دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۸:۳۲ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۰۸۸
فوتبال جهان

گزارش بازی لهستان و عربستان ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

فیلم/ خلاصه دیدار لهستان ۲-۰ عربستان (جام جهانی ۲۰۲۲ قطر)

در یک دیدار جذاب با دو گل، دو ضربه به تیر، یک پنالتی از دست رفته، لهستان موفق شد عربستان را شکست دهد.

گزارش بازی لهستان و عربستان ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

در ورزشگاه اجوکیشن سیتی، امروز لهستان و عربستان‌سعودی در دیداری از گروه C جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به مصاف هم رفتند که لهستانی‌ها این بازی را ۲-۰ بردند.

گل: زیلینسکی (۴۰) و لواندوفسکی (۸۲)

در یک بازي جذاب و دیدنی لهستان موفق شد عربستان شگفتی ساز را شکست دهد. در هر دو نیمه عربستان بازی بسیار خوبی نمایش گذاشت و روند بازی در کنترل آن ها بود اما بازیکنان لهستان و به ویژه شزنی نقش مهمی را در ناکامی سبزپوشان ایفا کردند.

نیمه اول با برتری عربستان همراه بود اما در دقایق پایانی و برخلاف روند بازی لهستان با پاس لواندوفسکی و ضربه زلینسکی صاحب گل برتری شد. لحظاتی پیش از پایان بازی در نیمه اول به عربستان یک فرصت طلایی رسید و آن ها صاحب یک پنالتی (Penalty kick) شدند اما دروازه بان با تجربه لهستان شزنی نه تنها پنالتی الدوساری را دفع کرد بلکه ضربه برگشتی از روی محوطه شش قدم را به کرنر فرستاد تا امیدهای لهستان زنده بماند و بازی در نیمه اول با همان نتیجه یک بر صفر به پایان برسد.

در نیمه دوم عربستان با انگیزه و عطش بیشتری شروع به برنامه ریزی برای حمله کرد اما در خلق موقعیت جدی چندان موفق نبود. در مواقعی هم که موفق به خلق موقعیت شدند شزنی با واکنش های خود شاهین های سبز را ناکام گذاشت. لهستان به اندازه عملکردی خوب خط دفاعی، در خط حمله هم زهردار بود. در فاصله دو دقیقه لواندوفسکی و میلیک تیر افقی و عمودی دروازه عربستان را به لرزه درآوردند. در ادامه عربستان شدت حملاتش را بیشتر کرد و تمرکز دفاعی لازم را از دست داد و همین باعث شد تا لواندوفسکی روی اشتباه مرگبار عبدالله المالکی توپ را از روی قوس محوطه برباید و با یک ضربه دقیق دروازه عربستان را برای بار دوم باز کند. اولین گل در جام جهانی باعث شد چشمان لواندوفسکی خیس شوند و دوربین ها صحنه جالبی را ثبت کنند. تلاش عربستان برای باز کردن دروازه لهستان تا پایان بازی کافی نبود تا آنها دو بر صفر بازنده این دیدار حساس باشند.

فصل فوق العاده لوا بنابر پیش بینی ها قرار بود با شکستن رکورد گل نزدن در جام جهانی ادامه پیدا کند. اتفاقا بعد از یک نیمه نه چندان درخشان مقابل مکزیک، روبرت صاحب یک ضربه پنالتی شد تا هواداران لهستان سر از پا نشناسند اما اوچوای افسانه ای با یک واکنش خوب باعث شد لواندوفسکی دومین پنالتی را در این ماه از دست بدهد. فرصتی طلایی برای لهستان که به وسیله بزرگترین امید آنها در این جام، از دست رفت. لواندوفسکی امروز برای پاک کردن تمامی این آمارهای منفی پا به زمین مسابقه می گذارد. باتوجه به شکست آرژانتین هنوز هیچ جایگاهی در این گروه مشخص و ثابت نیست و این فرصت خوبی برای شاگردان چسلاو میخنیویچ است تا در صورت شکست دادن عربستان، کمی از صعود خاطرشان جمع شود.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - گروه C

ورزشگاه: اجوکیشن سیتی (دوحه) - ساعت ۱۶:۳۰

داور: ویلتون سامپایو (برزیل)/ کمک‌ها: برونو باشیلیا (برزیل) برونو پیرس (برزیل) ،‌ داور چهارم: کوین اورتگا (پرو) / داور ویدیویی: آرماندو ویارئال (آمریکا)

ترکیب لهستان:

وویژک شزنی، کمیل گلیک، یاکوب کیویور، متیو کش، بارتوش برزینسکی، گرژگورز کریچوویاک، کریستیان بیلیک، آرکادیوژ میلیک (۷۱ کریشتوف پیانتک)، پرزمیسلاو فرانکوفسکی، پیوتر زیلنسکی (۶۳ یاکوب کامینسکی) و روبرت لواندوفسکی

سرمربی: چسلاو میخنیویچ

ترکیب عربستان:

محمد العویس، عبدالله العمری، علی البلیهی، سعود عبدالحمید، محمد آلبورایک (۶۵ سلطان الغنام)، عبدالله المالکی (۸۵ عبدالرحمن العبود)، سامی الناجی (۴۶ نواف عبید) نواف عبید (۵+۹۰ باهه بری)، محمد کنو، فراس البریکان، سالم الدوسری و صالح الشهری (۸۵ ناصر الدوساری)

سرمربی : هروه رنار

اخطارها:

کارت زرد لهستان: یاکوب کیویور(۱۵) ، متی کش(۱۶) ، آرکادیوژ میلیک(۱۹)

کارت زرد عربستان: عبدالله المالکی(۲۰) ، عبدالله الامری(۴+۴۵)

شرح گل:

لهستان ۱ - عربستان ۰

دقیقه ۳۹: یک شروع بلند و دقیق از شزنی در نزدیکی خط نیمه به رسید و بازیکن لهستان با یکضرب توپ را به لوا رساند او هم با حرکت درون محوطه شانس خود را امتحان کرد ولی موفق نشد و توپ از دروازه دور شد لوا دوباره توپ را گرفت و با پاس روی شش قدم زیلنسکی را در مقابل دروازه قرار داد و او هم سقف دروازه را پیدا کرد.

لهستان ۲ - عربستان ۰

دقیقه ۸۲: 

یک اشتباه غیر قابل بخشش از عبدالله المالکی مدافع عربستان باعث شد روبرت لواندوفسکی با یک توپ ربایی سریع از روی قوس محوطه  پا به توپ وارد محوطه شود و در موقعیت تک به تک هنر خود را نشان دهد و با یک ضربه به گوشه دروازه تیمش را دو گل پیش انداخت.

دقایق حساس:

دقیقه ۸: بازی شجاعانه بازیکنان عربستان در این دقایق به چشم می‌آید. الدوساری با یک جابجایی بدن زیبا یار مقابل خود را برداشت و به سمت دروازه عربستان حرکت کرد ولی شوت او بعد از برخورد با سر مدافع لهستان به کرنر رفت.

دقیقه ۱۴: یک حمله فوق‌العاده از بازیکنان عربستان با هنرنمایی محمد کانو باعث شد شزنی عکس العمل فوق العاده‌ای از خود نشان بدهد و با یک دست توپ را به کرنر بفرستد. محمد کانو با برداشتن توپ و جا گذاشتن سه بازیکن لهستان به نزدیکی‌های محوطه لهستان رسید و بعد از یک و دو با هم‌تیمی با یک ضربه بغل پا سقف دروازه لهستان را هدف گرفت اما شزنی توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۲۶: بالاخره روی یک ضربه کرنر لهستان توانست یک موقعیت به دست بیاورد. ارسال زیبای زیلنسکی به میانه‌های محوطه جریمه روی سر بیلیک فرود آمد و او هم یک ضربه سر فوق العاده به توپ زد اما الشهری با جاگیری مناسب توپ را به کرنر فرستاد. ضربه دوم کرنر هم ثمری نداشت.

دقیقه ۴۴:

صالح الشهری پا به توپ در حال نفوذ از جناح چپ محوطه لهستان بود ولی توپ صالح بعد از برخورد او با بلیک به بیرون رفت. بازیکنان و هواداران عربستان به شدت به تصمیم ادامه بازی داور معترض بودند ولی داور توجهی به این قضیه نکرد. در ادامه کمک داور ویدیویی به داور پیشنهاد بازبینی صحنه را داد و او هم بعد از بازبینی صحنه در مانیتور کنار زمین نقطه پنالتی را نشان داد و عربستان را صاحب یک ضربه پنالتی کرد.

دقیقه ۱+۴۵: دو فوق واکنش از شزنی باعث شد موقعیت طلایی برای تساوی از چنگ عربستان برود. او ابتدا پنالتی الدوساری را دفع کرد و در ادامه ضربه محمد آلبورایک را از روی شش قدم به کرنر فرستاد تا لهستان همچنان امیدهایش زنده باشد و دروازه خود را بسته نگه دارد. بدون شک وویژک شزنی ستاره لهستان در این نیمه بود.

دقیقه ۵۶: یک موقعیت مناسب گلزنی دیگر برای عربستان در نزدیکی شش قدم لهستان با واکنش خوب شزنی دفع شد. توپ ارسالی به محوطه لهستان از جناح چپ با دفع ناقص یاکوب کیویور به هم‌تیمی کمیل گلیک برخورد کرد و مقابل سالم الدوساری قرار گرفت اما ضربه این بازیکن با پای چپ شزنی دفع شد و این موقعیت هم برای عربستان از دست رفت.

دقیقه ۶۰: دو موقعیت پیاپی گلزنی برای عربستان ابتدا بازی ترکیبی شاهین‌ها با کنترل خوب و پاس الدوساری به فیراس البورایکان رسید و او با نفوذ به محوطه جریمه یک ضربه پرقدرت را به سمت دروازه لهستان شلیک کرد اما توپ او از بالای دروازه به بیرون رفت. در شروع مجدد هم پرس بالای بازیکنان عربستان مدافع را به اشتباه انداخت و الشهری با نفوذ به محوطه در حال ایجاد موقعیت خطرناک بود اما توپ از این بازیکن جدا شد و این موقعیت از دست رفت.

دقیقه ۶۴: باز هم برخلاف جریان بازی موقعیت جدی و خطرناک برای لهستان ایجاد شد. یک سانتر به داخل محوطه عربستان با ضربه شیرجه‌ای سر آرکادیوژ میلیک به تیر دروازه برخورد کرد و میلیک در گلزنی ناکام ماند.

دقیقه ۶۶: لرزیدن تیرک افقی و عمودی دروازه عربستان تنها در دو دقیقه. این‌بار روبرت لواندوفسکی روی یک پاس کم ارتفاع از جناح راست توپ را به تیر دروازه عربستان زد تا همچنان در گلزنی در بزرگترین رقابت فوتبالی جهان ناکام باشد.

دقیقه ۶۹: شوت داخل پای راست سالم الدوساری از پشت محوطه درست به جایی رفت که دروازه بان لهستان حضور داشت و شزنی مشکل خاصی برای کنترل توپ نداشت.

دقیقه ۷۸: سعود عبدالحمید پا به توپ به موازات خط عرضی زمین وارد محوطه جریمه شد و دو بازیکن را جا گذاشت ولی توپ او زده شد ولی عبدالله المالکی خودش را به محوطه رساند یک ضربه فنی پای چپ را به سمت دروازه لهستان زد اما شوت این بازیکن با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۹۰: از هم گسیختگی در خط دفاعی عربستان مشهود است. لواندوفسکی یکبار دیگر با استارت سریع خود را در موقعیت تک به تک قرار داد. ضربه چیپ لوا با واکنش محمد العویس دفع و بعد از برخورد دوباره به بدن روبرت در حال ورود به دروازه بود که مدافع عربستان توپ را به کرنر فرستاد تا لوا نتواند در این بازی دبل کند.

حاشیه:

*هواداران عربستان بعد از آنکه به دنبال مسی گشتند حالا با بنری به دنبال لواندوفسکی افسانه‌ای می‌گردند.

*داور دقیقه ۱۰ بازی را قطع کرد تا به لواندوفسکی و محمد کانو تذکر بدهد تا بازی را با آرامش بیشتری دنبال کنند.

*باز هم به نظر می‌رسد یک بازیکن دیگر عربستان از ناحیه سر مصدوم شده و برای لحظاتی بازی قطع شد. لحظاتی بعد آلبورایک از روی زمین بلند شد و به بازی ادامه داد. رنار و تصاویر تلویزیونی نشان از حرکت غیر معمول آرنج متی کش در صحنه برخورد داشت.

*پیش از شروع مسابقه بازیکنان عربستان با پیراهن هم تیمی مصدوم خود به او ادای احترام کردند.

*کمک اول رنار به دلیل اعتراض در دقیقه ۲۸ از سوی داور جریمه شد.

*بعد از برخورد با لواندوفسکی هنگام زمین خوردن، دست راست علی البولاهی زیر پای راست لوا قرار گرفت و بازی برای رسیدگی به وضعیت او متوقف شد ولی درنهایت او به زمین برگشت.

*لواندوفسکی بعد از ۵ بازی و ۱۵ ضربه به سمت چارچوب موفق شد در جام‌جهانی گلزنی کند.

varzesh3.com
  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر