چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
۱۷:۰۰ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۰۰۳۹
جامعه

قتل‌عام ۱۷۰۰ سگ با سلاح گرم/ محیط زیست دماوند تکذیب کرد!

کشتار به یکباره و دفن نزدیک به ۱۷۰۰ سگ پناه‌داده شده در پناهگاه سگ‌های بی‌سرپرست گندک دماوند یک فاجعه را رقم زد.

در ساعات گذشته خبرها و تصاویری در فضای مجازی منتشر شده است مبنی بر این که حدود ۱۷۰۰ سگ در مرکز نقاهتگاه و عقیم سازی سگ های بدون صاحب شهرستان دماوند که همه فعالیت هایش در منطقه گندک براساس بخشنامه و شیوه نامه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور انجام می شود، توسط شهرداری دماوند با استفاده از سلاح گرم قتل عام شده اند.

این در حالی است که مطابق آیین نامه وزارت کشور، کشتار جمعی سگ های بدون صاحب با سلاح گرم ممنوع است و برای کنترل جمعیت سگ های رهاشده ابتدا باید عقیم سازی انجام شود و حتی در صورت نیاز و در شرایط انتقال بیماری توسط سگ های ولگرد، این سگ ها باید با استفاده از تزریق دارو و با روش مرگ آرام از بین بروند.

مطابق اخباری که در فضای مجازی منتشر شده است، در نقاهتگاه گندک خدماتی مانند زنده گیری، انگل زدایی، عقیم سازی و در نهایت رهاسازی سگ های بدون صاحب فراهم می شود. در ماه های اخیر هم تعداد سگ های رهاشده در منطقه گندک افزایش یافته بود و به همین دلیل، مسئولان نقاهتگاه از شهرداری دماوند درخواست داشتند که امکانات بیشتری از جمله آب مورد نیاز نقاهتگاه را در اختیار آنها بگذارد.

در این میان اما تصاویر و اخبار منتشرشده توسط مسئولان این نقاهتگاه در فضای مجازی نشان می دهد که نه تنها شهرداری دماوند کمکی به مرکز نقاهتگاه سگ های ولگرد نکرده است، بلکه امروز صبح عده ای مسیر ورود به این نقاهتگاه را بسته اند و حدود ۱۷۰۰ سگ را با تیراندازی از بین برده اند. البته تعداد سگ های کشته شده در برخی خبرها نیز حدود ۱۰۰۰ سگ اعلام شده است.

سکوت شهرداری دماوند درباره خبر قتل عام سگ ها

با وجود این خبرنگار رکنا برای پیگیری این خبر در ابتدا با مسئولان شهرداری دماوند تماس گرفت، اما آنها حاضر به ارائه پاسخی روشن درباره این ماجرا نشدند. مسئولان شهرداری دماوند فقط این که تاکید کردند که نقاهتگاه گندک به طور مستقیم زیر نظر شهرداری دماوند فعالیت نمی کند، بلکه این نقاهتگاه مسئول جمع آوری و رسیدگی به سگ های رهاشده در تمام شهرهای شهرستان دماوند اعم از رودهن، آبسرد، آبعلی، کیلان و دماوند است.

مسئولان شهرداری دماوند همچنین بیان کردند که این نهاد اقدام به کشتن سگ های بلاصاحب نکرده، ولی توضیحی ندادند که کدام فرد یا نهاد سگ های نقاهتگاه گندک را کشته است. آنها همچنین درباره وجود ۱۷۰۰ سگ در نقاهتگاه گندک تشکیک کردند و تعداد سگ های موجود در این نقاهتگاه تا قبل از انتشار خبرهای اخیر را کمتر از این مقدار دانستند.

مسئولان شهرداری دماوند همچنین در پاسخ به این سوال که چرا از صبح امروز تا کنون موضعی درباره خبر نگرفته اند، گفتند که لزومی نمی دانند درباره هر خبری که صحت و سقم آن مشخص نیست، واکنش نشان دهند. در مجموع هم مسئولان شهرداری دماوند نه تنها در گفت و گو با رکنا بلکه در مصاحبه با سایر رسانه ها نیز تا این لحظه موضع سکوت را در پیش گرفته اند.

کشتن سگ های بلاصاحب با سلاح گرم غیرقانونی است

در این میان اما با وجود این که پیگیری رکنا از مسئولان شهرداری دماوند به جایی نرسید، سعید محمودی، مدیرکل محیط زیست استان تهران ضمن ابراز مخالفت با کشتار سگ های بدون صاحب در نقاهتگاه دماوند گفت: قطعا قتل عام سگ های بدون صاحب با سلاح گرم غیرقانونی و غیرکارشناسی است، زیرا در کشور ما رویه های مشخصی برای رسیدگی به سگ های رهاشده تعریف شده است که هیچ کدام از آنها کشتن سگ ها با استفاده از سلاح گرم را تایید نمی کند.

وی افزود: طبق قانون شهرداری ها وظیفه دارند با استفاده از بخش خصوصی، مکان هایی را برای نگهداری، عقیم سازی و رسیدگی به امور سگ های بدون صاحب در نظر بگیرند و اگر هر کدام از شهرداری ها این کار را انجام ندهند، قطعا کم کاری کرده اند. البته در قوانین ما سازمان حفاظت محیط زیست و زیرمجموعه های آن متولی رسیدگی به حیوانات شهری نیستند و ما فقط می توانیم مجوز جانمایی و تاسیس یک مرکز نگهداری از حیوانات رهاشده را در یک زمین مشخص صادر کنیم.

قانون مخالف کشتار جمعی سگ های رهاشده است

محمودی در پاسخ به این سوال که کدام نهاد مسئول قتل عام سگ های بدون صاحب دماوند بوده است، عنوان کرد: ما دقیقا نمی دانیم که کدام نهاد اقدام به کشتار سگ های ولگرد کرده است، البته شنیده ها از این حکایت دارد که این اقدام توسط شهرداری دماوند رخ داده، اما حتی اگر شهرداری هم این اقدام را نکرده باشد، به هر حال مسئولیت رسیدگی به سگ های رهاشده در محدوده شهری دماوند با شهرداری این شهر است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران ادامه داد: مطابق قانون، شهرداری ها مسئولیت رسیدگی به تمام امور حیوانات رهاشده و حیوانات شهری را برعهده دارند. در این مقررات هم با کشتار جمعی یا قتل عام حیوانات شهری مخالفت شده و تاکید شده است که شهرداری ها باید با کمک بخش خصوصی اول به عقیم سازی سگ ها بپردازند و بعد آنها را رها کنند. اگر هم به دلیل ابتلای یک سگ به بیماری های خطرناک امکان رهاسازی آن وجود نداشت، باید این سگ مرگ آرامی را تجربه کند.

وی در پایان تصریح کرد: طبق قانون مرگ سگ هایی که نیاز به از بین بردن آنها وجود دارد، نباید به صورت دسته جمعی رخ بدهد و اساسا کشتار جمعی سگ های بدون صاحب در هر شرایطی، قطعا غیرقانونی، غیرکارشناسی و غیرانسانی است.

تکذیب کشتار ۱۷۰۰ سگ در دماوند/ توضیح درباره حذف و کشتن ۵۰ سگ بیمار

در پی انتشار فیلمی در فضای مجازی مبنی بر کشتار ۱۷۰۰ سگ ولگرد در گندگ دماوند، سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند ضمن تکذیب این ادعا، در عین حال گفت که حدود ۵۰ سگ بیمار و غیرمفید متعلق به مرکز دفن پسماند کشته شده است.

نقی میرزاکریمی درگفت‌وگو با ایسنا کشتار ۱۷۰۰ سگ در پناهگاه سگ واقع در «گندک» دماوند را تکذیب کرد و اظهارکرد: اصلا امکان کشتار این تعداد سگ به یکباره وجود ندارد. کشتار سگ‌ها مانند برخی دیگر موضوعات بزرگ نمایی شده چراکه هیچ آسیبی به سگ‌های عقیم شده و واکسن‌زده که داخل پناهگاه گندک نگهداری می‌شوند، نرسیده است و سگ‌های کشته شده متعلق به این پناهگاه نبودند.

میرزاکریمی درباره سگ‌های کشته شده توضیح داد: این سگ‌ها متعلق به مرکز دفن پسماند در حوالی پناهگاه گندک بودند که بیماری‌های آن‌ها براساس گزارش‌هایی که دامپزشکی، شبکه بهداشت، محیط زیست و تمام دستگاه‌های متولی به ستاد کنترل جمعیت سگ ولگرد شهرستان ارسال کردند، تایید شده است.

وی درباره نحوه کشته شدن این سگ‌ها اظهارکرد: این سگ‌ها با سلاح گرم کشته نشده‌اند. براساس دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد مصوب سال ۸۷، سگ‌های ولگرد باید جمع‌آوری و به مرکز و پناهگاه‌های مجاز انتقال داده شوند. در مراکز عقیم‌سازی، واکسینه و بیماری‌هایشان کنترل شود و در صورتی که متقاضی داشته باشند، سگ‌ها را با شناسنامه، شرایط خاص و اخذ تعهد به عدم رهاسازی در شهر و طبیعت به افراد متقاضی برای نگهداری واگذار می‌کنند. در غیر این صورت سگ‌های غیرمفید و بیمار به روش مرگ با ترحم حذف شوند.

میرزاکریمی به حامیان محیط زیست و حیوانات اشاره کرد و توضیح داد: متاسفانه برخی افراد تحت عنوان حامیان محیط زیست و حیوانات بدون برخورداری از مجوز برای فعالیت در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد، به صورت غیرقانونی افکار خود را به جامعه تحمیل می‌کنند و اقدامات مالی در این زمینه انجام می‌دهند تا مدیریت مجموعه سگ‌ها را به دست بگیرند و حاضر نیستند که بدون دریافت پول حامی حیات وحش باشند. با «شلوغ بازی» و «اقدامات رسانه‌ای» و تبلیغات اجازه اجرای دستورالعمل را برای سگ‌های غیرمفید نمی‌دهند. کار به جایی رسیده است که مردم و شهروندان هر روز به علت مزاحمت سگ‌های ولگرد به ادارات بهداشت، دامپزشکی، محیط زیست، فرمانداری و مسئولان شهرستان‌ها اعتراض شدید و گلایه می‌کنند.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند تعداد سگ‌های کشته شده را کمتر از ۵۰ سگ تخمین زد و افزود: کل سگ‌های آن منطقه به ۱۷۰۰ سگ نمی‌رسد و تعداد سگ‌های موجود در پناهگاه نیز حدود ۴۰۰ قلاده است.

وی تنها راه معدوم کردن سگ‌ها را اجرای دستورالعمل مصوب سال ۸۷ دانست و افزود: وقتی حامیان سگ‌ها در برابر اجرای این دستورالعمل مقاومت می‌کنند باعث افزایش تعداد سگ‌های بیمار و پراکنده شدن آن‌ها در سطح شهر می‌شوند که در نهایت باعث سلب آسایش و امنیت مردم می‌شوند و این موضوع را تبدیل به یک معضل می‌کند.

میرزاکریمی با گلایه از فحاشی برخی افراد در فضای مجازی گفت: با خبرسازی و اعلام کذب این موضوع که محیط زیست و میرزاکریمی دستور کشتار را صادر کرده باعث فحاشی مردم در پیج‌های ایسنتاگرامی می‌شوند. ما هیچ وقت دستور این کشتار راصادر نکردیم و تنها سگ‌های غیرمفید را باید طبق دستورالعمل حذف کنیم که سال‌ها این اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: اتفاق دیروز را تایید نمی‌کنم، اما به هر حال تصمیمی گرفته شده است. دقیق اطلاعی ندارم، اما ممکن است به روش مرگ با ترحم کشته شده باشند. زنده‌گیری سگ‌های بیمار در مرکز دفن پسماند آسان نیست بنابراین تحت شرایط خاص مجبور به انجام اقدامی مشابه هستیم.

وی محیط زیست را یکی از اعضای کمیته‌های تصمیم گیرنده دانست و درباره وظیفه آن گفت: محیط زیست وظیفه جمع‌آوری سگ‌های ولگرد، مرگ با ترحم، تشخیص مفید و غیر مفید بودن آن‌ها را ندارد بلکه تنها معضلات زیست‌محیطی را که برای شهروندان ایجاد می‌کنند و مشکلات بهداشتی و بیمار‌های مشترک بین حیوان و انسان و خطراتی که برای جامعه دارند را در کمیته اعلام می‌کنیم. درباره کشته شدن سگ‌ها در دماوند نیز ما نظر خود را به کمیته داده بودیم.

میرزاکریمی در ادامه اظهار کرد: حذف سگ‌های بیمار و غیر مفید باید در کل کشور اتفاق بیفتد. مشکل ما عدم انجام دستورالعمل است و با افزایش تعداد سگ‌های بیمار مجبور به حذف آن‌ها به روش دیگری می‌شویم.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند درباره عکس‌العمل و اقدام محیط زیست نسبت به کشتار سگ‌ها گفت: ما هیچ اقدامی نمی‌کنیم چراکه کلیه امور جانوران وحشی مربوط به سازمان محیط زیست است و، چون این حیوان اهلی است ما اجازه ورود نداریم.

میرزاکریمی تاکید کرد: کشتار تعداد زیادی سگ با گلوله امکان پذیر نیست، چون سگ‌ها به محض شنیدن صدای گلوله قرار می‌کنند. با این حال کشتار سگ‌ها به این شکل نادرست است و باید بپذیریم افرادی بعضا غیر منطقی و غیرعلمی به این موضوعات ورود می‌کنند و دیگر افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
عجیبه که در مصاحبه گفته شده یک ها با سلاح گرم کشته نشده اند!ولی در فیلمی که از این کشتار منتشر شده پوکه های فشنگ نمایش داده شد!!! چرا برای اطلاع رسانی بصورت دقیق اقدام نمیکنید که نه تنها مشکل حل نمیشه، بلکه سوالات بیشتر و جدیدترین هم طرح میشه!!!
مشاهده کامنت های بیشتر