شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
۰۱:۲۸ - ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۱۰۸۱
حوادث طبیعی

سیلاب ۸۰۰ راس دام را در مشگین‌شهر تلف کرد/ برخی نقاط ایران گرفتار روان‌آب‌ها و سیل

سیل در مشگین‌شهر,سیلاب ایران در اردیبهشت 1401
سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده جاری شدن سیلاب در عصر روز شنبه بیش از ۸۰۰ راس از احشام دامداران منطقه را تلف کرد.

ایرج بیگدلو شب یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: جاری شدن سیلاب خسارت قابل توجهی به شهرستان مشگین شهر وارد کرد ، طوری که تاسیسات زیربنایی ، اماکن عمومی ، مزارع و باغات نیز خسارت‌های زیادی دید.

وی ادامه داد: سیلاب به زیرساخت‌های این شهرستان از جمله جاده‌های بین‌شهری ، روستایی و عشایری نیز خسارت قابل توجهی وارد کرده است.

بیگدلو با بیان اینکه خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته است ، از آمادگی ستاد مدیریت بحران شهرستان خبرداد.

وی گفت: اعضای این ستاد با همکاری بسیج سپاه ناحیه ، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان از همان لحظه اول وقوع سیلاب در مناطق سیل زده حضور یافته‌اند.

سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر افزود: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی احتمال بارش باران و وقوع سیلاب در روزهای آینده نیز دور از انتطار نیست و توجه به هشدارهای هواشناسی بسیار ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز میزان دقیق خسارت وارده برآورد نشده است.

***

برخی نقاط ایران گرفتار روان‌آب‌ها و سیل؛ هشدارهایی که باید جدی گرفت

 آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، آسیب به سازه‌های موقت، شکستن درختان فرسوده و آسیب به محصولات کشاورزی تنها برخی از خطرات احتمالی بارش های رگباری در نقاط مختلف ایران در فصل بهار است و درسال های گذشته نیز بارها حوادثی از این دست در کشور رخ داده است که بعضا باعث کشته شدن یا مصدوم شدن هموطنانمان شده است.

خلخال اردبیل در محاصره روان آب ها  

خلال یکی از شهرهایی است که زودتر از خیلی از مناطق، درگیر بارش های رگباری روزهای اخیر شده است، رضا دلگشا دبیر ستاد مدیریت بحران خلخال در همین رابطه به ایرنا گفته است: بارش شدید و رگباری باران و تگرگ در دهمین روز از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ ، موجب جاری شدن سیل در برخی از روستاهای این شهرستان شده و خساراتی به واحدهای مسکونی و دامی، مزارع و باغ‌های میوه روستاییان این شهرستان وارد کرده است.

به گفته وی، بارش‌ باران و تگرگ همراه با رعد و برق شدید عصر دیروز موجب جاری شدن سیل در قشلاق روستای کزج و روستاهای نوده و دمدول از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان شد و به علت ورود سیلاب به واحدهای مسکونی، خسارات مالی به روستاییان وارد شد. امدادگران جمعیت هلال احمر به روستای سیل‌زده کزج اعزام و به روستاییان آسیب‌دیده از سیل امدادرسانی کردند.

وی با بیان اینکه میزان خسارات سیل در روستای قشلاق کزج و همچنین سیل پریروز روستای تیل از توابع بخش شاهرود خلخال پس از برآوردهای کارشناسی اعلام خواهد شد، افزود: بارش‌های رگباری باران و جاری شدن سیل به سه روستای این شهرستان خسارت زده است و هنوز هم احتمال خسارت بیشتر از جمله به تاسیسات برق دور از انتظار نیست.

غلامرضا گلمرادی رئیس اداره هواشناسی خلخال نیز عصر دیروز به خبرنگار ایرنا گفت: بارش رگباری و تند باران علت اصلی راه افتادن سیلاب در برخی از مناطق روستایی این شهرستان بوده است؛ طی روزهای گذشته بیش از ۱۳ میلیمتر باران در شهر خلخال باریده است، عصر دیروز ۶ میلیمتر باران در این شهر بارید هرچند که میزان بارش‌های رگباری در مناطق روستایی دچار سیل شده این شهرستان بیشتر بنظر می رسد.

احتمال وقوع سیل در آذربایجان شرقی

محمدباقر هنربر مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی از جمله مقاماتی بود که نسبت به احتمال وقوع سیل در این استان و خطرات جانی و مالی ناشی از آن در روزهای اخیر هشدار داده و گفته است: پیرو هشدارهای قبلی و اعلام هواشناسی استان، با توجه به ورود سامانه بارشی قوی از طرف ترکیه، از عموم مردم خواسته‌ایم از توقف در حریم رودخانه ها و مسیل ها خودداری کنند ضمن اینکه ماموران در صورت مشاهده افراد در این مسیل ها بلافاصله نسبت به تخلیه آنان اقدام می کنند و همچنین صعود به ارتفاعات و کوهنوردی در این شرایط آب و هوایی ممنوع است.

براساس پیش بینی ها بارش های رگباری و رعد و برق در آذربایجان شرقی تا اواخر روز سه شنبه این هفته ادامه خواهد داشت و سامانه بارشی تشدید هم خواهد شد.

مدیریت بحران خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمد

جواد نظری مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی نیز از دیگر مقامات رسمی کشور بود که با توجه به هشدار قرمز هواشناسی این استان نسبت به تشدید بارش ها در استان، اعلام کرد که برای امدادرسانی به مردم در حوادث احتمالی دستگاه های امدادی به حالت آماده باش درآمده اند.

وی گفت: اگر چه تجهیزات کاملی در اختیار داریم و تمهیدات لازم اندیشیده شده است اما از کوهنوردان خواسته ایم از صعود به ارتفاعات خودداری کنند ضمن اینکه مردم باید از توقف خود و خودرو در مجاورت دیوارهای سست، درختان پوسیده و تابلوهای بزرگ خودداری کرده و در ارتفاعات و مسیل ها توقف نکنند. 

آماده باش ستاد بحران شهرداری بجنورد

مجید گریوانی دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بجنورد هم از آماده باش ستاد بحران شهرداری این شهر خبر داده و گفته است: نسبت به ایمن سازی و محکم کردن تابلوهای شهر و درختان کهنسان که احتمال سقوطشان وجود دارد، اقدام کرده ایم ضمن اینکه نیروهای شهرداری در نقاط مختلف و حادثه خیز به لحاظ سیل مستقر شده اند.

براساس پیش بینی ها سامانه بارشی وارد شده به کشور تا سه شنبه هفته جاری آب و هوای خراسان شمالی را هم تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

احتمال جاری شدن سیلاب در خراسان جنوبی 

هواشناسی خراسان جنوبی هم هشدار سطح نارنجی (اقدام ضروری) صادر کرده است هر چند که براساس پیش بینی ها ناپایداری جوی از بعد از ظهر امروز یکشنبه در این استان خود را نشان می دهد و تا اواخر روز دوشنبه نیز مهمان مردم این منطقه خواهد بود.

براساس نظر کارشناسان هواشناسی این استان، با تشدید فعالیت این سامانه در روزهای آتی اختلال در تردد جاده‌ای بر اثر کاهش دید افقی و لغزندگی جاده‌ها، وقوع روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی (یکشنبه تا دوشنبه)، سیلابی شدن برخی مسیل‌ها و خطر برخورد صاعقه، احتمال خسارت به باغات، مزارع و قنوات، خسارت به سازه و پوشش گلخانه‌ها، جدا شدن سقف‌های موقت، شکسته شدن درختان آسیب‌پذیر و نهال‌های جوان، سقوط اجسام از ارتفاع و آسیب دیدن انواع تیر و دکل‌ ممکن است.

در چنین شرایطی که بسیاری از مردم ایران به دلیل خشکسالی های اخیر از بارش رحمت الهی خوشحالند باید یادآور شد که پاکسازی دهانه پل‌ها و آبروها، احتیاط در تردد بین شهری، استقرار سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، چرای دام و سم پاشی در مزارع ممکن است اتفاقات تلخی را برای هموطنان رقم بزند.

در چند سال اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی در جهان و بی‌توجهی‌ برخی کشورهای همسایه به موضوع محیط زیست، علاوه بر پدیده گرد و غبار در برخی مناطق ایران، وقوع سیلاب‌ نیز خسارت هایی را در فصل بهار به بار آورده است با این وجود هوشیاری مردم در چنین مواقعی می تواند از احتمال افزایش خسارت بکاهد.

  • 15
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش