یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۴۱ - ۲۶ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۰۱۹۰
پزشکی

نکشیدن دندان عقل چه عوارض خواهد داشت؟ +فیلم

باقی ماندن دندان عقل در دهان سبب بهم ریختگی سایر دندانها، پوسیدگی و حتی از دست رفتن دندان دائمی مجاور، تورم و دردناک شدن لثه و حتی تورم صورت و گردن خواهد شد.

دندان های عقل در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی در پشت فک ها رشد می کنند و اغلب اوقات در محلی که فضای کافی برای رویش و رشد دندان وجود ندارد، به صورت نهفته رشد می کنند به همین دلیل است که بعضی از افراد، امکان دارد مجبور به کشیدن دندان عقل شوند.

دندان (Tooth) عقل نهفته میتواند باعث درد شود، به سایر دندان ها آسیب برساند و منجر به مشکلات دیگر دندان شود. در برخی موارد، دندان عقل نهفته امکان دارد مشکلات و عوارض جدی تری را برای بیمار ایجاد کند و از آنجا که تمیز کردن آن ها دشوار است، ممکن است بیشتر از دندان های دیگر مستعد پوسیدگی دندان یا بیماری لثه باشند.

دندانهای عقل معمولاً در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی ظاهر می شوند و هر فرد به طور معمول چهار دندان عقل دارد، دو دندان در فک پایین و دو دندان در فک بالا. برخی از افراد دارای دندان عقل، معمولاً تا سالها هیچگونه مشکلی از جهت رویش و یا درد دندان عقل ندارند اما بعضی موارد دیگر به دلیل رشد نامناسب دندان در محل نامناسب، فرد ناچار به جراحی دندان عقل نهفته می شود.

دلایل کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل معمولاً به علت موارد زیر انجام می شود:

دندان (Tooth) عقل به صورت نهفته در جایی رشد که دندان نمی تواند بطور کامل از سطح لثه بیرون بیاید.

دندان عقل از لثه با زاویه غیر طبیعی خارج می شود ، بنابراین در هنگام خروج فرد احساس درد زيادي می کند.

وجود پوسیدگی در دندان عقل.

وجود یک بیماری خاص در لثه.

فضای کافی برای رشد و بیرون آمدن دندان عقل در فک وجود نداشته باشد.

وجود چرک در ناحیه اطراف دندان عقل.

رشد تومور یا کیست خوش خیم در ناحیه دندان عقل.

علایم نیاز بیمار به جراحی دندان عقل

دندان عقل نهفته به طور معمول هیچ علائمی ناشی از درد و خونریزی را ایجاد نمی کنند با این حال، وقتی دندان های عقل عفونی میشوند و باعث آسیب یا مشکل برای دیگر دندان ها می شوند، امکان دارد برخی از علائم و نشانه های زیر را داشته باشید که معمولا فرد بعد از رخ دادن این علائم نیاز به کشیدن و جراحی دندان عقل نهفته دارد و در غیر اینصورت با عوارض نکشیدن دندان عقل مواجه می شود برخی از این علائم عبارت اند از:

قرمزی و تورم لثه های اطراف دندان عقل

احساس درد و ناتوانی در باز و بسته کردن دهان

درد مداوم در فک ها

خونریزی و احساس درد و سوزش در لثه

تورم لثه های مجاور دندان عقل

نفس بد بو

طعم بد در دهان

yjc.ir
  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر