چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
۱۷:۰۷ - ۱۲ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۱۱۱
علمی

ویدئو هابل از انفجاری ۵ میلیارد بار درخشان تر از خورشید

سازمان ناسا از یک انفجار ستاره ای شگفت انگیز ویدئویی ثبت کرده است. این انفجار ۵ میلیارد بار درخشان تر از خورشید بود و در کهکشان مارپیچ NGC۲۵۲۵ اتفاق افتاده که در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.

کیوچی ایتاکی ستاره شناس آماتور، اولین بار در سال ۲۰۱۸ میلادی ابرنواختر SN۲۹۱۸gv کشف کرد و به ناسا اطلاع داد. از آن زمان تا به حال ناسا به وسیله تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) این جسم آسمانی را رصد می کرد.

در همین راستا ناسا ویدئویی منتشر کرده که مشاهدات یک سال تلسکوپ هابل را نشان می دهد و فرصتی نادر برای رصد این فرایند عجیب فراهم می کند.

در بیانیه ناسا آمده است؛ این نوع از ابرنواختر بعد از سوختن یک ستاره (یک ستاره سفید کوتوله در یک منظومه دوتایی) بوجود می آید. هنگامیکه ستاره کوتوله سفید به حجم خاصی میرسد، هسته آن به اندازه ای داغ می شود که یک همجوشی هسته ای را ایجاد می کند و به یک بمب اتمی بزرگ تبدیل می شود. این فرایند ستاره کوتوله را از بین می برد و کوتاه مدت است.

به گفته این سازمان فضایی رصد یک ابرنواختر به محققان کمک می کند نرخ گسترش جهان را بهتر تخمین بزنند که عاملی کلیدی در درک بهتر جهان است.

mehrnews.com
  • 20
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر