شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
۱۶:۱۵ - ۱۳ دي ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۰۰۰۲۸۴
فوتبال ایران

بعد از بازی با چلسی ۲ ساعت در استادیوم بودم/ انتظار نداشتم ویلموتس بعد از ۶ سال من را دعوت نکند

فیلم/ مصاحبه اختصاصی فوتبال ۱۲۰ با علیرضا جهانبخش

علیرضا جهانبخش در خصوص اینکه آیا فکر می کند اتفاقاتی که برایش در هفته اخیر رخ داده شبیه به خواب بود اظهار داشت: نه، از روزی که وارد فوتبال انگلیس شدم می دانستم کار سختی دارم. معمولا وقتی بازیکنان از تیمی به تیم دیگر می روند کار سختی دارد و جا به جایی من از هلند به انگلیس ریسک بزرگی بود اما می خواستم عملکرد خوبی در برایتون داشته باشم.

* ۱۰ روز پیش این روزها را پیش بینی نمی کردم

وی افزود: می دانستم سال اول قطعا برایم سخت است ولی هر چه گذشت شرایط از نظر محیطی بهتر شد،در کل این فصل، فصلی نبود که انتظار داشتم و در ابتدای این فصل دوست داشتم در اینجا بمانم و عملکرد خوبی داشته باشم. مطمئن بودم بعد از آشنایی با محیط می توانم موفق شوم ولی کمی این موضوع طول کشید اما اتفاقاتی که برای من در این چند روز رخ داد خواب نبود اما شاید اگر ۱۰ روز پیش  در مورد این روزها می پرسیدید نمی توانستم پیش بینی کنم.

*سرمربی برایتون ابتدای فصل از من خواست در تیم بمانم

جهانبخش در خصوص اینکه در این مدت مصاحبه نکرد و با سکوت خود به خودش کمک کرد و البته علی دایی هم این موضوع را حاصل صبر وی عنوان کرد گفت: ابتدای فصل با تغییراتی که در باشگاه ایجاد شد مربی جدید استراتژی خودش را پیاده کرد و طبیعی بود که او دوست داشت با بازیکنان مد نظر خود کار کند. در ابتدای فصل چند پیشنهاد داشتم ولی سرمربی تیم بعد از صحبت هایی که با من انجام داد خواست چون می توانم در چند پست بازی کنم در این تیم بمانم. 

*سخت ترین روزهای زندگی ام را گذراندم

وی تصریح کرد: من دوست داشتم عملکرد بهتری در تیم داشته باشم ولی هر چه زمان گذشت مربی ما از بازیکنانی که آورده بود بیشتر استفاده می کرد. در این مدت سخت ترین روزهای زندگی ام را پشت سر گذاشتم. انتقادات مختلفی را نسبت به تصمیمی که گرفتم می شنیدم ولی خانواده و دوستانم که نزدیک من هستند من را خیلی راهنمایی می کردند. حتی شاید این موضوع را کسی نداند ولی با مربی در این مدت صحبت ها و بحث های زیادی داشتیم چون او ابتدای فصل از من خواسته بود در برایتون بمانم. بعد از بازی تیم ملی با هنگ کنگ هم دوباره مصدوم شدم و همین موضوع کارم را سخت کرده بود.

* قرار بود در بازی با تاتنهام بازی کنم

هافبک تیم فوتبال برایتون در خصوص حضورش مقابل بورنموث و اینکه ظاهرا قرار بود در دیدار با تاتنهام به میدان برود عنوان کرد: قرار بود من مقابل تاتنهام بازی کنم ولی مربی با من صحبت کرد و گفت ترجیح می دهم مقابل بورنموث بازی کنی. این هم یکی از اتفاقات سخت برای من بود،شاید کسی نداند من چه روزهایی را پشت سر گذاشتم. وقتی من با سرمربی حرف می زدم او بارها می گفت  با تیم نیستی و یا در لیست نیستی اما در این مدت همیشه مثبت فکر می کردم.

*هیچوقت امیدم را از دست ندادم

جهانبخش ادامه داد: روز قبل از بازی با تاتنهام در حالی که آماده بازی بودم مربی به من گفت می خواهم در بازی با بورموث بازی کنی. من هم چون می خواستم نشان بدهم باید زودتر به حقم برسم سختی زیادی را تحمل کردم.در کشور ما شاید در خیلی از موارد حق به حقدار نرسد ولی اعتقاد من این است حق گرفتنی است.در فوتبال حرفه ای هم این مشکلات وجود دارد ولی مهم این است که تلاش انسان کم نشود به همین دلیل امیدم را از دست ندادم.

وی در خصوص اینکه دوستانش در تمرین او را چگونه صدا می کنند گفت: معمولا بچه های تیم من را A j  صدا می کنند.

* تنها جایی که ممکن بود توپم گل شود همان جایی بود که رفت

هافبک تیم فوتبال برایتون در خصوص اینکه آیا در صحنه گل به چلسی دید که توپ چگونه گل شده خاطرنشان کرد: من در ضربات کرنر باید در ۱۸ قدم خودمان بودم اما  هیچ بازیکن چلسی را اطراف خودم ندیدم و به همین دلیل به ۱۸ قدم حریف اضافه شدم، وقتی کاپیتان ما آن توپ را زد خیلی امیدوار بودم توپ ریباند شود و به من برسد. وقتی توپ به من رسید با خودم گفتم ضربه را بزنم و فکر می کنم تایمینگی که برای زدن ضربه استفاده کردم خوب بود اما فکر نمی کردم ضربه به آنجا برود. تصور می کردم که به سمت خود دروازه بان ضربه را زدم ولی وقتی به زمین افتادم توپ به داخل دروازه رفت، هر چند تنها جایی که می شود توپ گل شود همان جایی بود که زدم، در آن لحظه واقعا حس خوب و عجیبی داشتم.

* از اینکه شادی ام را با پدر و مادرم تقسیم کردم خوشحالم

هافبک برایتون در خصوص حضور پدر و مادرش در ورزشگاه گفت: طرفداران فوتبال این روزها در تعطیلات بازی ها را نگاه می کنند و با توجه به اینکه بازی ما ساعت ۱۲:۳۰ ظهر برگزار می شد به صورت مستقیم پخش می شد. پدر و مادرم هم در ورزشگاه بودند و آنها همیشه در روزهای سخت به من کمک کردند. خدا را شکر که توانستم در این روزها خوشحالی ام را با آنها تقسیم کنم.

* بعد از بازی با چلسی تا ۲ ساعت در ورزشگاه بودم

جهانبخش که با شبکه ورزش سیما صحبت می کرد در خصوص اینکه آیا واکنشی از طرفداران برایتون دیده که برایش جالب بوده یا خیر عنوان کرد: بعد از این بازی باید سراغ اسپانسرهای بازی می رفتم و در مراسم هایی شرکت می کردم ولی نکته جالب این بود که باشگاه به من گفت این صفی که برای صحبت با من ایجاد شده بود بی سابقه بود و تا حالا اسپانسرها این همه زمان برای مصاحبه و عکس برای یک بازیکن نگذاشته بودند. من ۲ ساعت بعد از بازی از استادیوم خارج شدم آن هم به خاطر مصاحبه ها و عکس های مختلف بود.روز گذشته هم در تمرین اکثر بچه های تیم می گفتند بهترین گلی که در تاریخ فوتبال انگلیس دیده بودند همین گل بود و این مساله خیلی برایم خوشایند است. اگر قسمت بشود دوست دارم بعدها این موضوع را در قالب کتاب به اشتراک بگذارم. قطعا روزهایی که در اینجا گذراندم درس بزرگی برای زندگی ام بود.

وی در خصوص اینکه یک هوادار گفته بود موهایش را بعد از گلزنی جهانبخش تراشیده است گفت: فکر می کنم این کار را انجام داده باشد. البته نمی دانم این موضوع فتوشاپ بود یا نه چون در فضای مجازی این موضوع را دیدم، شاید هم این کار را انجام نداده باشد ولی اگر هم این بحث مطرح شده خیلی جالب است.

*اولین بار که ویلموتس را دیدم با او هلندی صحبت کردم

هافبک تیم ملی فوتبال ایران در خصوص اینکه ویلموتس او را به تیم ملی دعوت نمی کرد و صادقانه نظرش در مورد این اتفاق چیست عنوان کرد: بعد از رفتن کی روش مشخص بود هر مربی که به تیم ملی می آید مسئولیت خیلی سنگینی دارد و این مسئولیت را ویلموتس به دوش گرفت.ویلموتس وقتی آمد خبر داشت که چه حساسیت هایی روی فوتبال ایران وجود دارد و مردم چه انتظاراتی دارند. با توجه به اینکه فوتبال هلند و بلژیک به هم نزدیک است برای اولین بار که او را دیدم به زبان هلندی با هم صحبت کردیم و خیلی راحت با او ارتباط برقرار کردم چون زبان انگلیسی سرمربی تیم ملی آنطور که باید و شاید نبود. او از سبک بازی تیم ملی با من صحبت کرد اما من فکر می کنم خیلی مهم بود که ویلموتس از نظر مدیریتی از حساسیت های فوتبال ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس با خبر باشد.

*ویلموتس در بحث مدیریت کارش را به بهترین شکل انجام نداد

جهانبخش خاطر نشان کرد: من همیشه نگران این مساله بودم چون مربیان هلندی و بلژیکی فوتبال برایشان ارجحیت دارد و به این مسائل زیاد نگاه نمی کنند.من در ۲ اردوی اول در کنار تیم ملی بودم،تیم ما همان شالکه قبلی را داشت و اتفاقا نتایج خوبی هم گرفتیم.در بازی های دوستانه یا بازی با هنگ کنگ خوب و مثبت کار کردیم.بازیکنان تیم ملی  همیشه از نظر فنی فوق العاده با کیفیت هستند و همه چیز معمولا خوب است ولی واقعیت این است که این تیم یک مدیر خوب می خواست، کسی که بتواند بازیکنان را کنترل کند یا از نظر فوتبالی چیزی به آنها اضافه کند. فکر می کنم ویلموتس تلاش خودش را در حد توان انجام داد ولی در بحث مدیریت کارش را به بهترین شکل انجام نداد.

*کی روش اعتقاد داشت بازیکنان مصدوم نیاز به کمک دارند

هافبک تیم فوتبال برایتون ادامه داد: در زمان کی روش معمولا بازیکنان را دعوت می کرد چون همبستگی و شاکله تیمی خیلی برای او مهم بود. خیلی مواقع از او انتقاد می شد که چرا مصدوم ها دعوت می شوند ولی نظر کی روش این بود که بازیکنانی که در باشگاه مصدوم شده اند یا بازی نمی کنند نیاز به کمک دارند. این که بازیکن به کشورش بر گردد و در کنار همزبان های خود تمرین کند موضوع مهمی است که هر بازیکن به آن نیاز دارد، این موضوع برای کی روش خیلی مهم بود ولی برای چیزی که ما دیدیم برای ویلموتس مهم نبود.

*تنها چیزی که ناراحتم کرد این بود که در آن مقطع به من کمک شود

جهانبخش افزود:بازی کردن بازیکن خیلی اهمیت داشت. من روزهای سختی در برایتون گذرانده بودم و راستش را بگویم انتظار من این بود که در تیم ملی باشم، بعد از ۶ سال فکر می کنم اولین اردویی بود که به تیم ملی دعوت نمی شدم.همیشه گفته ام تیم ملی برای هیچکس نیست و شاید یک روز باشی و یک روز هم نباشی.تنها چیزی که یک مقدار من را ناراحت کرد این موضوع بود که در آن مقطع نیاز داشتم که مورد کمک و حمایت قرار بگیرم.

* به صورت جدی به جدایی از برایتون فکر نکرده ام

وی در خصوص اینکه آیا با برایتون به کارش ادامه می دهد یا خیر گفت: من در تمام این مدت گفتم که از کار در برایتون خوشحالم، همیشه در ته دلم خوشحال بودم چون تازه در اینجا جا افتاده ام و دوست نداشتم به راحتی این شرایط را عوض کنم. درست ابتدای فصل پیشنهادات زیادی داشتم ولی هیچوقت به صورت جدی به موضوع جدایی فکر نکردم.الان نمی توانم به این سوال جواب بدهم البته هیچکس از فردای خودش خبر ندارد.

*هنوز اتفاقی رخ نداده و در ابتدای راه هستم

جهانبخش تصریح کرد: در تمام این مدت که فراز و نشیب بود و حواشی زیادی وجود داشت ولی من هیچوقت حرفی نزدم و سعی کردم فقط تمرین کنم، راستش باز هم نمی خواستم  چون در ۲ بازی گل زدم مصاحبه کنم، آخرین باری که با تلویزیون صحبت کردم فکر می کنم با شبکه ورزش بود. در این مدت واکنش های مثبت و منفی زیادی گرفتم ولی از کسانی که حتی پیام های منفی برای من داشتند تشکر می کنم که باعث شدند قوی تر به تلاشم ادامه بدهم.از کسانی که از من حمایت کردند هم ممنونم.این را هم بگویم هنوز اتفاقی نیفتاده و تازه در ابتدای راه هستم و امیدوارم پرچم ایران را در انگلستان بالا و بالاتر ببرم.

  • 9
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر