جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
۱۷:۳۸ - ۲۹ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۰۳۸۹
جهان ورزش

در «علم‌کوه» چه گذشت؟/ از دمای «منفی ۳۰» درجه تا شرایط بسیار سخت کوهنوردان حادثه دیده

یکی از امدادگران علم کوه نحوه حضور در منطقه و چگونگی رسیدن به کوهنوردان حادثه دیده در این منطقه خبر داد.

هفته گذشته بود که دو کوهنورد به نام‌های حامد شاه حسینی و عباس کلهر برای صعود گُرده آلمان‌ها در علم کوه دچار حادثه شدند و این موضوع به هلال احمر اعلام شد.

برهمین اساس روز پنجشنبه هفته گذشته با هماهنگی فدراسیون کوهنوردی و امداد و نجات هلال احمر سه امدادگر با بالگرد راهی منطقه شدند تا جان این دو کوهنورد را نجات دهند که متاسفانه نتیجه بخش نبود و آنها جان خود را از دست دادند. 

* فقط یک نفر زنده بود

مجتبی قُهیه‌ای یکی از امدادگران در مورد این عملیات اظهار داشت: با ما از طریق فدراسیون تماس گرفتند و خودمان را به سازمان امداد و نجات رساندیم و روز پنجشنبه از آنجا با بالگرد به جانپناه خرسان در ۴۶۰۰ متری علم کوه رفتیم. پس از پیاده شدن از بالگرد خودمان را به گرده آلمان‌ها که مصدومان حضور داشتند، رسیدیم. در همان لحظه حضور فریاد زدم که دیدم یک نفر تکان خورد و جواب داد و فهمیدیم که یک نفر یعنی عباس کلهر زنده است. پس از آن سریعا کارگاهی را ایجاد کردیم که او را بالا بکشیم.

وی ادامه داد: عباس آنقدر وضعیتش بد بود که یکی از دستان خود را به دلیل سرمازدگی از دست داده و مانند چوب خشک شده بود. اصلا حال خوبی نداشت که هارنس خود را بپوشد و می‌گفت ۳ روز است که آب و غذا نخورده است. یک لیتر دمنوش گرم به او دادم و یک مقدار شرایطش بهتر شد و حدود ۱۵۰ متر توانست بالا بیاید که همین ۱۵۰ متر سه ساعت طول کشید، اما بعد از آن از هوش رفت و هر کاری انجام دادیم که احیا شود، متاسفانه میسر نشد و جانش را از دست داد.

این کوهنورد امدادگر در مورد وضعیت حامد شاه حسینی هم گفت: زمانی که بالای سر او رسیدیم، جانش را از دست داده بود و هیچ علائم حیاتی نداشت. 

* دمای منفی ۳۰ درجه با وزش بادهای بسیار شدید

قُهیه‌ای در خصوص شرایط حضور یک هفته ای خودشان در جانپناه خرسان گفت: بعد از این اتفاق ناگوار و فیکس کردن اجساد، خودمان را به جانپناه رساندیم. هوا به شدت سرد و دمای هوا به منفی ۳۰ درجه می‌‌رسید. به خاطر شرایط بد جوی، ما پیش بینی حضور ۵ روزه را در منطقه می‌کردیم و به همین دلیل آب و غذا به اندازه کافی برده بودیم و از این بابت مشکلی نداشتیم و تنها مشکل مان سرمای هوا بود.

وی ادامه داد: بادهای شدیدی در منطقه می‌‌وزید، به شکلی احساس می‌کردید هر آن جانپناه را از جا می‌کَند و با خود می‌برد. شب‌ها بیدار می‌شدیم و دست و پای خود را ماساژ می‌دادیم تا خدایی ناکرده دچار سرمازدگی نشویم و جان خود را حفظ کنیم. در روزهای آخر حتی این پیش را کردیم که شاید مدت بیشتری را در منطقه باشیم و به همین دلیل در روزهای آخر تغذیه خود را جیره بندی کردیم. با توجه به بهمن خیز بودن منطقه به هیچ عنوان امکان بازگشت زمینی نبود و خوشبختانه امروز چهارشنبه پنجره هوایی خوب ایجاد شد و به به صورت هوایی به تهران بازگشتیم.

این کوهنورد با تجربه اظهار نظر در مورد علت حادثه را به بعد از بررسی مسائل فنی و شرایط منطقه موکول کرد.

farsnews.ir
  • 11
  • 3
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر