یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۹:۵۰ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۱۰۶
سیاست

گزارشی از جشن عروسی ولیعهد اردن؛ از ماشین عروس سلطنتی تا هدیه عجیب برای مهمانان!

شاهزاده حسین ۲۸ ساله که در سال ۲۰۰۹ توسط پدرش ملک عبدالله به عنوان وارث نامیده شد، با زجوه السیف، معمار ۲۹ ساله سعودی، که از خانواده‌ای سرشناس و مرتبط با خاندان حاکم کشورش است، ازدواج کرد.

مراسم عقد ولیعهد جوان شاهزاده حسین وعروس رجوه آل سیف با حضور میهمانانی از خانواده های پادشاهی منطقه و جهان در کاخ زهران انجام شد. 

روز پنجشنبه نیز به مناسبت عروسی ولیعهد جوان، تعطیل عمومی اعلام شده است.

کاخ زهران در دهه ۵۰ میلادی ساخته شد و قبل از این شاهد مراسم عقد و ازدواج عبدالله دوم پادشاه فعلی و ملک حسین (پادشاه سابق و پدر پادشاه فعلی) بود.

عروس با استفاده از خودروی رولزرویس فانتو ویی مشکی رنگ مدل ۱۹۶۸ به همراه شاهزاده هاشم بن عبدالله (برادر داماد) به کاخ زهران آمد.  عروس لباس سفید رنگ ساده و بلندی به تن داشت. داماد هم لباس مشکی رنگ نظامی با گلدوزی ها و زردوزی های طلایی رنگ پوشیده بود.

بعد از مراسم عقد در حضور پدر و مادر عروس وداماد و ۱۵۰ میهمان ، ولیعهد و عروس با استفاده از خودروی کلاسیک لندرور روباز و به همراه خودروهای نظامی و گارد تشریفات و موسیقی از کاخ زهران به سمت کاخ حسینیه رفتند. 

هزاران نفر از شهروندان اردنی در دو طرف خیابان ایستادند و ضمن اظهار شادی و رقص و ترانه خوانی، کاروان عروس و داماد راتماشا کردند و برای آ«ها دست تکان دادند.

سپس با حضور میهمانان مراسم شام به میزبانی عبدالله دوم پادشاه در کاخ حسینیه برگزار و همزمان جشن و پایکوبی و ترانه خوانی و موسیقی اجرا شد.

اردن از چند روز قبل با برنامه های مختلفی از جمله برگزاری مراسم های جشن و شادی و پایکوبی و رقص، برای روز عروسی ولیعهد آماده می شد.

ولیعهد بریتانیا و همسرش (ویلیام و کیت میدلتون)، همسر رئیس جمهور امریکا (جیل بایدن)، پادشاه و ملکه هلند، بلژیک، ولیعهد دانمارک و همسرش، ولیعهد نروژ از جمله میهمانان بودند.

از عراق هم رئیس جمهوری (عبداللطیف رشید) و همسرش، مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان، مصطفی کاظمی نخست وزیر سابق، برهم صالح رئیس جمهور سابق حاضر بودند.

شیخه موزه مادر و برادر امیر قطر، نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان، ذی یزن ولیعهد و فرزند سلطان عمان، پادشاه مالزی و همسرش، سلطان برونئی، ولیعهد ابوظبی (خالد بن محمد)، ولیعهد بحرین و ولیعهد کویت (شیخ مشعل الصباح) هم در جشن عروسی بودند.

حسین بزرگترین پسر عبدالله دوم پادشاه اردن و همسرش رانیا است که در سال ۲۰۰۹ وقتی تنها ۱۵ ساله بود ولیعهد شد. 

وی دبیرستان را در اردن  و سپس رشته تاریخ بین الملل را در دانشگاه جورج تاون امریکا تحصیل کرد و سپس به اکادمی نظامی ساندهرست انگلیس رفت.

عروس یعنی رجوه آل سیف متولد ریاض پایتخت عربستان سعودی از خانواده سدیری نجد است. وی تحصیلات عالی خود را در دانشکده معماری در دانشگاه سیراکیوز نیویورک گذراند و هم اکنون مهندس معماری است. پدرش نیز فعال اقتصادی (خالد بن مساعد بن سيف ) است.

عروس در کنار عربی، به زبان های فرانسوی وانگلیسی هم مسلط است.

خیابان های اردن به ویژه پایتخت مملو از تابلوهای عکس عروس و داماد بود که روی آنها نوشته شده بود " نفرح بالحسین" ( خوشحالیم با حسین) که منظور شاهزاده حسین ولیعهد است.

همچنین با دعوت از خوانندگان عرب به اردن، آنها در شهرهای مختلف این کشور به مناسبت عروسی ولیعهد، برنامه اجرا کردند.

تلویزیون دولتی اردن از چند روز قبل تاکنون با قطع برنامه های عادی خود بر پوشش جشن و مراسم های مربوط به ازدواج ولیعهد این کشور متمرکز شده است.

کادوی عجیبی که به مدعوین مراسم ازدواج ولیعهد اردن اهدا شد

در مراسم عروسی ولیعهد اردن با عروس سعودی‌اش کادوی عجیبی به چهار هزار مهمان داخلی این جشن اهدا شد.

رسانه‌های عربی خبر دادند در این مراسم که به صرف شام و به دعوت پادشاه اردن برگزار و در آن «منسف» (غذای محلی اردن) سرو شد، به تمامی مدعوین کادوی یادبودی اهدا شد.

به نوشته این رسانه، به هر یک از مدعوین یک عدد تسبیح اهدا شد که به آن پلاکی منقوش به «و جعلنا بینکم موده و رحمه» (و بین شما مهربانی و رحمت قرار دادیم) متصل است.

asriran.com
etemadonline.com
fararu.com
  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر