یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
۱۶:۲۰ - ۲۰ دي ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۰۰۰۱۹۸
اقتصادی

ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد از امروز/ چک‌های جدید فعلا به بازار نمی‌آیند

صادر کنندگان و دریافت کنندگان چک از امروز( ۲۰ دی ۱۳۹۹) می توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را به صورت اختیاری انجام دهند. فعلا این امکان از طریق برنامک های موبایلی که لیست آنها در تارنمای شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت( شاپرک) منتشر می شود، آماده است.

با توجه به اختیاری بودن ثبت چک در سامانه صیاد، تمام چک ها مانند قبل بدون نیاز به ثبت در این سامانه در شبکه بانکی کشور پذیرش و پردازش خواهند شد.

چک های جدید فعلا به بازار نمی آیند

پیش از این بر اساس اطلاعیه های بانک مرکزی در مورد قانون جدید چک و گفته معاون اداره نظام پرداخت این بانک، چک های جدید باید از امروز توزیع می شدند اما با توجه به اینکه ثبت چک در سامانه صیاد به دلیل آماده نبودن و عدم فرهنگ سازی از امروز اختیاری شده است، چک های جدید با اجباری شدن ثبت در سامانه صیاد، توزیع می شوند.

به گزارش ایسنا، با مهیا گشتن مقدمات قانون جدید چک و اجرای تدریجی آن، گام های جدی در این زمینه برداشته شده است و در حالی که پیش از این بانک مرکزی اعلام کرده بود، چک های جدید از امروز وارد بازار می شوند ، با توجه به آماده نبودن سامانه صیاد و ثبت اختیاری چک در این سامانه، فعلا چک ها تا زمان اجباری شدن ثبت در سامانه صیاد توزیع نمی شوند.

همچنین، این بانک اطلاع داده است که زمان عرضه چک های با ظاهر و مندرجات جدید را در آینده اعلام خواهد کرد.

در این راستا لازم است تا نگاهی به ویژگی های چک های جدید بیاندازیم که براساس ضوابط آن صدور برگه چک های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و لازم است تمام صادرکنندگان چک، چک های جدید را صرفاً در وجه گیرنده مشخص( شخص حقیقی/حقوقی) صادر کنند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک های مذکور در وجه حامل خودداری کنند.

همچنین، صادرکننده چک مجاز به صدور چک به تاریخ بعد از تاریخ اعتبار چک( تاریخ قید شده در عبارت وصف شده) نبوده و گیرندگان آن نیز ملزم به کنترل تاریخ های یادشده خواهند بود.

امکان ثبت و انتقال چک های جدید در سامانه صیاد

علاوه براین، چک های جدید قابلیت ثبت در سامانه صیاد را خواهند داشت و صادرکنندگان چک می توانند از طریق درگاه های بانکی و یا برنامه های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور، اطلاعات ذی نفع به اضافه مبلغ و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت کنند. همچنین گیرندگان چک های جدید نیز می توانند به طرق ذکر شده با استعلام وضعیت چک ثبت شده برای ایشان، مراتب تایید دریافت چک را به سامانه صیاد اعلام کنند.

در قانون جدید، انتقال چک های جدید نیز در سامانه صیاد میسر شده، چنانچه گیرنده چک پس از تائید اطلاعات آن متمایل به انتقال چک به شخص دیگری( شخص ثالث) باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت مشخصات ذینفع جدید( ثبت شناسه /کدملی وی) برای وی فراهم است.

محدودیت های قانون جدید برای چک های برگشتی

از جمله محدودیت هایی که در این قانون صورت گرفته است مربوط به چک های برگشتی است و در این راستا، ابتدا تمام حساب ها و کارت های بانکی صاحب چک برگشتی مسدود می شود و از آنجا که چک ها طبق حساب های جاری صادر می شود در صورت خالی بودن این حساب، مبلغ چک از سایر حساب های فرد برداشته می شود.

لازم به ذکر است که طبق اعلام مسئولان بانک مرکزی، این محدودیت ها در دو فاز عملیاتی خواهد شد.

ممنوعیت صدور چک در وجه حامل

مشتریان باید به این نکته توجه داشته باشند که ثبت در سامانه صیاد پشت نویسی چک را بي‌نياز می کند. در پشت نویسی چک حتما باید شماره ملی و نام و نام خانوادگی ثبت شود اما در سامانه صیاد نیاز به چنین کاری نیست.

از سوی دیگر، دسته چک های جدید با مدت اعتبار حداکثر سه سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا و با قابلیت ثبت در سامانه صیاد منتشر می شوند و دسته چک های فعلی در دست مردم به روال سابق کارسازی شده و نیازمند ثبت در سامانه صیاد نیست.

همینطور، از دیگر خصوصیت های چک های جدید را می توان تسهیل پیگیری قضایی صدور چک و رفع محرومیت برای بنگاه های اقتصادی تا یکسال را نام برد.

در این بین، لازم است گفته شود از آنجا که ثبت چک در سامانه صیاد به دلیل عدم فرهنگ سازی و آماده نبودن به تعویق افتاد، احتمالا توزیع دسته چک های جدید هم به تعویق بیفتد، زیرا توزیع دسته چک های جدید ثبت در سامانه صیاد را اجباری می کند اما فعلا این ثبت اختیاری است.

  • 13
  • 4
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر