جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۲۷ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۰۰۲۳
حوادث

آبگرفتگی شدید معابر زاهدان/ خیمه سنگین سامانه بارشی مونسون بر ۴۰ درصد ایران

ورود توده بارشی مونسونی به ایران از اوایل روز یکشنبه گذشته تا امروز باعث افزایش قابل توجه حجم بارندگی‌ها در اغلب نقاط جنوب‌شرق ایران شده است و سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت غیرنرمال این توده در ایران در برخی از نقاط ایران هشدار صادر کرد.

بارندگی بعد از ظهر امروز در زاهدان که در پی فعالیت سامانه بارشی «مونسون» به وقوع پیوست، موجب آبگرفتگی شدید معابر شهر شده است.

درحالی که از روز گذشته شدت بارش‌های مونسونی در استان‌های سیستان و بلوچستان ، کرمان و فارس و هرمزگان باعث جاری شدن سیلاب‌ در برخی مناطق شد برآوردها حکایت از آن دارد که این بارش‌ها تا پایان هفته ادامه دارد و براساس نقشه‌های هواشناسی از مرکز کشور تا شمال غرب ایران کشیده می‌شود و حتی سواحل خزر را نیز درگیر می‌کند.

براساس گزارش‌های هواشناسی از ابتدای مردادماه ۱۴۰۱ تا دومین هفته از دومین ماه تابستان ورود این سامانه بارشی نزدیک به ۴۰ درصد کشورمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و تا ۴ روز آینده جو ناپایدار و بارش‌های فراتر از نرمال در بسیاری از نقاط کشور و استان‌ها به‌جز غرب و شمال‌غربی تجربه خواهد شد.

به‌گفته کارشناسان سازمان هواشناسی از دیروز که فعالیت قدرتمند سامانه بارشی مونسونی در استان سیستان و بلوچستان آغاز شد رفته رفته این سامانه به‌سمت شمال و مرکز کشورمان کشیده می‌شود که همین اتفاق روند افزایش رگبار و رعدوبرق‌ را در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، سیستان‌ و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال‌ و بختیاری و غرب یزد شدت می‌دهد و حجم عمده اصلی بارش‌های این چند روز خواهند بود‌.

این درحالی است که کارشناسان سازمان هواشناسی تأکید می‌کنند فعالیت این سامانه پرقدرت بارشی به‌گونه‌ای است که علاوه بر استان‌های یادشده در سایر نقاط کشور به‌جز مناطق محدودی از غرب، شمال‌غرب و شمال‌شرق کشور شاهد بارش خواهیم بود و شدت این بارش‌ها در ارتفاعات می‌تواند شدید باشد.

tasnimnews.com
  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر