سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۵۸ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۰۶۶
علمی

فیلم/ کشف سیاهچاله در مرکز یک خوشه ستاره‌ای

ستاره شناسان با استفاده از داده های موجود تلسکوپ هابل در دوره ای ۱۲ ساله، متوجه وجود یک سیاهچاله در مرکز یک خوشه ستاره ای شدند.

خوشه ستاره ای درخشان «مسیه ۴»، در فاصله ۶هزار سال نوری از زمین، حاوی صدها هزار ستاره است. اکنون، سازمان ناسا با استفاده از تلسکوپ فضایی، سیاهچاله ای با جرم حدود ۸۰۰ برابر خورشید در مرکز خوشه ستاره ای را کشف کرد.

ادواردو ویترال از مؤسسه علوم تلسکوپ فضایی که مأموریت های علمی این ابزار را انجام می دهد، در بیانیه ای گفت: «شما نمی توانید این نوع کشف علمی را بدون هابل انجام دهید».

سیاهچاله ها دارای جرم غیرقابل تصوری هستند، با کشش های گرانشی آنقدر قوی که حتی نور هم نمی تواند از آن فرار کند. پس چگونه محققان شواهدی از یک شی غیرقابل مشاهده را آشکار کردند؟ ناسا توضیح داد که آن ها به مشاهدات هابل از مسیه ۴ در یک دوره ۱۲ ساله توجه و چگونگی حرکت ستاره ها در نزدیکی هسته خوشه را ردیابی کردند (مانند زنبورهایی که در اطراف کندو ازدحام می کنند).

این تحقیق که اخیراً در مجله ام ان رَس منتشر شده است، مشخص کرد که احتمالاً حرکت ستاره ها تحت تأثیر یک مرکز گرانش قدرتمند است. آن ها نمی توانستند رفتار ستارگان را ناشی از نیروهای دیگر، مانند ستاره های متراکم در نزدیکی هسته، بدانند. شواهد به یک سیاهچاله منفرد اشاره داشت، چیزی نسبتا کوچک در میان مسیه ۴ بزرگتر.

farsnews.ir
  • 9
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر