چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
۱۷:۳۷ - ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۰۱۷۶
علمی

فیلم/ سقوط بوستر موشک تازه پرتاب‌شده‌ی چین در نزدیکی یک مدرسه

در حالیکه ماهواره ی گائوفن ۰۲- ۱۱ (Gaofen- 11- 02) چین در روز دوشنبه، پرتاب موفقی داشت، ولی ویدیوها نشان می دهد که بوستر مرحله ی اول موشک پرتابگر آن، هنگام بازگشت به زمین در نزدیکی یک مدرسه سقوط کرده است.

موشک لانگ مارچ ۴بی (Long March 4B) که ساعت ۱۳:۵۷به وقت پکن (۱۰:۲۷به وقت تهران) از پایگاه فضایی تائی یوان (Taiyuan) در استان شانسی(Shanxi) به فضا پرتاب شده بود یک ماهواره ی قدرتمند رصد زمین را بهمراه داشت. ماهواره ای که قابلیت ارائه ی تصاویری با وضوح بالا از عوارضی با عرض کم تر از ۱ متر را دارد.

به گفته ی رسانه های چین داده های این ماهواره ی غیرنظامی عموماً برای بررسی زمین، برنامه ریزی شهری، بررسی مالکیت های اراضی، طراحی شبکه های جاده ای، برآورد بازدهی محصولات کشاورزی و پیشگیری و کاهش بلایای طبیعی استفاده خواهد شد.

این ماهواره همچنین برای پشتیبانی اطلاعاتی ساخت جاده ی ابریشم جدید با نام «یک کمربند یک راه» (Belt and Road) استفاده خواهد شد. ماهواره ی گائوفن بخشی از «سامانه ی رصد زمین با کیفیت بالای چین» (China High- definition Earth Observation System) یا CHEOS خواهد بود. جزئیات زيادي از اولین ماهواره ی گائوفن ۱۱ چین که در سال ۲۰۱۸ پرتاب شد، دردسترس نیست ولی تصاویر پرتاب آن نشان می دهد که این ماهواره یک تلسکوپ با دیافراگم بزرگ برای رصد زمین است.

پرتاب دومین ماهواره ی گائوفن در حالی در روزهای گذشته انجام شد که ویدیوهای آماتوری منتشر شده در شبکه ی اجتماعی چینی ویبو (Weibo) نشان می دهد ظاهرا بوستر مرحله ی اول لانگ مارچ- ۴بی به زمین سقوط کرده و با ایجاد دودی نارنجی- رنگ منفجر شده است. یکی از کاربرانی که ویدیویی را منتشر کرده مکان آنرا در نزدیکی دهکده ی لیلونگ (Lilong)، شهر گائویائو (Gaoyao) در شهرستان لوونان استان شانسی (Shanxi) چین عنوان کرده است. بنظر میرسد که بخشی از این ویدیو از حیاط یک مدرسه گرفته شده است و صدای کودکان که به دود اشاره می کنند، در آن شنیده می شود.

در بوستر مرحله ی اول لانگ مارچ بی۴ از مخلوط سمی هیدرازین و دی نیتروژن تتراکسید برای پیشرانش استفاده می شود که تماس با هر یک از آن ها میتواند اثرات جدّي بر سلامتی داشته باشد.

چین دارای سه سایت اصلی پرتاب فضایی است که مکان آن ها برای تأمین امنیت در طول جنگ سرد، در اعماق زمین قرار گرفته است. یک سایت پرتاب ساحلی جدید در شهرستان وینچانگ (Wenchang) محدود به پرتاب موشک های لانگ مارچ ۵ و ۷ است.

پرتاب هایی که از استان شیچانگ (Xichang) انجام می شود، اغلب با بازگشت زباله های فضایی در نزدیکی مناطق مسکونی روبرو است. به همین دلیل اگر محاسبات خطر احتمالی را نشان دهد، قبل از پرتاب هشدارهای لازم به ساکنین داده می شود تا منطقه را تخلیه کنند. ولی حادثه ی روز دوشنبه نشان می دهد که در پرتاب تازه از استان «شانسی» اقدامات احتیاطی کمتری انجام شده است. هرچند پخش ویدیو نشان می دهد که مردم محلی انتظار چنین موقعیتی را داشته اند.

پیش از این قطعات فضایی چین در کشورهای دیگری هم سقوط کرده است. از جمله در سال ۱۳۹۵، یک زباله ی فضایی چین به طول حدود ۴.۵ متر در کشور میانمار افتاد.

ماهواره ی گائوفن ۰۲- ۱۱ توسط شرکت علوم فضایی و فناوری چین (CASC) تولید شده است. همچنین آکادمی فن آوری پروازهای فضایی شانگهای که از زیرمجموعه های این شرکت است ساخت موشک دو مرحله ای لانگ مارچ ۴بی را بر عهده داشته است. کارخانه های اصلی تولید این موشک در پکن و شانگهای قرار دارد.

پرتاب ماهواره ی گائوفن ۰۲- ۱۱، بیست و پنجمین پرتاب چین در سال ۲۰۲۰ بود و پیش از این مجموعه موشک های لانگ مارچ پرتاب هایی را برای ماموریت به ایستگاه فضایی بین المللی و ارسال مریخ (Mars) نورد تیان ون- ۱ انجام داده اند. گفتنی است سه مورد از این ۲۵ پرتاب با شکست مواجه شده است.

پیمان کار اصلی فضایی دولتی چین در ابتدای امسال گفته بود که هدف آن انجام ۴۰ پرتاب در سال ۲۰۲۰ است؛ در عین حال که خدمات دهندگان تجاری نیز پرتاب های خود را انجام می دهند.

digikala.com
  • 12
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شاید از دست داده باشید