پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۵۹ - ۱۷ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۲۹۸
جامعه

فیلم/ آمار ترسناک ایرانیان مصمم به مهاجرت

مهاجرت از کشور دیگر یک استثنا نیست، در میان همه گروه‌های جامعه به‌قدری پر تکرار شده که کم‌کم به یک امر عادی تبدیل می‌شود. شاخص «تصمیم به مهاجرت» وضعیت افرادی را نشان می‌دهد که با یک تصمیم جدی برای مهاجرت از کشور برنامه‌ریزی و اقدام عملی کرده‌اند. البته این شاخص همانند شاخص میل به مهاجرت ممکن است به مهاجرت واقعی منجر نشود. با این وجود رصدخانه مهاجرت ایران این شاخص را در سه گروه بررسی کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد، ۵۰ درصد از فعالین حوزه استارتاپ، ۴۰ درصد از پزشکان، پرستاران، محققان و اساتید دانشگاهی و ۴۴ درصد از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها تصمیم به مهاجرت دارند.

اما پرسش بعدی این‌جاست که این گروه‌ها قصد دارند از کدام کانال برای مهاجرت استفاده کنند؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد. اکثر دانشجویان قصد دارند از کانال مهاجرت تحصیلی استفاده کنند که چندان هم دور از انتظار نیست، اما اکثر اساتید، محققان و همچنین پزشکان قصد دارند از کانال مهاجرت کاری استفاده کنند، در این میان اکثر استارتاپی‌ها هم از کانال‌های کارآفرینی تصمیم به مهاجرت دارند.

یکی از پرسش‌هایی که همواره بر سر راه مهاجران قرار دارد، میل بازگشت آن‌ها به کشور بعد از مهاجرت است. این شاخص در بررسی‌های رصدخانه مهاجرت ایران نشان می‌دهد ۵۵ درصد فعالین حوزه استارتاپ‌ها معتقدند بعد از مهاجرت قطعاً به کشور برنمی‌گردند، ۳۷ درصد دانشجویان و فارغ‌تاتحصیلان دانشگاهی در کنار ۳۳ درصد پزشکان و پرستاران هم با پاسخی مشابه احتمال بازگشت به کشور را صفر می‌دانند، با این وجود ۳۹ درصد پزشکان و پرستاران و همچنین ۳۰ درصد دانشجویان شرکت کننده در این پژوهش معتقدند بازگشت آن‌ها به کشور بعد از مهاجرت، بستگی به شرایط آتی ایران دارد.

  • 12
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر