سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۰۶:۵۱ - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۰۲۸۵
اینفوگرافیک

اینفوگرافیک/ توصیه‌هایی برای هنگام وقوع زلزله در شرایط شیوع کرونا

حوالی ساعت ۲۳ شامگاه پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت دستگاههای لرزه نگار نخستین زمین لرزه را به بزرگی ۲.۹ ریشتر به مرکزیت دماوند ثبت کردند و حدود یک ساعت بعد تهران با زمین لرزه ۵.۱ ریشتری به لرزه درآمد.

شدت زلزله نه تنها مردم دماوند، تهران، ورامین، ری، پاکدشت، ملارد، بهارستان و اسلامشهر را هراسان به خیابان ها کشاند بلکه در استان های همجوار یعنی مازندران، سمنان و قزوین نیز احساس شد.

دقایقی بعد از وقوع این زلزله که از زمین لرزه آذرماه ۹۶ تهران هم شدیدتر بود، مدیریت بحدان استانداری تهران شدت آنرا ۵.۱ ریشتر اعلام کرد.

بسياري از شهروندان که بیدار بودند با وقوع زمین لرزه به خیابان امدند. بعضی سوار بر خودرو شدند و بعضی نیز بوستان ها را انتخاب کردند؛ هرچند زمین لرزه به قدری شدید بود که خفتگان را نیز از خواب بیدار کرد.

مشاهدات میدانی ایرنا از سطح شهر تهران و شهرهای همجوار حکایت از آن داشت که جایگاههای سوخت از ترس کم بود بزنین و احتمال بروز مشکل در شبکه سوخت رسانی شاهد ازدحام شهروندان است؛ شهروندانی که ترس از زلزله، وحشت از کرونا (corona) را به گوشه رانده بود  و کمتر کسی با ملزومات بهداشتی چون ماسک و دستکش در پمپ بنزین و یا خیابان ها حضور داشت.

هجوم مردم به خیابانها ترافیک را ۳۰ درصد افزایش داد.

واکنش سریع دستگاههای امدادرسان من جمله اورژانس، پلیس و جمعیت هلال احمر از نقاط قوت این رویداد بود.

همینطور شهرداری تهران اعلام‌کرد که سوله ها و مناطق امنی که در اختیار دارد را به میزبانی شهروندان اختصاص داده است و تا سه روز در آماده باش خواهد بود.

باز کردن بوستان ها و مکان های ورزشی برای اسکان احتمالی مردم و استقرار پلیس امنیت در بوستانها و اماکن پرجمعیت از دیگر اقدامات بموقع مسوولان شهر تهران بود.

اگرچه تا بامداد روز جمعه هفت پس‌لرزه دیگر در کانون زمین لرزه یعنی روستای زیارت دماوند به وقوع پیوست ولی بزرگ ترين آن ۳.۹ ریشتر بود و بدین ترتیب کارشناسان زمین شناسی وقوع زلزله بزرگ تر را محتمل نمی دانند.

به این ترتیب فعالیت گسل مشا که یکی از دو گسل مهم تهران به شمار میرود شب دلهره آوری را در خاطرات تهرانی های روزه‌دار ثبت کرد هرچند همین گسل حدود ۱۹۰ سال پیش زلزله هفت ریشتری را هم ایجاد کرده بود.

به همین دلیل مسوولان از مردم تهران خواسته اند ضمن رعایت الزامات و پروتکل های بهداشتی پيش‌گيري از کرونا، در ۴۸ ساعت آینده هوشیار باشند چون ممکن است زلزله دیگری ثبت شود.

اینفوگرافیک در مورد توصیه‌هایی برای هنگام وقوع زلزله در شرایط شیوع کرونا

irna.ir
  • 11
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش