جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
۰۱:۲۸ - ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۱۰۸۱
حوادث طبیعی

سیلاب ۸۰۰ راس دام را در مشگین‌شهر تلف کرد/ برخی نقاط ایران گرفتار روان‌آب‌ها و سیل

سیل در مشگین‌شهر,سیلاب ایران در اردیبهشت 1401
سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده جاری شدن سیلاب در عصر روز شنبه بیش از ۸۰۰ راس از احشام دامداران منطقه را تلف کرد.

ایرج بیگدلو شب یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: جاری شدن سیلاب خسارت قابل توجهی به شهرستان مشگین شهر وارد کرد ، طوری که تاسیسات زیربنایی ، اماکن عمومی ، مزارع و باغات نیز خسارت‌های زیادی دید.

وی ادامه داد: سیلاب به زیرساخت‌های این شهرستان از جمله جاده‌های بین‌شهری ، روستایی و عشایری نیز خسارت قابل توجهی وارد کرده است.

بیگدلو با بیان اینکه خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته است ، از آمادگی ستاد مدیریت بحران شهرستان خبرداد.

وی گفت: اعضای این ستاد با همکاری بسیج سپاه ناحیه ، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان از همان لحظه اول وقوع سیلاب در مناطق سیل زده حضور یافته‌اند.

سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر افزود: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی احتمال بارش باران و وقوع سیلاب در روزهای آینده نیز دور از انتطار نیست و توجه به هشدارهای هواشناسی بسیار ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز میزان دقیق خسارت وارده برآورد نشده است.

***

برخی نقاط ایران گرفتار روان‌آب‌ها و سیل؛ هشدارهایی که باید جدی گرفت

 آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، آسیب به سازه‌های موقت، شکستن درختان فرسوده و آسیب به محصولات کشاورزی تنها برخی از خطرات احتمالی بارش های رگباری در نقاط مختلف ایران در فصل بهار است و درسال های گذشته نیز بارها حوادثی از این دست در کشور رخ داده است که بعضا باعث کشته شدن یا مصدوم شدن هموطنانمان شده است.

خلخال اردبیل در محاصره روان آب ها  

خلال یکی از شهرهایی است که زودتر از خیلی از مناطق، درگیر بارش های رگباری روزهای اخیر شده است، رضا دلگشا دبیر ستاد مدیریت بحران خلخال در همین رابطه به ایرنا گفته است: بارش شدید و رگباری باران و تگرگ در دهمین روز از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ ، موجب جاری شدن سیل در برخی از روستاهای این شهرستان شده و خساراتی به واحدهای مسکونی و دامی، مزارع و باغ‌های میوه روستاییان این شهرستان وارد کرده است.

به گفته وی، بارش‌ باران و تگرگ همراه با رعد و برق شدید عصر دیروز موجب جاری شدن سیل در قشلاق روستای کزج و روستاهای نوده و دمدول از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان شد و به علت ورود سیلاب به واحدهای مسکونی، خسارات مالی به روستاییان وارد شد. امدادگران جمعیت هلال احمر به روستای سیل‌زده کزج اعزام و به روستاییان آسیب‌دیده از سیل امدادرسانی کردند.

وی با بیان اینکه میزان خسارات سیل در روستای قشلاق کزج و همچنین سیل پریروز روستای تیل از توابع بخش شاهرود خلخال پس از برآوردهای کارشناسی اعلام خواهد شد، افزود: بارش‌های رگباری باران و جاری شدن سیل به سه روستای این شهرستان خسارت زده است و هنوز هم احتمال خسارت بیشتر از جمله به تاسیسات برق دور از انتظار نیست.

غلامرضا گلمرادی رئیس اداره هواشناسی خلخال نیز عصر دیروز به خبرنگار ایرنا گفت: بارش رگباری و تند باران علت اصلی راه افتادن سیلاب در برخی از مناطق روستایی این شهرستان بوده است؛ طی روزهای گذشته بیش از ۱۳ میلیمتر باران در شهر خلخال باریده است، عصر دیروز ۶ میلیمتر باران در این شهر بارید هرچند که میزان بارش‌های رگباری در مناطق روستایی دچار سیل شده این شهرستان بیشتر بنظر می رسد.

احتمال وقوع سیل در آذربایجان شرقی

محمدباقر هنربر مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی از جمله مقاماتی بود که نسبت به احتمال وقوع سیل در این استان و خطرات جانی و مالی ناشی از آن در روزهای اخیر هشدار داده و گفته است: پیرو هشدارهای قبلی و اعلام هواشناسی استان، با توجه به ورود سامانه بارشی قوی از طرف ترکیه، از عموم مردم خواسته‌ایم از توقف در حریم رودخانه ها و مسیل ها خودداری کنند ضمن اینکه ماموران در صورت مشاهده افراد در این مسیل ها بلافاصله نسبت به تخلیه آنان اقدام می کنند و همچنین صعود به ارتفاعات و کوهنوردی در این شرایط آب و هوایی ممنوع است.

براساس پیش بینی ها بارش های رگباری و رعد و برق در آذربایجان شرقی تا اواخر روز سه شنبه این هفته ادامه خواهد داشت و سامانه بارشی تشدید هم خواهد شد.

مدیریت بحران خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمد

جواد نظری مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی نیز از دیگر مقامات رسمی کشور بود که با توجه به هشدار قرمز هواشناسی این استان نسبت به تشدید بارش ها در استان، اعلام کرد که برای امدادرسانی به مردم در حوادث احتمالی دستگاه های امدادی به حالت آماده باش درآمده اند.

وی گفت: اگر چه تجهیزات کاملی در اختیار داریم و تمهیدات لازم اندیشیده شده است اما از کوهنوردان خواسته ایم از صعود به ارتفاعات خودداری کنند ضمن اینکه مردم باید از توقف خود و خودرو در مجاورت دیوارهای سست، درختان پوسیده و تابلوهای بزرگ خودداری کرده و در ارتفاعات و مسیل ها توقف نکنند. 

آماده باش ستاد بحران شهرداری بجنورد

مجید گریوانی دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بجنورد هم از آماده باش ستاد بحران شهرداری این شهر خبر داده و گفته است: نسبت به ایمن سازی و محکم کردن تابلوهای شهر و درختان کهنسان که احتمال سقوطشان وجود دارد، اقدام کرده ایم ضمن اینکه نیروهای شهرداری در نقاط مختلف و حادثه خیز به لحاظ سیل مستقر شده اند.

براساس پیش بینی ها سامانه بارشی وارد شده به کشور تا سه شنبه هفته جاری آب و هوای خراسان شمالی را هم تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

احتمال جاری شدن سیلاب در خراسان جنوبی 

هواشناسی خراسان جنوبی هم هشدار سطح نارنجی (اقدام ضروری) صادر کرده است هر چند که براساس پیش بینی ها ناپایداری جوی از بعد از ظهر امروز یکشنبه در این استان خود را نشان می دهد و تا اواخر روز دوشنبه نیز مهمان مردم این منطقه خواهد بود.

براساس نظر کارشناسان هواشناسی این استان، با تشدید فعالیت این سامانه در روزهای آتی اختلال در تردد جاده‌ای بر اثر کاهش دید افقی و لغزندگی جاده‌ها، وقوع روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی (یکشنبه تا دوشنبه)، سیلابی شدن برخی مسیل‌ها و خطر برخورد صاعقه، احتمال خسارت به باغات، مزارع و قنوات، خسارت به سازه و پوشش گلخانه‌ها، جدا شدن سقف‌های موقت، شکسته شدن درختان آسیب‌پذیر و نهال‌های جوان، سقوط اجسام از ارتفاع و آسیب دیدن انواع تیر و دکل‌ ممکن است.

در چنین شرایطی که بسیاری از مردم ایران به دلیل خشکسالی های اخیر از بارش رحمت الهی خوشحالند باید یادآور شد که پاکسازی دهانه پل‌ها و آبروها، احتیاط در تردد بین شهری، استقرار سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، چرای دام و سم پاشی در مزارع ممکن است اتفاقات تلخی را برای هموطنان رقم بزند.

در چند سال اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی در جهان و بی‌توجهی‌ برخی کشورهای همسایه به موضوع محیط زیست، علاوه بر پدیده گرد و غبار در برخی مناطق ایران، وقوع سیلاب‌ نیز خسارت هایی را در فصل بهار به بار آورده است با این وجود هوشیاری مردم در چنین مواقعی می تواند از احتمال افزایش خسارت بکاهد.

  • 15
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش