چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
۲۰:۱۰ - ۲۰ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۲۲۲
دیجیتال

آذری جهرمی: قرار نیست اینستاگرام فیلتر شود/ برای فیلتر کردن چرا به وزارت ارتباطات فشار می اورید؟

محمدجواد آذری جهرمی در مورد فیلترینگ اینستاگرام و اینکه چرا این مطالبه را از وزارت ارتباطات دارند، اظهار‌کرد: این که به مردم بگویم در این زمینه نگرانی داشته باشند یا خیر مجوزی ندارم و فیلترینگ در اختیار وزارت ارتباطات نیست.

او ادامه داد: من شرایط جامعه را به سمتی نمی بینم که هدفی برای فیلتر کردن اینستاگرام (Instagram) وجود داشته باشد. البته عده ای همیشه معتقد بوده اند که این پلتفرم را باید بست، فشار هم وارد کرده و می کنند. ولی تا به حال عقل جمعی کشور به چنین جمع بندی نرسیده است.

آذری جهرمی اظهار‌کرد: البته آن هایی که معتقد هستند که باید شبکه اجتماعی اینستاگرام فیلتر شود به ما فشار می آورند این در حالیست که مسوولیت صدور حکم و تصمیم گیری برای فیلترینگ جای دیگری است و فشار را باید به نهاد مربوطه که بطور مشخص قوه قضاییه و دادستانی کل کشور بر اساس حکم کارگروه تعیین مصادیق هستند، وارد کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: برخی از عزیزان تأکید می کنند که اینستاگرام بد است و وزیر ارتباطات چرا آنرا فیلتر نمی کند. درحالی که وزیر ارتباطات نه قانونا اختیار فیلتر کردن را دارد و نه میتواند چنین کاری بکند. آن که فیلتر می کند شرکتهای اینترنتی است و آن که حکم صادر می کند مشخص است کجاست؛ بنابراین باید این مطالبات را جای دیگری پیگیری کنند.

آذری جهرمی با تأکید بر این که «من در قوه قضاییه هم چنین جمع بندی برای فیلترینگ اینستاگرام ندیده ام» اظهار‌کرد: البته بپذیریم که اشکالات و ناهنجاری هایی در شبکه های اجتماعی وجود دارد و مقداری قوانین ما نیازمند بازنگری است و منطبق با واقعیت های امروز فضای مجازی نیست.

او با بیان این که تلاش می کنیم معضلاتی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد را با همکاري با سایر نهادها برطرف کنیم، گفت: بعضی از جرایم و مسایل در شبکه های اجتماعی وجود دارد که نهادهای امنیتی و انتظامی نسبت به آن مسئله معترضند باید برطرف شود و ما نمی توانیم نسبت به آن ها بی توجه باشیم و این ها در ارتباط با امنیت مردم است که باید به آن توجه کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآورشد: علاوه بر اینکسب و کارهای ایرانی که در اینستاگرام هستند باید مورد توجه قرار گیرند. ولی شرایط جامعه را به سمتی نمی بینم که هدفی برای فیلتر کردن اینستاگرام در کشور وجود داشته باشد.

وزیر ارتباطات گفت: از همان روزهای اول حضور اینستاگرام در فضای مجازی عده ای از این شبکه اجتماعی شکایت داشته و مخالف آن بودند ولی عقل جمعی جامعه به این جمع بندی نرسیده است که اینستاگرام را فیلتر کنند. طبیعتا فشارهایی روی ما هم وجود دارد. اگر اینستاگرام بد است مسوولیت آنرا نهادهای دیگر باید بر عهده بگیرند و ما در وزات ارتباطات متولی آن نیستیم.

آذری جهرمی اشاره نمود: مشخصا قوه قضائیه و دادستانی کل کشور باید برای حل این مساله ورود کنند، البته من تا کنون چنین نکته ای را در قوه قضائیه ندیده ام. باید بپذیریم اشکالاتی در موضوعات وجود دارد و قوانین نیاز به بازنگری دارند و اشکالاتی از لحاظ ساختاری وجود دارد و مجموعه اینها باعث می شود نظرات متعددی وجود داشته باشد.

او ادامه داد: نکات مثبت اینستاگرام و اشکالات آنرا همه می دانند و باید داشته ها را در کنار هم بگذاریم که با رفتاری غیر کارشناسانه سود مردم از این شبکه اجتماعی را دچار اخلال نکنیم.

asriran.com
  • 16
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر