شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
۰۸:۱۷ - ۱۵ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۰۳۰۲
علمی

ثبت تصاویری از اولین اَبَرماه سال ۲۰۲۳ در ایران

منجمان و دوستداران آسمان در سراسر جهان از جمله کشور ما ایران طی دو شب گذشته بزرگ ترين و روشن ترین ماه آسمان (اَبَرماه) را مشاهده کرده و تصاویر بسیار جذاب و دیدنی از این رخداد فضایی ثبت کردند.

پدیده اَبَرماه یا ماه افروختگی، زمانی روی می دهد که ماه در حالت بدر به نزدیک ترین فاصله خود از زمین می رسد. در این حالت که هر ۴۱۲ روز یک بار پیش می آید، ماه بزرگتر و درخشان تر از حالت معمول دیده می شود.

این بار نیز ماه در یازدهم تیرماه ۱۴۰۲ به فاز کامل خود رسید و بزرگ تر و روشن تر از ماه کامل در مواقع دیگر بود. 

بر اساس اعلام ناسا (NASA)، این ابرماه ۵.۸ درصد بزرگ تر و ۱۲.۸ درصد درخشان تر از یک ماه کامل معمولی است و انتظار میرود حدود سه روز در آسمان شب پدیدار شود.

از آنجا که طلوع ماه کامل با رشد شاخ گوزن‎ ها همزمان است، این ابرماه، ماه گوزن نیز نامیده می شود. شاخ گوزن های نر هر سال در این ایام رشد کرده و بر شکوه این حیوانات زیبا می افزاید. این ماه کامل به چند اسم دیگر مانند Feather Moulting Moon و Salmon Moon نیز شناخته می شود که منبع الهام تمام آنها حیوانات هستند.

عکاسان و تصویربرداران خوش ذوق و حرفه ای در سراسر جهان تصاویر بسیار زیبا و جذابی از این ابرماه را ثبت و منتشر کرده اند. محمد سلطانی، عکاس ایرانی نیز لحظاتی از طلوع اولین ابرماه سال را از پشت کوه صفه و کوه آتشگاه در اصفهان تصویربرداری کرده است که در این مطلب می توانید آنها را مشاهده کنید.

irna.ir
  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر