صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
sarpoosh

دلار

دلار

دلار

دلار واحد پول رسمی ایالات متحده آمریکا است. کنگره ایالات متحده آمریکا در ۶ ژوئیه ۱۷۸۵ که در آن زمان، تنها یک مجلس بود به اتفاق آرا دلار را واحد پول آن کشور قرار داد. پیش از استقلال ایالات متحده یعنی در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶، پول انگلستان (لیره) در ۱۳ مهاجر نشین انگلیسی آمریکای شمالی رایج بود. در جریان انقلاب، آمریکائیان سکه نقره‌ای اسپانیا به نام «دلار» را که در مکزیک رایج بود وسیله داد و ستد قرار داده دادند و به همین دلیل نام پول ملی خود را «دلار» گذاشتند. سکه دلار نقره‌ای از قرن چهاردهم بیش از سه قرن به نام تالر، دالر، تلار و دلار در اروپا رایج بود که اسپانیایی‌ها آن را حفظ کردند و به مستعمرات خود در قاره آمریکا منتقل ساختند.

 

معمولا واحد پول امریکا که یکی از مهمترین ارزهای ذخیره دنیا می‌باشد را دلار می‌نامند. برای همین جای تعجب نسیت که هنگامی که از دلار نامبرده یم شود اولین تجسم دلار امریکا می‌باشد. اما واحد پول کشورهای دیگری مانند استرالیا، کانادا و نیوزلند نیز دلار نام دارد.

 

نرخ دلار به عنوان نرخ تبدیل یک واحد پولی به دلار آمریکا (USD) تعریف می شود. اکثر واحدهای پولی که در بازارهای بین المللی مبادله می شوند بر اساس تعداد واحدهای پول خارجی در هر دلار بیان می شوند. برخی از واحدهای پولی، مانند یورو، پوند انگلستان و دلار استرالیا بر اساس دلار آمریکا در هر واحد پول خارجی بیان می شوند.

 

اجزای نرخ دلار

نرخ دلار، نرخی است که واحد پولی کشور دیگر بر اساس آن به دلار آمریکا تبدیل می شود. برای مثال، اگر نرخ دلار برای یک دلار کانادا ۰.۷۵ باشد، در نتیجه یک دلار آمریکا با سه چهارم دلار کانادا مبادله می شود.

 

برای اطلاع از آخرین قیمت ارز کلیک کنید

 

سایر مطالب درباره دلار