یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
۱۷:۲۱ - ۰۵ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۰۰۷۸
مجله خودرو

فیلم/ فرآیند احتراق در یک موتور شفاف

یکی از فعالان یوتیوب اقدام به ضبط و انتشار تصاویر بسیار آهسته از احتراق داخلی موتور یک موتورسیکلت با کیفیت ۴K کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، اگرچه کشورهای پیشرفته در سراسر جهان شروع به حذف تدریجی تولید وسایل نقلیه دارای موتور احتراقی کرده اند، ولی موتورهای چهار زمانه به علت فوق العاده قابل اعتماد بودن به مدت بیش از یک قرن از احترام و جایگاه خاصی برخوردارند.

اکنون، به لطف انتشار یک ویدئو در یک کانال یوتیوب به نام "TROdesigns"، می توان این فرآیند را در یکی از انواع موتورهایی که برای چندین دهه حمل و نقل مردم را تامین کرده است، مشاهده کرد.

موتوری که در این کلیپ مشاهده می کنیم، متعلق به یک موتورسیکلت هوندا XR۷۶ مدل ۱۹۷۷ است که سیلندر فلزی آن با یک سیلندر شفاف تعویض شده تا بتوان فرآیند احتراق را با استفاده از یک دوربین با وضوح ۴K به شکل آهسته ضبط کرد.

البته جنس اکریلیکی این سیلندر شفاف برای گرمای شدید فرآیند احتراق مناسب نیست، به همین دلیل طول سیلندر بیشتر شد تا نسبت تراکم موتور یعنی نسبت بین حجم سیلندر و محفظه احتراق کاهش یابد و به سیلندر شفاف اجازه دهد برای مدت طولانی تری کار کند تا بتوان فرآیند احتراق را به خوبی ثبت و ضبط کرد.

ویدئوی کامل حدود ۱۸ دقیقه شامل مراحل ساخت این سیلندر و پیستون و انجام همه اقدامات لازم برای تهیه این صحنه آهسته بود که ما تنها چند ثانیه از مهم ترین لحظات آن یعنی صحنه آهسته ای از فرآیند احتراق داخلی موتور را برای شما آماده کردیم.

در این فیلم، تصاویر واضحی از نحوه کارکرد سوپاپ و پیستون و همچنین شعله های آتش درون سیلندر را به صورت بسیار آهسته مشاهده می کنیم.

این ویدئو امکان دارد دقیق ترین ویدئو از نحوه کارکرد یک موتور احتراق داخلی در طول تاریخ باشد. از آنجایی که کشورهایی مانند کانادا و نروژ ممنوعیت ساخت و تردد خودروهای موتور احتراق داخلی را اعلام کرده اند که در دهه ۲۰۳۰ اجرایی خواهد شد، این فیلم می تواند در آینده بخشی از یک موزه باشد.

  • 15
  • 4
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی