چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۴۸

برترین مزایای مصرف مکمل‌های بی سی ای ای (BCAA)

مکمل‌های بی سی ای ای,مکمل BCAAمکمل‌های بی سی ای ای

BCAA یکی از مکمل‌های پرطرفدار بین ورزشکارا و حتی افراد عادیه. این مکمل حاوی اسیدهای آمینه شاخه‌داری مثل لوسین، ایزولوسین و والین میشه که هرکدوم از اونا به‌نوعی تو فرآیند ساخت عضلات و عضله‌سازی موثر هستن.

معمولا از روش‌های مختلفی برای رسوندن مقادیر مورد نیازی از این اسیدهای آمینه ضروری به بدن استفاده میشه که مصرف منابع غذایی حاوی اونا یکی از مهم‌ترین روش‌هاست. البته میتونین از مکمل‌های BCAA هم استفاده کنین که روش مصنوعی دستیابی به مقادیری از این اسیدهای آمینه مهم و اساسی هستن. درهر حال بدن شما در طول روز به مقداری از این املاح نیاز داره. درصورتی‌که نتونین نیازهای بدن رو تأمین کنین، مزایای زیادی رو از دست میدین و ممکنه فرآیند ساخت عضله‌ها با اختلالاتی مواجه بشه. مصرف این مکمل مزایای زیادی داره که از جمله اونا میشه به سرکوب فرآیند تجزیه عضلات، کمک به سنتز پروتئین‌ها و کاهش تنش‌های عضلانی اشاره کرد. جالبه بدونین که با مصرف این اسیدهای آمینه حتی دردهای عضلانی هم کم میشن.

یکی از مهم‌ترین مزایایی که از مصرف این مکمل‌ها نصیب شما میشه، باید به سنتز پروتئین‌ها اشاره کنیم. درواقع این اسیدهای آمینه ضروری با دخالت تو این فرآیندها به رشد و تقویت عضلات کمک می‌کنن. اسیدهای آمینه‌ای شاخه‌دار که دارای انشعاب‌های مختلفی هستن، شامل لوسین، ایزولوسین و والین میشن و بیشترین تأثیرگذاری ممکن رو تو فرآیند عضله‌سازی دارن. به‌همین خاطر مصرف اونا برای داشتن عضله‌هایی قوی و حجیم خیلی ضروریه و خیلی از ورزشکارا از مصرف اون غافل نمیشن.

زمانی‌که این اسیدهای آمینه وارد بدن میشن به کبد منتقل میشن و درواقع این کبده که درمورد اثرگذاری اونا تصمیم‌گیری میکنه. هر قسمت از بدن که نیاز به انرژی بیشتری داشته باشه، این مکمل‌ها توسط کبد به اون قسمت فرستاده میشن. به‌همین خاطر میشه انتظار داشت که این مونومرها تو قسمت‌هایی از بدن که به ساخت یا ترمیم عضلات و بقیه بافت‌های بدن نیازه، دیده میشن. جالبه بدونین که این مکمل‌ها از طریق کبد دسترسی زیادی به عضلات دارن و عضله‌ها در اولویت اول کبد قرار میگیرن.

جالبه بدونین یکی دیگه از مزایای مکمل‌های BCAA اینه که بیشتر فرآیندهایی که به تجزیه و تحلیل عضلات منجر میشه رو متوقف میکنن یا به توقف اون کمک میکنن. گاهی ممکنه تمرینات ورزشی جوری باشن که باعث تجزیه عضلات بشن که اسیدهای آمینه شاخه‌دار و ضروری موجود تو مکمل‌ها از این کار جلوگیری میکنه. جالبه بدونین زمانی‌که تمرینات سخت عضلانی انجام میدین، فرآیند ساخت عضلات و تجزیه اونا به‌صورت همزمان رخ میده. به‌همین خاطر مصرف مکمل‌هایی مثل BCAA میتونه از فرآیند تحلیل عضله‌ها جلوگیری کنه و در عوض به ساخته‌شدن اونا کمک کنه.

