پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۰۱:۲۸ - ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۱۰۸۱
حوادث طبیعی

سیلاب ۸۰۰ راس دام را در مشگین‌شهر تلف کرد/ برخی نقاط ایران گرفتار روان‌آب‌ها و سیل

سیل در مشگین‌شهر,سیلاب ایران در اردیبهشت 1401
سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده جاری شدن سیلاب در عصر روز شنبه بیش از ۸۰۰ راس از احشام دامداران منطقه را تلف کرد.

ایرج بیگدلو شب یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: جاری شدن سیلاب خسارت قابل توجهی به شهرستان مشگین شهر وارد کرد ، طوری که تاسیسات زیربنایی ، اماکن عمومی ، مزارع و باغات نیز خسارت‌های زیادی دید.

وی ادامه داد: سیلاب به زیرساخت‌های این شهرستان از جمله جاده‌های بین‌شهری ، روستایی و عشایری نیز خسارت قابل توجهی وارد کرده است.

بیگدلو با بیان اینکه خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته است ، از آمادگی ستاد مدیریت بحران شهرستان خبرداد.

وی گفت: اعضای این ستاد با همکاری بسیج سپاه ناحیه ، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان از همان لحظه اول وقوع سیلاب در مناطق سیل زده حضور یافته‌اند.

سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر افزود: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی احتمال بارش باران و وقوع سیلاب در روزهای آینده نیز دور از انتطار نیست و توجه به هشدارهای هواشناسی بسیار ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز میزان دقیق خسارت وارده برآورد نشده است.

***

برخی نقاط ایران گرفتار روان‌آب‌ها و سیل؛ هشدارهایی که باید جدی گرفت

 آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، آسیب به سازه‌های موقت، شکستن درختان فرسوده و آسیب به محصولات کشاورزی تنها برخی از خطرات احتمالی بارش های رگباری در نقاط مختلف ایران در فصل بهار است و درسال های گذشته نیز بارها حوادثی از این دست در کشور رخ داده است که بعضا باعث کشته شدن یا مصدوم شدن هموطنانمان شده است.

خلخال اردبیل در محاصره روان آب ها  

خلال یکی از شهرهایی است که زودتر از خیلی از مناطق، درگیر بارش های رگباری روزهای اخیر شده است، رضا دلگشا دبیر ستاد مدیریت بحران خلخال در همین رابطه به ایرنا گفته است: بارش شدید و رگباری باران و تگرگ در دهمین روز از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ ، موجب جاری شدن سیل در برخی از روستاهای این شهرستان شده و خساراتی به واحدهای مسکونی و دامی، مزارع و باغ‌های میوه روستاییان این شهرستان وارد کرده است.

به گفته وی، بارش‌ باران و تگرگ همراه با رعد و برق شدید عصر دیروز موجب جاری شدن سیل در قشلاق روستای کزج و روستاهای نوده و دمدول از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان شد و به علت ورود سیلاب به واحدهای مسکونی، خسارات مالی به روستاییان وارد شد. امدادگران جمعیت هلال احمر به روستای سیل‌زده کزج اعزام و به روستاییان آسیب‌دیده از سیل امدادرسانی کردند.

وی با بیان اینکه میزان خسارات سیل در روستای قشلاق کزج و همچنین سیل پریروز روستای تیل از توابع بخش شاهرود خلخال پس از برآوردهای کارشناسی اعلام خواهد شد، افزود: بارش‌های رگباری باران و جاری شدن سیل به سه روستای این شهرستان خسارت زده است و هنوز هم احتمال خسارت بیشتر از جمله به تاسیسات برق دور از انتظار نیست.

غلامرضا گلمرادی رئیس اداره هواشناسی خلخال نیز عصر دیروز به خبرنگار ایرنا گفت: بارش رگباری و تند باران علت اصلی راه افتادن سیلاب در برخی از مناطق روستایی این شهرستان بوده است؛ طی روزهای گذشته بیش از ۱۳ میلیمتر باران در شهر خلخال باریده است، عصر دیروز ۶ میلیمتر باران در این شهر بارید هرچند که میزان بارش‌های رگباری در مناطق روستایی دچار سیل شده این شهرستان بیشتر بنظر می رسد.

احتمال وقوع سیل در آذربایجان شرقی

محمدباقر هنربر مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی از جمله مقاماتی بود که نسبت به احتمال وقوع سیل در این استان و خطرات جانی و مالی ناشی از آن در روزهای اخیر هشدار داده و گفته است: پیرو هشدارهای قبلی و اعلام هواشناسی استان، با توجه به ورود سامانه بارشی قوی از طرف ترکیه، از عموم مردم خواسته‌ایم از توقف در حریم رودخانه ها و مسیل ها خودداری کنند ضمن اینکه ماموران در صورت مشاهده افراد در این مسیل ها بلافاصله نسبت به تخلیه آنان اقدام می کنند و همچنین صعود به ارتفاعات و کوهنوردی در این شرایط آب و هوایی ممنوع است.

براساس پیش بینی ها بارش های رگباری و رعد و برق در آذربایجان شرقی تا اواخر روز سه شنبه این هفته ادامه خواهد داشت و سامانه بارشی تشدید هم خواهد شد.

مدیریت بحران خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمد

جواد نظری مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی نیز از دیگر مقامات رسمی کشور بود که با توجه به هشدار قرمز هواشناسی این استان نسبت به تشدید بارش ها در استان، اعلام کرد که برای امدادرسانی به مردم در حوادث احتمالی دستگاه های امدادی به حالت آماده باش درآمده اند.

وی گفت: اگر چه تجهیزات کاملی در اختیار داریم و تمهیدات لازم اندیشیده شده است اما از کوهنوردان خواسته ایم از صعود به ارتفاعات خودداری کنند ضمن اینکه مردم باید از توقف خود و خودرو در مجاورت دیوارهای سست، درختان پوسیده و تابلوهای بزرگ خودداری کرده و در ارتفاعات و مسیل ها توقف نکنند. 

آماده باش ستاد بحران شهرداری بجنورد

مجید گریوانی دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بجنورد هم از آماده باش ستاد بحران شهرداری این شهر خبر داده و گفته است: نسبت به ایمن سازی و محکم کردن تابلوهای شهر و درختان کهنسان که احتمال سقوطشان وجود دارد، اقدام کرده ایم ضمن اینکه نیروهای شهرداری در نقاط مختلف و حادثه خیز به لحاظ سیل مستقر شده اند.

براساس پیش بینی ها سامانه بارشی وارد شده به کشور تا سه شنبه هفته جاری آب و هوای خراسان شمالی را هم تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

احتمال جاری شدن سیلاب در خراسان جنوبی 

هواشناسی خراسان جنوبی هم هشدار سطح نارنجی (اقدام ضروری) صادر کرده است هر چند که براساس پیش بینی ها ناپایداری جوی از بعد از ظهر امروز یکشنبه در این استان خود را نشان می دهد و تا اواخر روز دوشنبه نیز مهمان مردم این منطقه خواهد بود.

براساس نظر کارشناسان هواشناسی این استان، با تشدید فعالیت این سامانه در روزهای آتی اختلال در تردد جاده‌ای بر اثر کاهش دید افقی و لغزندگی جاده‌ها، وقوع روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی (یکشنبه تا دوشنبه)، سیلابی شدن برخی مسیل‌ها و خطر برخورد صاعقه، احتمال خسارت به باغات، مزارع و قنوات، خسارت به سازه و پوشش گلخانه‌ها، جدا شدن سقف‌های موقت، شکسته شدن درختان آسیب‌پذیر و نهال‌های جوان، سقوط اجسام از ارتفاع و آسیب دیدن انواع تیر و دکل‌ ممکن است.

در چنین شرایطی که بسیاری از مردم ایران به دلیل خشکسالی های اخیر از بارش رحمت الهی خوشحالند باید یادآور شد که پاکسازی دهانه پل‌ها و آبروها، احتیاط در تردد بین شهری، استقرار سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، چرای دام و سم پاشی در مزارع ممکن است اتفاقات تلخی را برای هموطنان رقم بزند.

در چند سال اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی در جهان و بی‌توجهی‌ برخی کشورهای همسایه به موضوع محیط زیست، علاوه بر پدیده گرد و غبار در برخی مناطق ایران، وقوع سیلاب‌ نیز خسارت هایی را در فصل بهار به بار آورده است با این وجود هوشیاری مردم در چنین مواقعی می تواند از احتمال افزایش خسارت بکاهد.

  • 15
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش