دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
۰۰:۵۰ - ۱۳ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۱۳۶
سیاست

فیلم/ طوفانِ مشعل علیه طالبان

استاد دانشگاه کابل با تاکید بر اینکه حق تحصیل زنان را خداوند، قرآن، پیامبر(ص) و دین ما داده است افزود: پس چرا ما به زنان به چشم تحقیر نگاه می‌کنیم؟

یک استاد دانشگاه افغان که در اعتراض به ممنوعیت تحصیل دختران مدارک تحصیلی خود در یک برنامه زنده تلویزیونی طوفانی به راه انداخت، عهد کرد با این سیاست طالبان مبارزه کند حتی اگر به قیمت از دست دادن جانش تمام شود.

اسماعیل مشعل، مدرس روزنامه نگاری برای بیش از یک دهه در سه دانشگاه در کابل، پس از اعلام ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاه، مدارک خود را پاره کرد و از موسسات آموزشی استعفا داد.

مشعل ۳۵ ساله در جریان مصاحبه با خبرگزاری فرانسه در دفترش در پایتخت افغانستان گفت: من صدایم را بلند می‌کنم، در کنار خواهرانم می‌ایستم... اعتراض من ادامه خواهد داشت حتی اگر به قیمت جانم تمام شود.

وی افزود: من به عنوان یک مرد و یک معلم نمی‌توانستم کار دیگری برای آن‌ها انجام دهم و احساس می‌کردم مدرک‌هایم بی‌فایده شده است.

اقدام جنجالی او در شبکه طلوع نیوز انتقاد برخی از حامیان مقامات طالبان را به دنبال داشت.

در یک جامعه کاملاً مردسالار، کمتر دیده می‌شود که مردی در حمایت از زنان اعتراض کند، اما مشعل گفت که از حقوق آن‌ها دفاع خواهد کرد.

وی گفت: جامعه‌ای که در آن کتاب و قلم از دست مادران و خواهران گرفته شود، جز جنایت، فقر و ذلت نخواهد داشت.

مقامات می‌گویند ممنوعیت حضور زنان در دانشگاه به دلیل رعایت نکردن قوانین سختگیرانه پوشش اسلامی وضع شده است. اما مشعل، که نظارت بر یک مؤسسه آموزشی برای زنان و مردان را نیز بر عهده دارد، این توجیه را رد کرد.

اسماعیل مشعل گفت: از ما خواستند که حجاب را به زنان تحمیل کنیم و ما این کار را کردیم. از او خواستند که در درس جنسیت را از هم جدا کند و ما هم این کار را کردیم.

وی افزود: تا کنون طالبان هیچ دلیل منطقی برای این ممنوعیت که نزدیک به ۲۰ میلیون دختر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ارائه نکرده است.

حق خدادادی

اسماعیل مشعل افزود که این ممنوعیت هیچ مبنای شرعی ندارد.

استاد دانشگاه کابل با در دست داشتن کتب دینی گفت: حق تحصیل زنان را خداوند، قرآن، پیامبر(ص) و دین ما داده است. او افزود: پس چرا ما به زنان به چشم تحقیر نگاه می‌کنیم؟

به گزارش فرارو، در حالی که طالبان پس از بازگشت به قدرت در ماه اوت سال گذشته وعده حکومت نرم تری را داده بودند، آن‌ها محدودیت‌های شدیدی را بر زنان اعمال کردند و آن‌ها را از زندگی عمومی محروم کردند.

هفته گذشته، طالبان زنان را از کار در سازمان‌های بشردوستانه در کشور منع کرد.

دبیرستان‌های دخترانه بیش از یک سال پیش تعطیل شدند، در حالی که بسیاری از زنان شغل خود را در دولت از دست داده اند.

زنان همچنین از رفتن به پارک ها، ورزشگاه‌ها و حمام‌های عمومی منع شدند. آن‌ها از سفر بدون سرپرست مرد منع شده اند و ملزم به استفاده از حجاب در اماکن عمومی هستند.

مشعل که همسرش پس از بازگشت طالبان شغل معلمی خود را از دست داد، گفت: از نظر من، ما مرتجع شده ایم.

او نگران دخترش است که کلاس ششم، سال آخر دبستان است و پس از آن ممنوعیت تحصیل آغاز می‌شود.

وی گفت: نمی‌دانم چگونه از او بخواهم بعد از کلاس ششم درس را ترک کند.

fararu.com
  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر