطار: 

کرواسی: متئو کوواچیچ (۹۰) - برنا باریسیچ (۱۱۶)

شرح گل:

ژاپن ۱ - کرواسی ۰ ، دقیقه ۴۳

ژاپن بازهم ارسال کرنر را کوتاه کار کرد. با سه پاس کوتاه توپ به گوشه محوطه رسید و ریتسو دوآن توپ را به نزدیکی شش قدم ارسال کرد. مایا یوشیدا به خوبی با پای چپ توپ را به مائدا رساند و مهاجم خطرناک ژاپن دروازه کرواسی را باز کرد و ژاپن را پیش انداخت.

ژاپن ۱ - کرواسی ۱، دقیقه ۵۵

توپ در فضای مناسب در جناح راست به لورن رسید. ارسال بلند لورن از بیرون محوطه ژاپن در نزدیکی های نقطه پنالتی فرود آمد و پریشیچ ستاره بلامنازع کرواسی در این جام با پرواز بلند و روی سر مدافعان ژاپن با یک ضربه سر پر قدرت دروازه آبی‌ها را باز کرد.

لحظات حساس: 

دقیقه ۳: ژاپنی ها اولین خطر جدی را روی دروازه کرواسی با یک ضربه کرنر تمرین شده ایجاد کردند. ارسال کوتاه به بیرون و گوشه راست محوطه جریمه را ایتو با ارسال دقیق به نزدیکی‌های شش قدم دروازه کرواسی رساند و مدافع پیش تاخته ژاپن تانیگوچی ضربه به سرش را به سمت دروازه زد اما توپ با اختلاف کمی به بیرون رفت.

دقیقه ۹: اشتباه عجیب مدافع ژاپن باعث شد پریشیچ توپ را توپ را از تومیاسو برباید و از جناح چپ به سرعت وارد محوطه شود اما ضربه او توسط گوندا به خوبی دفع شد و در ادامه تجمع بازیکنان مقابل دروازه باعث شد تا گوندا توپ را مال خود کند.

دقیقه ۲۶: موقعیت مناسب برای کرواسی با بی‌دقتی از دست رفت. توپ از جناح چپ و خط دفاعی کرواسی به پتکوویچ رسید و او پا به توپ وارد محوطه ژاپن شد و سعی داشت از بین پاهای مدافع توپ را به پریشیچ برساند ولی موفق نبود و گوندا توپ را به راحتی در اختیار گرفت.

دقیقه ۵۷: اندو از پشت محوطه کرواسی به سمت دروازه شوت زد ولی ضربه این بازیکن با سیو لیواکویچ به کرنر رفت.

دقیقه ۶۳: ضربه فوق‌العاده مودریچ از پشت محوطه به سمت دروازه ژاپن زده شد. بار دیگر لوکا هنر خود را به نمایش گذاشت و با شوت سنگین و مورب دروازه ژاپن را هدف گرفت اما گوندا با جهش بلند توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۶۶: کراماریچ موقعیت داشت تا پاس گل دوم کرواسی را بدهد و آنها را پیش بیاندازد اما ضربه سر بودیمیر با اختلاف کمی از کنار تیر دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۷۷: توپ ربایی از بازیکنان کرواسی در میانه های میدان پریشیچ را راهی دروازه کرد و او به سرعت  از جناح چپ به محوطه ژاپن نزدیک شد ولی ضربه سرکش او با برخورد به پای بازیکن ژاپن به کرنر رفت.

دقیقه ۸۶: ارسال بلند پریشیچ از جناح چپ محوطه کره به ماریو پاسالیچ رسید ولی ضربه سر او از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۱۰۴: کائورو میتوما بازیکن تعویضی توپ را از جناح چپ و نیمه زمین برداشت و پا به توپ به محوطه کرواسی نزدیک شد. میتوما از روی قوس محوطه ضربه پر قدرتی را به سمت دروازه کروات ها زد اما لیواکوویچ با دو دست توپ را به کرنر فرستاد.

حاشیه: 

* ژاپن با ۳ تغییر نسبت به پیروزی رویایی مقابل اسپانیا به مصاف کرواسی رفته و کرواسی هم ۲ تغییر نسبت به تساوی مقابل بلژیک به زمین آمده. باریسیچ و پتکوویچ برای کرواتها و تاکهیرو تومیاسو، واتارو اندو و ریتسو دوآن برای ژاپن برخلاف بازی قبلی در ترکیب اصلی قرار دارند.

* اینفانتینو رییس فیفا در ورزشگاه حضور دارد و بازی را از نزدیک دنبال می‌کند.

* مودریچ ۶۰۰۰ روز پیش در ۲۰۰۶ اولین حضور خود در جام‌جهانی را مقابل همین ژاپن تجربه کرد.

* مایا یوشیدا با ۳۴ سال و ۱۰۳ روز مسن ترین سازنده گل در جام‌جهانی برای ژاپن است.

* این اولین بار در این تورنمنت است که ژاپن ۱ بر صفر از حریف پیش افتاده است.

* ایوان پریشیچ به اولین بازیکن کرواسی با گلزنی در سه جام‌جهانی تبدیل شد.

* تنها چهار بازیکن توانسته‌اند در سه جام جهانی اخیر گلزنی کنند: مسی، شکیری، رونالدو و پریشیچ.

* بعد از خروج مودریچ از زمین بازوبند کاپیتانی به بازوی پریشیچ بسته شده است.

* مودریچ اولین حضور در جام‌جهانی را در سال ۲۰۰۶ به عنوان بازیکن تعویضی در دیدار با ژاپن تجربه کرده بود.

* صحبتهای انگیزشی تومیاسو در وقت استراحت بین وقتهای اضافه.

* در ۶ دوئل آخر پنالتی‌ها در جام‌جهانی تیمی که ضربه دوم را زده برنده دیدار بوده.

* این اولین دیدار در جام قطر است که به ضربات پنالتی رفته است.

varzesh3.com
  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر