صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
sarpoosh
کافه سیاست > بحران آب آلودگی هوا

بحران آب آلودگی هوا


کمبود آب در ایران
با توجه به میزان منابع آب و سرانهٔ مصرف، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد. این گروه شامل کشورهایست که در سال ۲۰۲۵ با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند. این بدان معناست که حتی با باﻻترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب، برای تﺃمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت. حدود ۲۵ درصد مردم جهان از جمله ایران مشمول این گروه می‌باشند.

براساس شاخص فالکن مارک، کشور ایران در آستانه قرار گرفتن در بحران آبی است. با توجه به اینکه در دهه ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ خورشیدی حدود ۶۹ درصد از کل آب تجدیدپذیر سالیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، براساس شاخص سازمان ملل، ایران نیز اکنون در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد. بر اساس شاخص مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب نیز، ایران در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد. بنا بر شاخص‌های ذکر شده، کشور ایران برای حفظ وضع موجود خود تا سال ۲۰۲۵ باید بتواند ۱۱۲ درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید که این مقدار با توجه به امکانات و منابع آب موجود غیرممکن به نظر می‌رسد.


آلودگی هوا
آلودگی هوا تغییر در ویژگی‌های طبیعی جو براثر مواد شیمیایی، غباری یا عامل‌های زیست‌شناختی است. جو یا اتمسفر سامانهٔ گازیِ طبیعیِ پویا و پیچیده‌ای‌ است که زندگانی در سیارهٔ زمین به آن بازبسته‌است. تحلیل‌رفتن لایه اوزن ِ استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی‌ است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود.

 

آلودگی هوای شهر تهران
این آلودگی هوا ممکن است طبیعی (مانند فعالیت آتش‌فشان‌ها)، یا مصنوعی باشند. آلودگی‌های مصنوعی عمدتاً ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند.

سرپوش - بحران آب و آلودگی هوا

شهر شهروندکش گزارشی ازتبعات و پیامدهای انسانی افزایش آلودگی هوای تهران و برخی از کلانشهرها چهره پایتخت باز خاکستری شده و هوای سمی نفس‌ شهروندان را به تنگ آورده است. غول آلودگی هوا با قدمت چندین و چند ساله دیگر برای مردم غریبه نیست.

کلاف پیچیده آلودگی هوای اصفهان/کارخانجات یا خودروها مقصر کدامند؟ هوای آذرماه با وضعیت نارنجی و قرمز، نفس اصفهانی‌ها را تنگ کرده، پایداری و سکون هوا مدارس را به تعطیلی ۶روزه کشانده و دغدغه‌مندان امیدوار به پیگیری مشکل و سناریوی جدید معرفی مقصران مانده‌اند.

تجربه چینی برای کنترل فوری آلودگی برنامه کوتاه‌مدت آلوده‌ترین استان چین برای مقابله با آلودگی هوا، حاوی اقدامات فوری در زمینه کاهش فعالیت صنایع سنگین و آلاینده است؛ موضوعی که می‌توان اثر آن در بهبود کیفیت هوا را در کوتاه‌مدت مشاهده کرد.

بحران آلودگی هوای استانبول چگونه طی ۵ سال حل شد؟ شاید باورش سخت باشد که استانبول زیبای کنونی، به فاصله‌ای کمتر از ۲۰سال قبل، یکی از کثیف‌ترین و ‌آلوده‌ترین شهرهای منطقه خاورمیانه بود؛ پایتختی تاریخی که در سایه عبور ترکیه از هویت عثمانی-اسلامی و تمرکز حکومت جدید بر آنکارا، به حاشیه رفته و روزبه‌روز بر بحران‌های شهری آن اضافه شده بود.

چرا نفس پایتخت‌نشین‌ها به شماره افتاد؟ هوای قابل‌تنفس در شهر تهران طی سه روز آخر هفته گذشته برای کل پایتخت وضعیت «قرمز» و برای مناطقی از شهر حالت «بنفش» (فراقرمز) به خود گرفت و شرایط «کم‌سابقه‌» برای شهروندان تهرانی رقم زد.

ابرها بدون پول نمی‌بارند با آنکه بیش از ۷۰ سال از عمر پروژه بارورسازی ابرها در ایران می‌گذرد، اما چند سالی است که زمزمه‌هایی از باروری ابر‌ها در چند استان کشور به گوش می‌رسد. به اعتقاد کارشناسان بارورسازی ابرها اگر هیچ ‌اثر مثبتی نداشته باشد، اما زمین را از خشکسالی و مرگ تدریجی نجات می‌دهد.

راهکار کاهش آلودگی صوتی در مناطق مسکونی بزرگراه‌ها چیست؟ سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به شرایط اضطراری صوت در مناطق مسکونی بزرگراه های تهران گفت: با استفاده از راهکارهایی می‌توان از شدت صوت در این مناطق کاست.

کره جنوبی و چین با استفاده از باران مصنوعی با آلودگی هوا مبارزه می‌کنند به‌دنبال تشدید آلودگی هوا در سئول، رئیس جمهور کره جنوبی قصد دارد با استفاده از بارورسازی ابرها و ایجاد باران مصنوعی هوای پاک را به این شهر برگرداند.

«سند آب» تدوین می‌شود هیچ‌کس باور نمی‌کند که «آب»، اولین واژه‌ای که نوشتنش را در مدرسه می‌آموختیم، روزگاری اینچنین امنیتی شود. واژه‌ای که حالا گرچه «بابا» بیشتر از قبل ادایش می‌کند اما کمتر سیراب می‌شود. پدران کشاورز ایرانی حالا نزدیک به چند دهه است که دست‌شان خالی‌تر از همیشه و زمین‌های‌شان بایرتر از گذشته است.

سونامی خطر با خشكی گاوخونی ورزنه، شهري كه يكي از مهم‌ترين تالاب‌هاي ملي و جهاني را در خود جاي داده، شوربختانه چند سالي است ر و به خشكسالي و بهتر بگوييم نابودي گذاشته است. اين تالاب كه بيش از ۱۰ ميليون سال قدمت دارد.

در پای کلنگ انتقال آب خزر مرا ذبح کنید  پس از سفر اخیر آقای روحانی به زادگاهش، بار دیگر طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان از بایگانی آخرین سفرهای دولت دهم به روی میز رییس دولت دوازدهم قرار گرفت.

افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها در هوای تهران مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها در هوای تهران طی امروز (۱۸ دی) گفت: طی فردا (۱۹ دی) با وزش باد و بارش باران کیفیت هوا بهبود می‌یابد.

در دشت رفسنجان چه خبر است؟ گوینده رادیو رفسنجان می‌گوید: «جناب آقای شهردار! شنوندگان به‌طور مرتب با ما تماس می‌گیرند و از آلودگی ناشی از کوره‌های زغال گلایه می‌کنند.

رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد مرحله نخست رهاسازی آب از سد مخزنی بوکان به سمت دریاچه ارومیه در سال آبی ۹۸-۱۳۹۷ از امروز آغاز شد.

زنگ خطر کم‌آبی در استان‌های شمالی ایران به صدا در آمد یک خاکشناس گفت: خاک مازندران متاثر از کم‌آبی در مسیر شوری قرار دارد. محمدعلی بهمنیار، بخشی از مشکلات کشاورزی استان را مربوط به شوری خاک اعلام کرد و گفت: کشت هر محصولی نیاز به آب و خاک مناسب داشته و هرچه شوری این عناصر کمتر باشد گیاه رشد بهتری داشته و تنش کمتری را تجربه می‌کند.

یک سوم جمعیت کشور از خشکی دریاچه ارومیه متاثر می‌شوند نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسئولان در تامین بودجه دریاچه ارومیه اهتمام جدی داشته باشند چرا که متاسفانه اعتبارات تخصیص نمی‌یابد.

آب ورودی به دریاچه ارومیه ٥٢ درصد کاهش یافته است مسول واحد برنامه ریزی دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: طی ٢٠ سال گذشته ٥٢ درصد آب ورودی و ٢٠ درصد آب تجدیدپذیر دریاچه ارومیه کاهش یافته است.

جو نسبتا پایدار در کشور طی امروز و فردا/ هوای کلانشهرها ناسالم می‌شود مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی با اشاره به وجود جو پایدار در کشور گفت:هوای کلانشهرها طی روزهای آتی برای گروه های حساس ناسالم می شود.

خرید و فروش آب در خمینی‌شهر مدتی است که در سطح شهرستان خمینی‌شهر آگهی‌هایی مبنی بر خرید و فروش آب و حمل و نقل آن به چشم می‌خورد. به گزارش ایسنا، مدتی است که در گوشه و کنار و اطراف باغات خمینی‌شهر آگهی‌های فروش آب و حمل‌ونقل آن به چشم می‌خورد.

وقتی مردم جور خودروساز را می‌کشند این روزها به دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهرها وجود دارد، بررسی قوانین و طرح‌های کاهش آلودگی هوا از جمله قانون هوای پاک و طرح کاهش (LEZ) مورد توجه بیشتری گرفته؛ گرچه اجرای این قوانین خبر خوشی است که حداقل تاثیر آن در کاهش آلودگی هوا در سال‌های آینده خود را نشان می‌دهد

۱۲۳۴۵آرشیو
آلودگی هوا,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
آلودگی در هوا,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,وضعیت ترافیک و آب و هوا
آلودگی هوا دراستان هبی چین,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آلودگی هوای استانبول,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
آلودگی هوای تهران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
بارورسازی ابرها,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
مناطق مسکونی بزرگراه‌ها,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
بارورسازی ابرها,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آب,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
خشكی گاوخونی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آب خزر,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
غلظت آلاینده ها,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دشت رفسنجان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
خاک مازندران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آلودگی هوا,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آب فروشی‌,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
خودروسازی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
شاید از دست داده باشید
اولین موتورسیکلت برقی بی‌ام‌و چه ویژگی‌هایی دارد؟
عکس/ لاکچری‌ترین خودرو‌های بازار ایران در سال ۹۸
تاریخ اکران فیلم فلش (The Flash) مشخص شد
معرفی مرسدس بنز GLA مدل ۲۰۲۱ ؛ آشنایی با نسل جدید کراس اوور جذاب بنز
آپدیت پایدار اندروید ۱۰ به گوشی‌های گلکسی M30 و M20 سامسونگ رسید
کیهان: «جوکر» می‌خواهد معترضان ایران را تحریک کند!
برایان هوک: به تقویت بنیه نظامی عربستان در برابر ایران ادامه می‌دهیم
دستور جهانگیری به همتی: بدهی‌های معوق واحدهای تولیدی را تعیین تکلیف کنید
هافبک تیم ملی عراق در لیست خرید پرسپولیس نیست
پاسخ مهناز افشار به توئیت دبیر ستاد امر به معروف
تکذیب سناریوی ربوده شدن دریانوردان سانچی
بالاترین رشد سالانه فروش گوشی‌های هوشمند به نام هوآوی ثبت شد
هوای ۱۱ شهر ناسالم است
مقتدی صدر صفحه فیس‌بوک خود را بست
راغفر: قیمت گازوئیل را هم افزایش خواهند داد/ نابرابری و فقر در جامعه افزایش پیدا می‌کند