مکمل‌های بی سی ای ای,مزایای مصرف مکمل‌های بی سی ای ایمزایای مصرف مکمل‌های بی سی ای ای

تعادل بین فرآیند ساخت عضله‌ها و تجزیه اونا اگه به یه اندازه باشه، سرعت رشد و تقویت عضلات خیلی کم میشه. با مصرف این مکمل‌ها میتونین سرعت رشد رو افزایش بدین و در مقابل از تحلیل عضله‌ها جلوگیری کنین که این مسئله به رشد بیشتر اونا کمک میکنه. سرعت از دست رفتن عضلات بعد از پایان تمرینات ورزشی بیشتر میشه و تا مدتی ادامه داره. به‌همین دلیله که خیلی از کارشناسا توصیه میکنن که مصرف این مکمل‌ها رو بعد از تمرین فراموش نکنین. درواقع این مسئله به کاهش تحلیل عضله‌ها کمک میکنه.

یکی دیگه از مزایای مصرف BCAA به‌عنوان یه مکمل حرفه‌ای ایه که میتونه خیلی از خستگی‌های تمرین‌های ورزشی و طاقت‌فرسا رو کم کنه و از طرفی انرژی موردنیاز برای انجام تمرینات رو تأمین کنه. از طریق مصرف این مکمل‌ها سروتونین مورد نیاز مغز میتونه تأمین بشه؛ به‌همین علت خستگی حین تمرین به‌شدت کم میشه. درواقع باید گفت که والین باعث میشه تأمین انرژی به‌خوبی انجام بشه. از طرفی جذب تریپتوفان توسط مغز به تولید سروتونین منتهی میشه که نهایتا باعث کاهش خستگی‌ها میشه.  

هر اندازه تمرینات سخت‌تری رو انجام بدین، میزان انرژی بیشتری نیاز دارین. به‌همین دلیل اسیدهای آمینه بیشتری تو طول تمرین مصرف میشن. به‌همین خاطر امکان انجام تمرینات طولانی‌تر و سنگین‌تر با وجود مصرف این مکمل‌ها وجود داره. درواقع این اسیدهای آمینه ضروری به‌اندازه‌ای انرژی تولید میکنن که میتونن بیشتر نیازهای بدنی شما رو تأمین کنن. این مکمل‌ها به‌همین سبب تو انجام متابولیسم بدنی و سوخت‌وسازها نقش حیاتی دارن.

جالبه بدونین اسیدهای آمینه ضروری موجود تو مکمل‌هایی مثل BCAA میتونه تو کنترل و حذف چربی‌ها هم موثر باشه و از این بابت به گرفتن رژیم‌های غذایی مختلف کمک کنه. از بین تمام اجزای مکمل‌ها معمولا لوسین نقش مهمی تو این مسئله داره و با کنترل هورمون‌های مرتبط با اشتها و سیری میتونه کمک موثری تو این زمینه داشته باشه. درواقع شما با کنترل این احساسات و کاهش چربی‌ها میتونین وزن‌تون رو تا حد قابل‌توجهی کم کنین. تحقیقاتی که روی یه گروه کشتی‌گیرهای حرفه‌ای انجام شد نشون داد که این اسیدهای آمینه شاخه‌دار میتونن به کاهش چربی‌ها کمک کنن.

لوسین از مهم‌ترین اسیدهای آمینه‌ایه که تو فرآیند لاغری و کاهش چربی‌ها موثره و یکی از اجزای ثابت برای رژیم‌های غذایی کم کالری و لاغریه. درواقع این عنصر حیاتی به بدن کمک میکنه که تجزیه چربی رو بیشتر کنه و درواقع چربی بیشتری سوخته بشه. حتی ایزولوسین موجود تو مکمل‌های BCAA هم میتونه تو فرآیند سوخت چربی‌ها موثر باشه. درواقع این عناصر قابلیت دارن که گیرنده‌های ویژه‌ای رو فعال کنن که به مهار ذخیره چربی و چربی‌سوزی بیشتر منجر میشه. بنابراین میشه تو یه کلام گفت که بیشتر اجزای سازنده مکمل‌های BCAA جوری هستن که میتونن در نهایت به کاهش چربی‌ها و درنتیجه کاهش وزن کمک موثری کنن.

  • 15
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش