صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
sarpoosh
کافه سیاست > بحران آب آلودگی هوا

بحران آب آلودگی هوا


کمبود آب در ایران
با توجه به میزان منابع آب و سرانهٔ مصرف، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد. این گروه شامل کشورهایست که در سال ۲۰۲۵ با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند. این بدان معناست که حتی با باﻻترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب، برای تﺃمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت. حدود ۲۵ درصد مردم جهان از جمله ایران مشمول این گروه می‌باشند.

براساس شاخص فالکن مارک، کشور ایران در آستانه قرار گرفتن در بحران آبی است. با توجه به اینکه در دهه ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ خورشیدی حدود ۶۹ درصد از کل آب تجدیدپذیر سالیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، براساس شاخص سازمان ملل، ایران نیز اکنون در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد. بر اساس شاخص مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب نیز، ایران در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد. بنا بر شاخص‌های ذکر شده، کشور ایران برای حفظ وضع موجود خود تا سال ۲۰۲۵ باید بتواند ۱۱۲ درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید که این مقدار با توجه به امکانات و منابع آب موجود غیرممکن به نظر می‌رسد.


آلودگی هوا
آلودگی هوا تغییر در ویژگی‌های طبیعی جو براثر مواد شیمیایی، غباری یا عامل‌های زیست‌شناختی است. جو یا اتمسفر سامانهٔ گازیِ طبیعیِ پویا و پیچیده‌ای‌ است که زندگانی در سیارهٔ زمین به آن بازبسته‌است. تحلیل‌رفتن لایه اوزن ِ استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی‌ است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود.

 

آلودگی هوای شهر تهران
این آلودگی هوا ممکن است طبیعی (مانند فعالیت آتش‌فشان‌ها)، یا مصنوعی باشند. آلودگی‌های مصنوعی عمدتاً ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند.

سرپوش - بحران آب و آلودگی هوا

راهکار کاهش آلودگی صوتی در مناطق مسکونی بزرگراه‌ها چیست؟ سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به شرایط اضطراری صوت در مناطق مسکونی بزرگراه های تهران گفت: با استفاده از راهکارهایی می‌توان از شدت صوت در این مناطق کاست.

کره جنوبی و چین با استفاده از باران مصنوعی با آلودگی هوا مبارزه می‌کنند به‌دنبال تشدید آلودگی هوا در سئول، رئیس جمهور کره جنوبی قصد دارد با استفاده از بارورسازی ابرها و ایجاد باران مصنوعی هوای پاک را به این شهر برگرداند.

«سند آب» تدوین می‌شود هیچ‌کس باور نمی‌کند که «آب»، اولین واژه‌ای که نوشتنش را در مدرسه می‌آموختیم، روزگاری اینچنین امنیتی شود. واژه‌ای که حالا گرچه «بابا» بیشتر از قبل ادایش می‌کند اما کمتر سیراب می‌شود. پدران کشاورز ایرانی حالا نزدیک به چند دهه است که دست‌شان خالی‌تر از همیشه و زمین‌های‌شان بایرتر از گذشته است.

سونامی خطر با خشكی گاوخونی ورزنه، شهري كه يكي از مهم‌ترين تالاب‌هاي ملي و جهاني را در خود جاي داده، شوربختانه چند سالي است ر و به خشكسالي و بهتر بگوييم نابودي گذاشته است. اين تالاب كه بيش از ۱۰ ميليون سال قدمت دارد.

در پای کلنگ انتقال آب خزر مرا ذبح کنید  پس از سفر اخیر آقای روحانی به زادگاهش، بار دیگر طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان از بایگانی آخرین سفرهای دولت دهم به روی میز رییس دولت دوازدهم قرار گرفت.

افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها در هوای تهران مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها در هوای تهران طی امروز (۱۸ دی) گفت: طی فردا (۱۹ دی) با وزش باد و بارش باران کیفیت هوا بهبود می‌یابد.

در دشت رفسنجان چه خبر است؟ گوینده رادیو رفسنجان می‌گوید: «جناب آقای شهردار! شنوندگان به‌طور مرتب با ما تماس می‌گیرند و از آلودگی ناشی از کوره‌های زغال گلایه می‌کنند.

رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد مرحله نخست رهاسازی آب از سد مخزنی بوکان به سمت دریاچه ارومیه در سال آبی ۹۸-۱۳۹۷ از امروز آغاز شد.

زنگ خطر کم‌آبی در استان‌های شمالی ایران به صدا در آمد یک خاکشناس گفت: خاک مازندران متاثر از کم‌آبی در مسیر شوری قرار دارد. محمدعلی بهمنیار، بخشی از مشکلات کشاورزی استان را مربوط به شوری خاک اعلام کرد و گفت: کشت هر محصولی نیاز به آب و خاک مناسب داشته و هرچه شوری این عناصر کمتر باشد گیاه رشد بهتری داشته و تنش کمتری را تجربه می‌کند.

یک سوم جمعیت کشور از خشکی دریاچه ارومیه متاثر می‌شوند نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مسئولان در تامین بودجه دریاچه ارومیه اهتمام جدی داشته باشند چرا که متاسفانه اعتبارات تخصیص نمی‌یابد.

آب ورودی به دریاچه ارومیه ٥٢ درصد کاهش یافته است مسول واحد برنامه ریزی دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: طی ٢٠ سال گذشته ٥٢ درصد آب ورودی و ٢٠ درصد آب تجدیدپذیر دریاچه ارومیه کاهش یافته است.

جو نسبتا پایدار در کشور طی امروز و فردا/ هوای کلانشهرها ناسالم می‌شود مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی با اشاره به وجود جو پایدار در کشور گفت:هوای کلانشهرها طی روزهای آتی برای گروه های حساس ناسالم می شود.

خرید و فروش آب در خمینی‌شهر مدتی است که در سطح شهرستان خمینی‌شهر آگهی‌هایی مبنی بر خرید و فروش آب و حمل و نقل آن به چشم می‌خورد. به گزارش ایسنا، مدتی است که در گوشه و کنار و اطراف باغات خمینی‌شهر آگهی‌های فروش آب و حمل‌ونقل آن به چشم می‌خورد.

وقتی مردم جور خودروساز را می‌کشند این روزها به دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهرها وجود دارد، بررسی قوانین و طرح‌های کاهش آلودگی هوا از جمله قانون هوای پاک و طرح کاهش (LEZ) مورد توجه بیشتری گرفته؛ گرچه اجرای این قوانین خبر خوشی است که حداقل تاثیر آن در کاهش آلودگی هوا در سال‌های آینده خود را نشان می‌دهد

۶۳ درصد خراسان شمالی درگیر خشکسالی است مجید بیجندی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه ۹۷ درصد استان درگیر لایه های مختلف خشکسالی است، اظهار داشت: بر اساس آخرین آماری که تا پایان مهر ماه به دست آمده فقط حدود ۱.۲ درصد در بخش غربی استان در شهرهای گرمه و غرب مانه و سملقان و فاروج در بخش خشکسالی نرمال قرار دارد.

خشکسالی و بحران آب در شمال سیستان و بلوچستان/ هیرمند پرآب است، هامون تشنه داخل چاه نیمه‌ام. می‌توانم بعداً قسم بخورم و بگویم داخل چاه نیمه بوده‌ام؛ جایی که آب باید تا روی سرم بالا آمده باشد، بینی و بعد شُش‌هایم را پر کرده و در نهایت مرا کُشته باشد. اما من زنده‌ام، ایستاده بر ساحلی که ساحل نیست.

احیای دریاچه ارومیه با ۳۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب تصفیه شده معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست از اختصاص ۳۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب تصفیه شده برای تامین آب دریاچه ارومیه خبر اد.

ورود بیش از ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب تصفیه شده به دریاچه ارومیه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت: بیش از ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب تصفیه شده به دریاچه ارومیه سرریز می‌شود.

بررسی وضعیت آبی ۳۹ کشور آسیایی بر اساس شاخص‌های بین‌المللی به گزارش دنیای اقتصاد، آسیب‌شناسی حاکی از آن است که کشورهای متعددی در آسیا و به‌خصوص در مناطق غربی آن و خاورمیانه دچار کم‌آبی و خشکسالی هستند.

طرح بازچرخانی آب زاینده رود؛ از عقب‌نشینی شهردار تا چالش پیمانکار گزارشی از آخرین وضعیت اجرا و چالش‌های جدید طرح بازچرخانی آب زاینده‌رود در اصفهان در زیر مشاهده می کنید.

۱۲۳۴۵آرشیو
مناطق مسکونی بزرگراه‌ها,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
بارورسازی ابرها,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آب,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
خشكی گاوخونی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آب خزر,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
غلظت آلاینده ها,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دشت رفسنجان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
خاک مازندران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آلودگی هوا,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
آب فروشی‌,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
خودروسازی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
خشکسالی در خراسان شمالی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
بحران آب سیستان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
فاضلاب تصفیه شده به دریاچه ارومیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
بحران آب,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
بازچرخانی آب زاینده رود,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
شاید از دست داده باشید
ویزای آمریکا یا اروپا بگیرید و به عربستان سفر کنید
خرید گوشت قرمز از دامداران داخلی در دولت روحانی ۴۲ درصد کاهش یافت
بازیگران زن ایرانی که منافق شده‌اند!
این کندو با همه کندوهایی که دیده اید، فرق دارد!
۱۵ حقیقت جالب درباره آداب و رسوم عجیب کشورهای مختلف دنیا
زمان ثبت‌نام وام‌های دانشجویی علوم پزشکی ایران اعلام شد
عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال: فضا امنیتی نیست ، تیم‌ها کیفیت ندارند
احتمال واگذاری خودروهای مانده در گمرک به سازمان اموال تملیکی
آیا صداوسیما شریک مافیای کنکور است؟/مافیای کنکور چه کسانی هستند؟
زیر خاکی هایی که ۳ نفر را به کشتن داد
این چه وقت مصدومیت بود کاپیتان؟
ضرب‌وشتم دانش‌آموز پیش‌قلعه توسط سرپرست خوابگاه
درخشش ایرانی‌ها در مسابقات جهانی اختراعات انگلستان
۷ تکنولوژی نگران کننده مبتنی بر هوش مصنوعی که باید به اثرات منفی آن‌ها توجه داشت
اطلاعیه سازمان سنجش درباره کدقبولی نهایی داوطلبان برخی کدرشته‌های کنکور