پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۰۶ - ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۱۹۲
دیجیتال

قهرمانی «حسن پاجانی» در مسابقات ورزش‌های الکترونیک/ گیمر ایرانی، تاج PES را از سر سامورایی‌ها برداشت

ملی پوش ایران با پیروزی برابر نماینده ژاپن به فینال مسابقات جهانی ورزش های الکترونیک، عنوان قهرمانی و مدال طلای جهان را به خود اختصاص داد.

حسن پاجانی توانست با قهرمانی در رقابت های جهانی ۲۰۲۳ رومانی، به سلطه خود بر بازي محبوب PES ادامه دهد.

چهارسال پیش در بحبوحه ی شور و هیجان جام جهانی ورزش های الکترونیک در کره جنوبی، یک گیمر ایرانی به نام حسن پاجانی که با دو عنوان نصفه و نیمه همچون مقام چهارمی مسابقات Wesg و یک نایب قهرمانی بازی های آسیایی (Asian Games) پای به این مسابقات گذاشته بود، بعنوان یک مدعی اصلی این رشته، نام خود را بر سر زبان ها انداخت.

پاجانی که حریفان خود را با اقتدار پشت سر گذاشته بود، تا بازی فینال پیش رفت که در این مرحله باید به مصاف حریف ژاپنی یعنی (اودی) می رفت. اودی یکی از مشهورترین بازیکن های ژاپن در آن زمان بود که از قضا تحت حمایت مالک بازی Pes یعنی شرکت ژاپنی Konami قرار داشت. ژاپنی ها قبل از برگزاری فینال خود را برای جشن قهرمانی آماده کرده بودند تا سیطره خود را بر فوتبال الکترونیک به ویژه PES به رخ جهانیان بکشند. اما حسن پاجانی در بهت و تعجب همگان قهرمان مسابقات جهانی شد تا حسرت قهرمانی به دل ژاپنی ها بماند.

در پروسه پاندمی کرونا، مسابقات بین المللی و رسمی، ورزش های الکترونیک برای مدتی به حالت تعلیق درآمد تا در سال ۲۰۲۲، گلوبال گیمز استانبول، دوباره مرکز خبرسازی حوزه گیم در جهان شد. حسن پاجانی با حضور همه رقبای اصلی به ویژه ژاپنی ها در ترکیه قهرمان مسابقات PES شد و این بار، کل دنیا حساب دیگری روی وی باز کرده بودند.

حال همه طرفداران فوتبال به خصوص ژاپنی ها، فهمیدند که قهرمانی سال ۲۰۱۹ توسط حسن پاجانی صرفا یک اتفاق نبود بلکه یک قدرت جدید در حوزه ورزش های الکترونیک در ایران در حال ظهور و بروز است.

ژاپنی ها که برنامه ریزی بلند مدت و استمرار تمرینات ورزشی شان همواره زبانزد دنیا بوده، سوبارا ایهارا معروف به «لوا» را برای مسابقات ۲۰۲۳ رومانی آمده کرده بودند. لوا، یکی از باتجربه ترین و عنوان دار ترین بازیکن های PES در دنیا بوده که حداقل تا پای فینال آمدنش را همه پیش بینی می کردند.

قرعه مسابقات به بهترین شکل پیش رفت تا پاجانی و لوا در فینال با یکدیگر روبرو شوند. دوم سپتامبر سال۲۰۲۳، حسن پاجانی در روز تولدش باید به دیدار حریف ژاپنی می رفت. قبل از شروع فینال، نتایج مسابقات حذفی دو بازیکن به نمایش در آمده بود که در آن، هیچ کدام از دو بازیکن حتی یک گل از حریفان خود دریافت نکرده بودند و همین امر، حساسیت فینال را در نظر مخاطبان بیشتر می کرد. شاید اولین انگاره ذهنی برای ما ایرانی ها، رقابت حسن یزدانی با تیلور آمریکایی باشد که رقیبان خود را تا پیش از فینال تار و مار می کردند.

لوا برای بازگشت اعتبار ژاپن در حوزه PES و پاجانی برای اثبات حقانیت یکه تازی‎ اش در دنیا، به فینال پای گذاشتند. هرچند در ابتدای بازی لوا توانسته بود نتیجه یک بر هیچ باخته را با تساوی ۱-۱ جبران کند ولی پاجانی با یک گل دیرهنگام، توانست دوئل نخست را با نتیجه ۲ بر یک پیروز شود. این گیمر ایرانی، در مسابقه دوم ۱-۰ و مسابقه سوم ۲-۰ حریف ژاپنی را شکست داد تا در مجموع با ۳ پیروزی پیاپی قهرمان بلامنازع PES شود.

حریف باتجربه ژاپنی با کوله باری از افتخارات حتی نتوانست یک بازي را در فینال از پاجانی ببرد و حالا می توان گفت نه تنها گیمرهای نوجوان و جوان ایرانی، بلکه همه گیمرهای جهان در حوزه EFOOTBALL، پاجانی را به عنوان یک ورزشکار موفق در یاد خواهند داشت.

varzesh3.com
  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر