جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
۲۰:۲۶ - ۱۹ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۲۷۵
فوتبال جهان

گزارش بازی پرتغال و مراکش ۱۴۰۱/۰۹/۱۹

فیلم/ خلاصه دیدار پرتغال ۰-۱ مراکش؛ حذف یاران رونالدو از جام جهانی

دیدار مراکش و پرتغال در یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ با پیروزی یک بر صفر مراکش به پایان رسید.

گزارش بازی پرتغال و مراکش ۱۴۰۱/۰۹/۱۹

در ورزشگاه الثمامه دیداری از مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بین مراکش و پرتغال برگزار شد که در میان ناباوری شیرهای اطلس با برتری ۱-۰ راهی نیمه‌نهایی شدند.

گل: یوسف النصیری در دقیقه ۴۲ برای مراکش

دو تیم پرتغال و مراکش بازي پر برخوردی را در نیمه اول به به نمایش گذاشتند. پرتغال با وجود این که در ۱۵ دقیقه ابتدایی مالک توپ و میدان بود و روی دروازه مراکش فشار می آورد، موفق به خلق موقعیت جدی و باز کردن دروازه آنها نشد. 

شیرهای اطلس در طرف دیگر به آرامی خود را در زمین مسابقه پیدا کردند و دوبار با ارسال از کناره ها یوسف النصیری دروازه کاستا را تهدید کرد ولی در گلزنی ناکام بود. در دقیقه ۴۲ عطیات الله توپ را در نزدیکی های نقطه پنالتی (Penalty kick) برای یوسف نصیری ارسال کرد و او با پروازی بلند توپ را وارد دروازه پرتقال کرد تا مراکش یک بر صفر از حریف پیش بیفتد. 

در ادامه ضربه بازیکنان پرتغال از جناح راست به تیر افقی دروازه خورد ولی بازیکنان پرتغال از توپ برگشتی استفاده نکردند. در وقت های تلف شده هم سرنگونی برونو فرناندز در محوطه با اعتراض شدید بازیکنان و کادرفنی پرتغال همراه شد ولی داور اعتقادی به پنالتی نداشت و با سوت خود پایان نیمه را با نتیجه یک بر صفر اعلام کرد.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - یک چهارم نهایی

ورزشگاه: الثمامه (دوحه) - ساعت ۱۸:۳۰ - تماشاگر:۴۴۱۹۸

داور: فاکوندو تیو (آرژانتین)/ کمک‌ها: ازکیل بریلوفسکی و گابریل چاده (آرژانتین)/ داور چهارم: ایوان بارتون (السالوادور)/ داور ویدیویی: مائورو ویلیانو (آرژانتین)

تیم ملی مراکش:

یاسین بونو، جواد الیمیغ، رومین سایس (۵۷ اشرف دری)، اشرف حکیمی، یحیی عطیات الله، سفیان آمرابات، ازدین اوناهی، سلیم عماله (۶۵ ولید چدیرا) ، حکیم زیاش (۸۱ زکریا ابوخلال)، سوفیان بوفال (۸۱ یحیی جبرانه)و یوسف النصیری (۶۵ بدر بنون)

سرمربی: ولید رکراکی

تیم ملی پرتغال:

دیوگو کاستا، رافائل گوئررو (۵۱ ژوآئو کانسلو)، روبن دیاز، پپه، دیوگو دالوت (۷۹ ریکاردو هورتا)، برناردو سیلوا، روبن نوس (۵۱ کریستیانو رونالدو)، اوتاویو (۶۹ ویتینها)، برونو فرناندز، گونچالو راموس (۶۹ آندره سیلوا) و ژائو فلیکس

سرمربی: فرناندو سانتوس

اخطار ها:

اشرف دری (۷۰) ولید چدیرا (۱+۹۰) ولید چدیرا (۳+۹۰) از مراکش 

ویتینها (۸۷) از پرتغال

اخراج:

ولید چدیرا (۳+۹۰)

شرح گل:

مراکش ۱ - پرتغال ۰، دقیقه ۴۲

 یحیی عطیات الله بازیکنی که اولین بازی خود را در جام تجربه می‌کند با ارسال بلند به نزدیکی‌های نقطه پنالتی یوسف النصیری را پیدا کرد و او از خروج اشتباه کاستا بیشترین استفاده را برد و با ضربه سر دروازه را باز کرد.

لحظات حساس:

دقیقه ۵: اولین خطر جدی بازی را ژائو فلیکس ایجاد کرد. ضربه ایستگاهی استادانه برونو فرناندز از جناح راست به نزدیکی‌های محوطه شش قدم مراکش رسید. فلیکس به خوبی از تله آفساید خودش را آزاد کرد و با ضربه سر توپ را به سمت دروازه فرستاد اما بونو دروازه‌بان هوشیار مراکش، توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۷: کرنر حکیم زیاش به میانه‌های محوطه شش قدم پرتغال رسید ولی النصیری نتوانست به خوبی توپ را با سرش هدایت کند و ضربه او در موقعیت مناسب از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۲۶: باز هم ارسال زیاش درون محوطه مراکش به النصیری رسید ولی با وجود اینکه بازیکنی مزاحم او نبود النصیری در زدن ضربه آخر کم دقت بود و این موقعیت هم برای مراکش از دست رفت.

دقیقه ۳۱: توپ بلند از میانه میدان به نزدیکی‌های محوطه با دفع ناقص ال‌یمیغ به ژائو فلیکس رسید و او هم سر ضرب با پای راست به سمت دروازه شلیک کرد ولی شوت او دوباره با برخورد به  ال‌یمیغ به کرنر رفت.

دقیقه ۳۵: مراکش موقعیتهای خطرناکی ایجاد کرده ولی قدر آنها را تا اینجا ندانسته. پاس کات بک بوفال از جناح چپ به درون محوطه به عماله رسید ولی ضربه او آسمان بالای دروازه را شکافت.

دقیقه ۴۵: برونو فرناندز از جناح راست و زاویه تنگ به سمت دروازه حرکت کرد ولی ضربه فنی او با عبور از بالای سر بونو به تیر افقی دروازه برخورد کرد و از دست رفت.

دقیقه ۴۹: پرتغال چیزی نمانده بود دروازه‌اش برای بار دوم باز شود. ارسال ایستگاهی خطرناک از جناح راست و باز هم از حکیم زیاش به تیر نزدیکتر و محوطه شش قدم رسید ولی توپ به درستی روی سر ال یمیغ جفت و جور نشد و توپ با برخورد به کاستا که بازهم نامطمئن خروج کرده بود به بیرون رفت.

دقیقه ۵۸: ارسال اوتاویو از جناح راست به نزدیکی‌های نقطه پنالتی رسید. راموس ستاره پرتغال با پرواز بلند و ضربه سر توپ را به سمت دروازه بونو زد ولی ضربه او از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۶۴: سیلوا از جناح چپ نفوذ کرد و از نزدیکی‌های خط محوطه مراکش توپ را درون قوس محوطه و برونو فرناندز رساند. فرناندز با پای راست به سمت دروازه شوت زد ولی ضربه او با اختلاف چند سانتیمتری از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۸۳: همکاری رونالدو و ژائو فلیکس به شکل خطرناکی از دست رفت. یک و دوی فلیکس گوشه راست محوطه مراکش با کریستیانو او را در موقعیت شوت قرار داد ولی ضربه او با واکنش تک دست بونو به کرنر رفت.

دقیقه ۱+۹۰: چیزی نمانده بود رونالدو قفل دروازه مراکش را باز کند. پاس پشت مدافعان به رونالدو رسید و او همزمان با کنترل به سمت دروازه شوت زد ولی بونو توپ را در دو مرحله در آغوش کشید.

اتفاق ویژه:

مراکش به اولین کشور آفریقایی تبدیل شد که جواز حضور در نیمه‌نهایی را در تاریخ جام‌جهانی به دست آورده است.

بهترین بازیکن:

با وجود گل حیاتی النصیری و بازی هماهنگ بازیکنان مراکش در این دیدار، باز هم یاسین بونو بدون شک مرد شماره یک میدان بود. در کنار دفع ۳ موقعیت خطرناک پرتغال ،خروجهای بی‌نقص او  کمک کرد تا دروازه‌اش برای چهارمین دیدار در جام بسته بماند و بهترین بازیکن زمین شود.

حاشیه:

* گونچالو راموس اولین هت تریک جام‌جهانی در این دوره را در اولین بازی خود خلق کرد تا بعد از کلوزه در سال ۲۰۰۲ بازیکنی در اولین رقابت خود سه گل بزند.

* هر سه نماینده قبلی آفریقا در مرحله یک‌چهارم نهایی، دیدارشان به وقتهای اضافه کشیده شده است و البته همگی از دور رقابتها کنار رفتند.

* مراکش دو تغییر را نسبت به دیدار قبل داشته است. الیمیغ و عطیات الله جای آگرد و مزراوی را در ترکیب اولیه قرار گرفتند.

 *⁧مراکش تا اینجای جام بیشترین کلین شیت را داشته (۳) و جالب اینکه در ضربات پنالتی تا حالا دروازه‌اش باز نشده.

* با ۲۶ سال و ۳۳۲ روز این جوانترین ترکیب اولیه پرتغال در دیدار جام‌جهانی است.

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر