صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹
sarpoosh
آوای شهر > یهودیان

یهودیان

یهودیان

یهودیان

یهودیان گروهی قومی مذهبی نشأت گرفته از بنی‌اسرائیل، یا عبرانیان خاور نزدیک باستان است. قومیت، ملت و دین یهود شدیداً با یکدیگر در پیوندند و یهودیت آیین سنتی ملت یهود است، که عمل به مناسک آن از حالت شدید تا عدم عمل متغیر است.

 

پیروان یهودیت چه نو کیشان و چه افرادی که از نژاد یهود هستند یهودی خطاب می‌شوند.

 

بر اساس نظر یهودیان، نژاد آن‌ها به شه پدران کتاب مقدس ابراهیم، اسحاق و یعقوب و شه مادران سارا، ربکا، لیه و راحیل بازمی‌گردد. یعقوب و خانواده اش به مصر قدیم مهاجرت کردند بعد از اینکه توسط یوسف که وزیر مصر بود دعوت شدند. بازماندگان آن‌ها بعداً توسط مصریان به اسارت گرفته شدند و توسط موسی از اسارت نجات یافتند. این اتفاق در قرن ۱۳ قبل از میلاد رخ داده‌است. یهودیان امروز تنها بازمانده از قبایل یهودا و شمعون و کمی از قبیله بنیامین و لاوی هستند که همگی با هم پادشاهی یهودا را تشکیل می‌دادند. از باقی‌مانده بقیه قبایل اسرائیل که به ده قبیله گمشده معروفند اطلاعاتی در دست نیست.

 

یهودیت بر خلاف اسلام و مسیحیت دارای ارتباط شدیدی بین نژاد، ملیت و دین است. در دین یهودیت گرویدن مورد استقبال نیست و امری بسیار مشکل دانسته می‌شود و معمولاً تنها در زمانی انجام می‌شود که یک یهودی بخواهد با یک غیریهودی ازدواج کند.

 

قوم یهود از زمان نابودی معبد سلیمان در سال ۷۰ بعد از میلاد دارای کشوری واحد نبودند و تنها پس از تشکیل کشور اسرائیل امروزی دوباره دارای یک کشور شدند. از زمان تشکیل کشور اسرائیل قانونی به نام قانون بازگشت ایجاد شد که به هر یهودی از هر جای دنیا اجازه بازگشت به سرزمین اسرائیل را می‌دهد. اسرائیل تنها کشوری در دنیا است که یهودیان دارای اکثریت جمعیت در آن هستند. اجداد یهودیان تنها دوبار در تاریخ خود دارای کشور مستقل بودند. اولین بار در زمان تأسیس پادشاهی اسرائیل به وسیله طالوت و بعد داوود و سلیمان و بار دوم در زمان پادشاهی هاسمونیان در بین سالهای ۱۴۰ تا ۳۷ قبل از میلاد.

 

یهودیان در هر دوره تاریخی مورد تنفر برخی اقوام به استثنای پارسها و هندیان بودند و بارها در طول تاریخ به صورت دسته جمعی مورد آزار قرار گرفتند. از این رو جمعیت آنان در طول تاریخ دچار تغییرات زیادی شده‌است. دشمنی مسیحیان با یهودیان حتی تا پس از قرون وسطی و گذر از رنسانس ادامه یافت مانند قتل‌عام یهودیان توسط هیتلر یا کشته شدن سرباز درجه‌دار یهودی وفادار فرانسوی با تهمت ناروای خیانت توسط خود ارتش فرانسه. به دلیل آن دشمنی‌های دیرین طی دوره‌هایی از تاریخ یهودیان زیادی در بین مسلمانان زندگی می‌کردند مانند مصر و ایران. تاریخ‌شناسان تشکیل صهیونیسم را وابسته به ناامید شدن یهودیان از زندگی مسالمت آمیز در بین مسیحیان در گذشته عنوان می‌کنند و دلیل آن، علاوه بر اختلاف نظرهای عقیدتی مسیحیت و یهودیت، در دوره‌ای وابسته به بدبینی مسیحیان اروپا به تلاش و ثروت‌اندوزی یهودیان که حتی به پادشاه وام می‌دادند عنوان شده‌است، اما هم‌زمان با رشد فراماسونری و مفهوم برادری و سکولاریسم در غرب این بدبینی دیرین مسیحیان به یهودیان کم‌کم از بین رفت.

 

در زمان جنگ جهانی دوم جمعیت یهودیان به بیشترین حد خود که حدود ۱۶٫۷ میلیون نفر بود رسید ولیکن بعد از واقعه هولوکاست درصد زیادی از یهودیان از بین رفتند و جمعیت یهودی دوباره کاهش یافت. در سال ۲۰۱۲ تخمین زده می‌شود که جمعیت یهودی دنیا ۱۳٫۷۵ میلیون نفر است که کمتر از ۰٫۲٪ جمعیت دنیا می‌باشد. ۴۳٪ تمامی یهودیان دنیا در اسرائیل هستند و ۳۹٪ در ایالات متحده زندگی می‌کنند. بقیه یهودیان بیشتر در اروپا و کانادا ساکن می‌باشند. این اعداد فقط افرادی هستند که خود هویت خود را یهودی می‌دانند و شامل افرادی که به هر دلیل مایل نیستند خود را یهودی بدانند نمی‌شود. تخمین دقیق جمعیت یهودی دشوار است و فقه یهودی همه کسانی که خود را یهودی می‌دانند یهودی نمی‌داند.

 

عبری زبان سنتی یهودیان و زبان رسمی اسرائیل است و بسیاری از یهودیان حتی در پراکندگی کشورهای دیگر این زبان را می‌آموزند، بجز عبری زبان‌های ییدیش، لادینو، گویش بخارائی، تاتی دربین برخی یهودیان رایج است.

 

در سال ۵۳۹ پیش از میلاد کوروش به یهودیان آواره اجازه داد تا به اورشلیم بازگردند و در آنجا آزادانه برای خود کنیسه بسازند.

 

ستاره داوود نشان امروزی یهودیت و هویت یهودی است که ریشه در ادبیات عربی قرون وسطی دارد که کابالیست‌ها از آن به عنوان دعای محافظ(سگولا ‏(en)‏) در برابر طلسم استفاده می‌کردند که به مهر سلیمان مشهور است. از نظر تاریخی ریشه نشان ماه و ستاره نیز به قرن ششم پیش از میلاد مسیح و اطراف اسرائیل باستان و موأب برمی‌گردد و در پیکرنگاری سومری رایج بوده‌است. طی قرن نوزدهم نشان ماه و ستاره به عنوان نشان جهان اسلام و ستاره داوود به عنوان نشان یهودیت شناخته شدند.

 

معنای واژه یهود

واژه یهود در کتاب مقدس به معنی هم قوم یهود و هم سرزمین یهودا است. واژه یهود از لغت آرامی یهودای که از ریشه عبری گرفته شده‌است.

 

تفاوت یهود و بنی اسرائیل

در کتاب مقدس یعقوب با نام دیگر اسرائیل شناخته می‌شود. از این رو فرزندان او بنی اسرائیل نام دارند. به دلیل اینکه بعد از اینکه ده قبیله شمالی اسرائیل گم شدند تنها بازماندگان قوم بنی اسرائیل از قوم یهودا هستند امروزه واژه یهود و بنی اسرائیل و عبری/عبرانی به صورت مترادف به کار می‌روند حال آنکه بنی اسرائیل و عبرانی شامل تمامی فرزندان یعقوب و یهودی به معنی بازماندگان پادشاهی یهودا است.

 

ریشه قوم یهود

بر اساس کتاب مقدس قوم یهود از بازماندگان ابراهیم، اسحاق و یعقوب هستند. ابراهیم در شهر اور در عراق امروزی به دنیا آمده بود و بعد به سرزمین کنعان (اسرائیل امروزی) مهاجرت کرد. مطالعات ژنتیک بر روی قوم یهود نشان می‌دهد که بیشتر یهودیان دنیا دارای ریشه ژنتیکی مشترکی در منطقه خاورمیانه و هلال حاصلخیز هستند. مطالعات ژنتیک نشان می‌دهد که قوم یهود دارای مارکرهای ژنتیکی مربوط به ۴۰۰۰ سال پیش هستند که دارای ریشه مشابهی است.

 

چه کسی یهودی است؟

یهودیت بر خلاف اسلام و مسیحیت دارای بعد نژادی بسیار مهمی است. از این رو جداسازی نژاد، ملیت، فرهنگ و دین یهودی از هم بسیار مشکل است. در دید سکولار یهودی امروزی کسی یهودی است که یا دارای نژاد یهودی بوده باشد چه مذهبی باشد و چه به تعالیم دینی یهودی بی‌توجه باشد یا کسی که به صورت رسمی به دین یهودیت گرویده باشد.

 

ولیکن به صورت تاریخی هویت یهودی بر اساس فقه یهودی (هلاخا) تعریف می‌شود. تعریف رسمی یهودی بودن بر اساس تلمود و سنت شفاهی یهودیان است که به حدود سال ۲۰۰ میلادی بازمی‌گردد. بر اساس تفسیر روحانیون یهودی (خاخامها) از کتاب مقدس ازدواج بین یهودی و غیریهودی (جنتیل) ممنوع است؛ ولیکن فرزند به دنیا آمده از ازدواج یک زن یهودی و مرد غیریهودی از قوم اسرائیل محسوب می‌شود. این تفسیر از تفسیر بر روی آیه عزرا ۱۰:۲–۳ گرفته شده‌است که در آن عزرا مردانی از قوم اسرائیل که زنان غیریهودی (جنتیل) ازدواج کرده بودند را مذمت کرده و آنان را به ترک آنان وادار می‌کند.

 

حکومت

یهودیان سه بار در سرزمین خود اسراییل حکومت خود مختار داشتند بار اول از ۱۳۵۰ تا ۵۸۶ قبل از میلاد که دربرگرفتن دورهٔ حاکمیت داوران و پادشاهی متحد داوودی و پادشاهی‌های جداگانه پادشاهی اسراییل و پادشاهی یهودیه بوده و با ویرانی معبد سلیمان و حمله آشوریان و بابلیان خاتمه یافت. بار دوم دوره هاسمونیان یا مکابیان بوده که از ۱۴۰ تا ۳۷ قبل از میلاد و دور هرودیان که از ۳۷ قبل از میلاد تا ۹۰ میلاد به عنوان دولت دست‌نشانده رومیان ادامه داشت، پس از شورش بزرگ و شورش بارکوخبا، دولت روم یهودیان را مجبور به پراکندگی در سایر ایالات رومی کرد و به مرور زمان در سرزمین اسراییل به اقلیت رسیدند و نام ایالت رومی یودیا به سیریا پلستینا تغییر نام پیدا کرد. در سال ۱۹۴۸ برای بار سوم دولت قوم یهود مستقر شد.

 

جمعیت

یهودیان در بسیاری از کشورهای جهان ساکن هستند. جمعیت یهودیان جهان ۱۳ تا ۱۸ میلیون نفر، معادل ۰٫۱۹٪ جمعیت جهان می‌باشد و ازاین تعداد، ۴۱٪ در اسراییل و ۴۰٪ در ایالات متحده آمریکا و ۱۹٪ در سایر نقاط دنیا زندگی می‌کنند. یهودیان بیش از ۲۷۰۰ سال در ایران زیسته‌اند و اکنون حدود هشت هزار نفر از آنان، ساکن ایران هستند.

 

جهود

جُهود واژه‌ای است در زبان فارسی به معنی یهود، یهودی، کلیمی به نظر بیشتر یهودیان امروزه این واژه برای تحقیر به کار می‌رود.

 

کاربرد در ادبیات قدیم

این واژه بارها در چکامه‌های فارسی شاعرانی مانند فردوسی، سعدی، ناصرخسرو و نظامی استفاده شده‌است.

 

 

سایر مطالب درباره یهودیان

 • تصاویر سال نوی یهودیان جهان در دوران کرونایی,عکس های سال نوی یهودیان جهان,تصاویرعید روش هشانا

  تصاویر/ سال نوی یهودیان جهان در دوران کرونایی

  "روش‌هشانا" سال نوی عبری یکی از مهم‌ترین تعطیلات تقویم یهودیان در سراسر جهان محسوب می‌شود. سال نوی یهودیان یک جشن دو روزه است که در روز اول ماه هفتم "سال عبادت" آغاز می‌شود و با نام "تیشری"  مشهور است. تیشری نخستین ماه از سال "عبری" و همچنین ماه هفتم از سال در "تقویم مذهبی...

 • اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل,شهرک نشینان تندروی یهودی

  تعرض شهرک‌نشینان یهودی به مسجد الاقصی و حرم حضرت ابراهیم (ع)

  شهرک‌نشینان تندروی یهودی امروز -پنجشنبه- به مسجد مبارک الاقصی در قدس اشغالی و حرم حضرت ابراهیم (ع) در شهر الخلیل تعرض کردند. به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، بیش از ۱۰۰ شهرک‌نشین تندروی یهودی از ساعات اولیه صبح امروز تحت حمایت شدید نیروهای پلیس رژیم...

 • تصاویر مقبره استر و مردخای,عکس های مکان های دیدنی در همدان,تصاویر بقعه استر و مردخای

  تصاویر/ آرامگاه استر(ملکه یهودی پادشاه هخامنشی) و مردخای

  مقبره استر (ملکه یهودی پادشاه هخامنشی) و مردخای در مرکز شهر همدان قرار دارد. بُقعه اِستِر و مردخای جزء مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان است. این مقبره جزء آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده‌است. وجود این زیارتگاه، عامل مهمی در شکل‌گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در...

 • مقبره استر و مردخای در همدان,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی

  واکنش آمریکا و مجامع یهودی به آتش زدن مقبره مقدس یهودیان در همدان

  آتش گرفتن مقبره «استر و مردخای» واکنش آمریکا و مجامع یهودی را در پی داشت. مقبره «استر و مردخای» که یکی از مکان های مقدس یهودیان به شمار می رود و هر ساله محل حضور و زیارت یهودیان ایرانی و خارج از کشور است، توسط افراد ناشناسی به آتش کشیده شد. به گزارش بهارنیوز،...

 • فیلم/ ضدعفونی کردن خاخام‌ها پس از بی توجهی به هشدارهای بهداشتی

  برخی از خاخام‌های یهودی که به هشدار‌های بهداشتی مقام‌های مسئول در اسراییل بی توجه بودند و مراسم دعای دسته جمعی برگزار کردند، این گونه توسط ماموران بهداشت ضد عفونی شدند. فیلم ضدعفونی کردن خاخام‌ها پس از بی توجهی به هشدارهای بهداشتی,ویدیو ضدعفونی خاخام‌های یهودی,ویدیو...

 • فیلم/ جشن خبرنگار سعودی به مناسبت عید یهودی حنوکا

  «آویخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی یک فایل ویدئویی از «محمد سعود»، خبرنگار سعودی در حال برگزاری مراسم جشن عید یهودی حنوکا در ریاض منتشر کرد.  این ویدئو که ادرعی آن را منتشر کرده شامل صحنه‌هایی از روشن کردن شمع در شمعدان یهودی توسط محمد سعود در ریاض به مناسبت عید...

 • دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

  ترامپ خطاب به یهودیان آمریکا: مجبورید به من رأی بدهید

  رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به یهودیان این کشور گفت مجبورند به او رأی دهند زیرا در غیر این صورت، با تشکیل دولت دموکرات و وضع کردن مالیات بر ثروت، همه آن‌ها ورشکسته می‌شوند. به گزارش فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه در کنفرانس سالانه شورای «اسرائیلی-...

 • پیشنهاد ممنوعیت ختنه در سوئد,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

  سوئد؛ خشم مسلمانان و یهودیان از پیشنهاد ممنوعیت ختنه

  رای یک کنگرۀ حزبی به ممنوعیت ختنه پسران در سوئد موجب انتقاد جامعه مسلمانان و یهودیان در این کشور شده است. به گزارش عصرایران به نقل از یورونیوز، در جریان نشست سالانه «حزب مرکزی سوئد» در آخر هفته گذشته، اهداف و برنامه‌های اجتماعی آینده این حزب به رای گذاشته شد که طی آن...

 • سال نوی یهودیان,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

  سال نوی یهودی روش‌هشانا/ یهودیان در سال نو چه می‌کنند و چه می‌خورند (+عکس)

  در مراسم سال نو، در شیپور سنتی که معمولا از شاخ حیوان حلال گوشت (قوچ) ساخته شده، دمیده می‌شود. "روش‌هشانا" سال نوی یهودیان عصر روز یکشنبه ۷ مهر، ۲۹ سپتامبر آغاز  و  عصر روز سه‌شنبه اول اکتبر ۹ مهر به پایان می‌رسد. این جشن یکی از مهم‌ترین تعطیلات تقویم یهودیان محسوب می...

 • سید عباس موسوی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

  سخنگوی وزارت خارجه ایران آغاز سال نوی کلیمی را تبریک گفت

  سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پیامی فرا رسیدن سال نو کلیمیان را به هموطنان کلیمی و یهودیان سراسر جهان تبریک گفت. به گزارش تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه یک‌شنبه سال نو را به کلیمیان کشور و دنیا تبریک گفت. در پیام توییتری...

 • رئیس‌جمهور آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

  ترامپ: کارهایی که من برای اسرائیل کرده‌ام، بی‌سابقه است

  رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه هیچ رئیس‌جمهوری مانند او به نفع رژیم صهیونیستی عمل نکرده، بار دیگر گفت انتظار دارد یهودیان در انتخابات ریاست‌جمهوری به او رأی دهند. به گزارش فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید خدماتی که او به رژیم صهیونیستی کرده بی‌سابقه است و...

 • دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

  ترامپ: رأی به یک دموکرات، رأی علیه اسرائیل است!

  رئیس جمهور آمریکا با تکرار اتهامات خود علیه یهودیان آمریکایی و طرفدار حزب دموکرات مدعی شد که رأی موافق دادن به یک دموکرات به منزله رأی دادن علیه اسرائیل است! به گزارش جماران به نقل از بی بی سی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه با انتقاد از یهودیان آمریکا...

 • مایک پامپئو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

  پامپئو: ایرانی‌ها از دوران باستان دنبال کشتار یهودیان بودند!خداوند از الحاق جولان خرسند است!

  وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس سالانه «مسیحیان متحد برای اسرائیل» برای اتهام زنی به ایران درباره «یهودستیزی» به تحریف تاریخ متوسل شد و به دفاع از مواضع ضد ایرانی دولت «دونالد ترامپ» پرداخت. به گزارش فارس، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس صهیونیستی در واشنگتن...

 • سید محمود علوی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت

  وزیر اطلاعات: با کسانی که در فضای مجازی اقدام به دعوت ضد دینی می‌کنند، برخورد می‌کنیم

  وزیر اطلاعات با بیان اینکه وزارت اطلاعات با کسانی که در فضای مجازی اقدام به دعوت ضد دینی می‌کنند، برخورد می‌کند، گفت: وزارت اطلاعات بر همه کسانی که در فضای مجازی در حال فعالیت هستند، اشراف کامل دارد. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی در همایش مبلغان...

 • آتش سوزی در مسکو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

  بزرگ‌ترین مرکز یهودیان مسکو به آتش کشیده شد

  بزرگ‌ترین مرکز یهودی در مسکو پایتخت روسیه طعمه حریق شد. به گزارش اعتمادآنلاین، خبرگزاری روسی نووستی به نقل از خاخام موشه لیبیل اعلام کرد افراد ناشناس انبار گوشت حلال (کاشیر) مرکز تحقیقات «تورات حاییم» در مسکو را آتش زدند.   به گفته این خاخام یهودی در زمان حمله...

 • رفتار یهودیان افراطی,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

  رفتارهای عجیب و جنجالی یهودیان افراطی

  این عکس، یکی از عجیب ترین رفتارهای ناشی از انگیزه های دینی صِرف است. این گروه از یهودیان وابسته به یهودیان حسیدی هستند که عکسشان در یکی از فرودگاه ها گرفته شده. آنها چیزی شبیه چشم بند زده اند و این طور که به نظر می رسد، گویی حرکتی برای اجتناب از دیدن هر زنی است که احتمالاً...

 • بهنام بانی,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

  بهنام بانی در مرکز یهودیان کنسرت برگزار کرده؟

  تور کنسرت‌های بهنام بانی در استرالیا در حالی به اتمام رسیده است که برگزاری یکی از کنسرت‌ها در شهر ملبورن با حاشیه‌هایی همراه بوده است. به گزارش ایسنا، یکی از خبرگزاری‌های داخلی محل برگزاری کنسرت بهنام بانی در شهر ملبورن را متعلق به «شورای ملی زنان یهودی» دانسته و بر اساس...

 • ویدئو/ درگیری پلیس رژیم صهیونیستی با یهودی‌های ارتدکس افراطی

  پلیس اسرائیل ۴۰ نفر از معترضان یهودی ارتدوکس در تظاهرات علیه «خدمت سربازی اجباری» در شهر قدس را دستگیر کرد. یهودیان ارتدوکس که با پوشیدن لباس سیاه و گذاشتن خط ریش بلند شناخته می شوند، طی یک هفته گذشته در سراسر اسرائیل با برگزاری تظاهرات به قانون خدمت سربازی اجباری در این کشور...

 • محمدرضا نقدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  سردار نقدی، کوروش‌شناس شده است؟

  روز پنجشنبه سردار محمدرضا نقدی سخنانی را مطرح کرد که بازتاب‌های زیادی در فضای رسانه‌ای داشت. از جمله صحبت‌های وی درباره کوروش که وی را شاهی ساخته و پرداخته دیگران دانسته که اصلاً نشانی از وی در تاریخ نیست و برای رابطه ایرانیان با یهودیان علم شده است.   از منظرهای...

 • انفجار در دفتر رئیس جامعه یهودیان در روسیه,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

  انفجار در دفتر رئیس جامعه یهودیان در «تاتارستان» روسیه

  انفجار یک بسته پستی در دفتر کار رئیس جامعه یهودیان منطقه «تاتارستان» روسیه، وی را به همراه مسئول دفترش راهی بیمارستان کرد. به گزارش فارس، منابع خبری از انفجار در دفتر کار رئیس جامعه یهودیان در «تاتارستان» روسیه خبر داده‌اند.   بنا بر گزارش رادیو آزاد اروپا، یک تاجر...

 • دیدار یهودیان ضد صهیونیسم با ظریف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

  دیدار جمعی از یهودیان ضد صهیونیسم با ظریف

  جمعی از یهودیان ضد صهیونیسم امروز جمعه در نیویورک با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کردند. به گزارش فارس، جمعی از یهودیان ضد صهیونیسم امروز (جمعه) در نیویورک با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کردند.   محمدجواد ظریف...

 • ترزا می,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

  ترزا می: به دفاع از اسرائیل و حفظ هویت یهودی‌اش ادامه می‌دهیم

  نخست وزیر انگلیس در اظهارنظرهایی که ظاهرا کنایه به جرمی کربین رهبر حزب کارگر تلقی می‌شود، متعهد به غلبه بر «بلای یهودی ستیزی» شد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری پرس اسوسیشن اخیرا برخی اعضای هیئت حزب کارگر انگلیس جرمی کربین را متهم به مسامحه کردن با تعصب و یهودی ستیزی...

 • تولد گوساله قرمز یهودیان,اخبار جالب,خبرهای جالب,خواندنی ها و دیدنی ها

  تولد گوساله قرمز یهودیان پس از ۲۰۰۰سال

  آنها می گویند از سال ۷۰ میلادی گاو سرخ موی خالص با اوصاف مورد نظر متولد نشده بود. آنها در دوران هیکل اول و دوم گاوهای سرخ مویی را ذبح کردند و در جستجوی گاو سرخ مو برای هیکل سوم بودند که به گفته ی آنها حالا متولد شده است و نخستین قربانی خواهد بود که در محراب هیکل سوم پس از...

 • بنیامین نتانیاهو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

  نتانیاهو: مخالفان قانون کشور یهود می‌خواهند اسرائیل را به کشور فلسطین تبدیل کنند

  نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر برگزارکنندگان تظاهرات علیه قانون "کشور یهود" را مورد انتقاد قرار داده و مخالفت آنها با این قانون را به منزله تلاش برای تبدیل اسرائیل به کشور فلسطین دانست. به گزارش ایسنا به نقل از سایت النشرة، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در...

 • وائل یونس,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

  استعفای یک عضو عرب کنست در اعتراض به قانون «کشور یهود»

  یک عضو عرب در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در اعتراض به قانون "کشور یهود"، استعفای خود را از عضویت کنست ارائه داد. به گزارش ایسنا به نقل از الیوم السابع، وائل یونس، از نمایندگان "فهرست مشترک عربی" در استعفانامه خود خطاب به یولی ادلشتاین، رئیس کنست گفت: با استناد به بند...

 • نتانیاهو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

  نتانیاهو: قانون کشور یهود تضمینی برای مهاجرت یهودیان به اراضی اشغالی است

  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تأکید کرد که قانون "کشور یهود" حق یهودیان را برای مهاجرت به اراضی اشغالی تضمین می‌کند. به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی النشره، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی جلسه هفتگی دولت گفت: قانون "کشور یهود" حق یهودیان را برای مهاجرت به...

 • بنیامین نتانیاهو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

  انتقاد نتانیاهو از موضع اسرائیلی‌های مخالف قانون «کشور یهود»

  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) انتقادات تندی را از موضع چپگراهای اسرائیلی که مخالف قانون نژادپرستانه "کشور یهود" هستند، مطرح کرد. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه عبری زبان هاآرتص، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) در آغاز جلسه هفتگی دولت...

 • فدریکا موگرینی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

  موگرینی به قانون «کشور یهود» واکنش نشان داد

  تصویب قانون «کشور یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی با ابراز نگرانی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مواجه شد. به گزارش مهر به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا به تصویب قانون «کشور یهود» از سوی رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد و عدم قائل شدن حق تعیین سرنوشت برای غیر یهودیان را...

 • یهودیان,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

  اعمال فشار نتانیاهو برای معافیت یهودیان ارتودکس از خدمت سربازی

  نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دادگاه عالی این رژیم به منظور تصویب لایحه معافیت یهودیان ارتودکس از خدمت سربازی، مهلت خواست. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پی مشاجرات بر سر لایحه معافیت یهودیان ارتودکس...

 • دونالد ترامپ و نتانیاهو,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,خاورمیانه

  ترامپ: «اوانجلیست‌ها» بیشتر از یهودیان برای انتقال سفارت آمریکا به قدس ارزش قائل شدند

  رییس‌جمهوری آمریکا گفت از واکنش مثبت مسیحیان اوانجلیست به انتقال سفارت ایالات متحده به قدس اشغالی متعجب شده است. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا امروز-یکشنبه- گفت که مسیحیان اوانجلیست بیشتر از خود یهودیان از انتقال...