شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۲۳ - ۱۰ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۰۱۱۶
حوادث

سیلاب غیر قابل کنترل در بندر کنارک/ ۴۰ درصد منازل و معابر زیر آب رفت

با جاری شدن سیل در منطقه کنارک استان سیستان و بلوچستان منازل مردم دچار آبگرفتگی شده است.

در این سیل منازل مردم دچار آبگرفتگی شده در اینباره درویش بلوچ نیا شهردار کنارک گفت: به دنبال شدت بارندگی ها اکثر معابر سیلابی شده و سیلاب به راحتی قابل کنترل نیست، تلاش برای جمع‌آوری آب‌های سطحی ادامه دارد، برخی از منازل مردم نیز دچار آبگرفتگی شده است.

۴۰ درصد منازل و معابر زیر آب رفت

طبق اعلام آخرین بارش‌ها، تا ابتدای صبح امروز جمعه ۱۰ دی‌ماه مقدار بارش شهر کنارک به ۱۷۴ میلیمتر رسید که رکورد چابهار با ۱۳۴.۲ میلیمتر را شکست.

فاروق اعظمی در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کنارک اظهار داشت: در پی بارندگی شدید دو روز اخیر در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد منازل مردم و معابر شهر کنارک زیر آب رفته و امکانات شهرستان پاسخگوی رفع مشکلات فعلی نیست.

عضو شورای شهرستان کنارک با اشاره به اینکه در طول دو ساعت ۱۲۴ میلیمتر و در مجموع ۱۷۴ میلیمتر بارندگی در شهر کنارک رخ داده و ارتفاع آب بالا آمده، افزود: بارندگی شب گذشته در شهر کنارک شدت خیلی زیادی داشته و ضرورت دارد هرچه سریعتر نسبت به خروج آب از منازل مردم خارج شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیروهای امدادی، پرسنل هلال احمر و همچنین نیروهای اعزامی از نیرو دریایی ارتش و چابهار در حال امدادرسانی به مردم کنارک هستند و مساجد و مدارس برای اسکان موقت مردم آماده شده است.

اعظمی با اشاره به نیاز جدی کنارک به کف‌کش و لجنکش، گفت: خروج آب از منازل مردم با استفاده از امکانات شهرستان و شهرهای همجوار آغاز شده اما پاسخگو نیست و طبق برآورد صورت گرفته بیش از ۳۰۰ کف‌کش دیگر نیاز داریم تا در مدت زمان ۴۸ ساعت آب از منازل مردم خارج شود.

بندر کنارک پربارش ترین شهر ایران شد

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به میزان بارندگی‌های روزهای اخیر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بندر کنارک با ۱۷۴.۵ میلیمتر بارندگی، پرباران ترین نقطه کشور در ۴۸ ساعت گذشته بوده است.

محسن حیدری ضمن اشاره به تضعیف سامانه ی حاضر در استان گفت: با ورود سامانه بارشی از روز یکشنبه ۱۲ دیماه، شاهد افزایش بارش ها در استان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: شرایط هشدارهای صادر شده همچنان پابرجاست و از مردم استان درخواست می‌شود هشدارهای ایمنی را جدی بگیرند.

امدادرسانی به بیش از ۲۳۰ خانوار آسیب دیده در چابهار و کنارک

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به امدادرسانی به بیش از ۲۳۰ خانوار آسیب دیده از بارندگی در شهرستان‌های چابهار و کنارک، اظهار داشت: همه پرسنل این جمعیت اعم از ستادی و شهرستانی در پی هشدارهای صادره از سوی هواشناسی مبنی بر ورود توده بارشی به استان در حالت آماده‌باش هستند.

علیرضا میربهاءالدین ادامه داد: بارندگی اخیر در چابهار  و کنارک خساراتی به مناطق حاشیه این شهرها وارد کرده که امدادگران جمعیت هلال احمر استان پس از ارزیابی مناطق حادثه دیده نسبت به ارائه خدمات امدادی به آسیب‌دیدگان اقدام کردند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هشت تیم امدادی هلال احمر استان به ۹۳۷ نفر در قالب ۲۳۳ خانوار آسیب دیده سیل شهرهای کنارک و چابهار ارائه کردند، ادامه داد: علاوه بر اسکان اضطراری  ۶۵ نفر از مردم استان در این مناطق،  ۲۳۵  تخته پتو، ۹۹ تخته موکت، ۲۰۵ کیلوگرم نایلون پوششی و ۷۰ بسته غذایی بین آسیب‌دیدگان توزیع شده و با توجه به تداوم بارندگی امدادرسانی به آسیب‌دیدگان ادامه دارد.

farsnews.ir
tasnimnews.com
  • 13
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر