شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۴۷ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۴۰۰۷۲۵
پزشکی

ویدئو/دیسک کمر چیست و درمان آن چگونه است؟

هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسيله صفحات انعطاف پذيري به نام ديسک بين مهره اي از يكديگر جدا مي شوند. این دیسک از آب و پروتئین ساخته شده که با افزایش سن و به مرور زمان آب خود را از دست می‌دهد و انعطاف آن کم می‌شود، در نتیجه متحمل تغییرات تخریبی و پارگی می‌شود.

 

اگر بنا به دلايلي ديسک از قسمت عقبی خود دچار بيرون زدگي يا فتق شود، دیسک به ریشه‌های عصبی اطرافش فشار وارد می‌کند و به دنبال آن درد، بی حسی و ضعف عضلانی در اندام تحتانی ممکن است به وجود آید. مردم به اصطلاح به اين بيماري ديسک كمر مي گويند كه البته اصطلاح درست آن فتق ديسک كمری مي باشد. اين بيماري، بيماري سياتيك نيز خوانده مي شود.

 

علائم دیسک کمر

فتق دیسک‌های کمری اغلب سبب ایجاد درد در باسن، ران، ساق و پا و فتق دیسک‌های گردنی باعث دردهای شانه و بازو می‌شوند علی‌الخصوص هنگام سرفه و عطسه. افرادی که فتق دیسک دارند تجربه‌ی گزگز و مورمور شدن و در مراحل بعدی بی‌حسی را گزارش می‌کنند. همچنین ضعف عضلانی نیز می‌تواند اتفاق بیفتد که همه این اتفاقات به‌این‌علت است که اعصابی که از ستون فقرات به سمت اندام‌های شما می‌روند، توسط این دیسک بیرون زده تحت‌فشار قرار می‌گیرند.

 

 

 

aparat​.‎​com
  • 25
  • 6
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر