پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
۱۶:۳۹ - ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۰۱۱۶
علمی

فیلم/ فرود موفقیت آمیز فضاپیمای استارشیپ

فضاپیمای استارشیپ SN۱۵ متعلق به شرکت اسپیس ایکس که جایگزین نمونه SN۱۲ شده بود، امروز در پرتاب آزمایشی خود، فرودی موفقیت آمیز داشت.

آزمایش امروز بدون محافظ در شصتمین سالگرد اولین پرواز فضایی با خدمه آمریکایی انجام شد. این موازی تاریخی تصادفی، ولی مناسب است، زیرا موفقیت SN۱۵ یک گام بزرگ رو به جلو در برنامه های اسپیس ایکس برای کمک به گسترش رد پای بشریت تا مرز نهایی است.

فولاد ضد زنگ SN۱۵ (شماره سریال ۱۵) از سایت آزمایش استارباکس اسپیس ایکس، نزدیک دهکده بوکا چیکا در جنوب تگزاس پرتاب شد. این وسیله نقلیه حدود ۶.۲ مایل (۱۰ کیلومتر) به آسمان صعود کرد، تعدادی مانور را انجام داد و شش دقیقه پس از برخاستن، در برخوردی ایمن، روی بالشتک فرود بتونی تعیین شده خود، پائین آمد.

چهار نمونه قبلی استارشیپ پس از تلاش برای پرواز های مشابه در پنج ماه گذشته، همه تکه تکه شدند و در هر مورد تقریباً به غیر «فرود نرم» از هر نقطه عطفی برخوردار بودند.

به نظر میرسید نمونه SN۱۰ پرتاب موفقی داشته باشد، اما در کمال تعجب اندکی پس از برخاستن از پایگاه، منفجر شد. در آزمایش امروز هم یک آتش سوزی پس از فرود رخ داد، اما جزیی بوده و زود خاموش شد.

در روز های آینده نسل های بعدی استارشیپ آزمایش خواهند شد. در نهایت انسان با این فضاپیمای استارشیپ به مریخ (Mars) سفر خواهد کرد.

yjc.ir
  • 12
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر